1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rektör Kral çıplak dedi
Rektör Kral çıplak dedi

Rektör Kral çıplak dedi

"Gaziantep'te Kiralar yüksek olmasaydı böyle bir projeye gerek olmayacaktı"

A+A-

*Cumhurbaşkanı daireler kampüs içinde olsun dedi

*Yavuz Coşkun hoca sürekli uğraştı ama yapamadı

*Bilmeden çok konuşuyorlar, sırada Kızılhisar var

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversitenin konut projesini eleştirenleri anlamadığını söyledi. Gür, Gaziantep’te kiraların, konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu, akademisyenleri şehirde tutmak için bu projeyi yapmaktan başka çareleri olmadığını belirterek adeta 'Kral Çıplak' diyerek Gaziantep'teki kira vurgununa dikkat çekti. . Sosyal donatı olmadığıyla ilgili eleştirileri tuhaf karşıladığını söyleyen Gür, ”Okul, cami, AVM ve yeşil alanla ilgili sıkıntı yok. O yeşil alanları ya körler görmüyorlar ya da görmek istemiyorlar” dedi.  Gür, projenin yerine ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra karar verdiklerini belirterek, “Kızılhisar tarafında bir arsamız var. Ben orayı önerdiğimde Cumhurbaşkanımız orası uzak, madem sen öğretim üyelerine cazibe oluşturacaksın o zaman kampüs içerisinde bir yer bul dedi. Kampüs içerisinde de burası vardı” dedi. 

KİRALAR VE KONUT FİYATLARI ÇOK YÜKSEK

Gaziantep Üniversitesi’nde 210 konutluk proje tamamlandı. Brüt 217 m2 olan konut projesiyle ilgili gelen eleştiriler üzerine Gazetemize açıklama yapan Rektör Gür, bu projeyi neden yaptıklarını anlattı. Rektör Gür, “Şu anda Gaziantep’te kiraların, konutların pahalı olduğunu kabul etmeyen kim var? Öyleyse Gaziantep’te siz kaliteli akademisyeni nasıl tutacaksınız? Bir profesör maaşıyla çocuğunu nasıl okutacak, bir ev tutup kiraya nasıl oturacak? Böylesi bir ortamda sizin Gaziantep Üniversitesi olarak öğretim üyelerine bir cazibe oluşturmanız lazım. Uzun vadeli ödemesiyle birincisi, burada var olan öğretim üyelerini tutmanız lazım, ikincisi dışarıdan gelecek öğretim üyelerine bir cazibe oluşturmanız lazım. Tıp fakültesinde hocalar iyi alıyorlar, Türkiye’nin en iyi ödemesini yapan üniversiteyiz, o yüzden sorun yok. Mühendislikte bazı branşlarda olan hocalarımız, akademisyenlerimiz sanayiye danışmanlık yapıyorlar yine onlarda da sorun olmayabilir. Pekala Gaziantep Üniversitesi gibi çok büyük bir üniversitede sosyal branşları, eğitim branşlarını nasıl geliştireceksiniz, burada hocayı nasıl tutacaksınız?” diye konuştu.

EĞİTİMLİ ADAM MI İSTEMİYORLAR?

Yanı başımızda olan Kilis, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ ve Malatya’da memurlara geliştirme ödeneği verilirken, Gaziantep’in bu kapsamın dışında olduğunu belirten Gür şunları söyledi: ”Gaziantep şehrinde memurlar için maaşlarına ek verilen geliştirme ödeneği yok. Bizim ayarımız İstanbul gibi kabul ediliyor. Komşu illerdeki memurlar maaşlarını ortalama 1000 TL daha fazla alıyor. O zaman öğretim üyesi neden burada dursun? Niye 3-4 bin lira kira versin? 1 Milyon TL’nin üzerinde hangi evi alabilir bir öğretim üyesi? Birde Polisler, öğretmenler, hakim savcılar için burada toplu konutlar yapılıyor da neden akademisyenlere konut yapılmasına itiraz ediyorlar? Dertleri ne? Ben şunu anladım demek ki bu milletin özellikle Gaziantep’te eğitimle ilgili ya kafaları çok karışık, ya da eğitimden anlamadıkları gibi eğitimli adamda istemiyorlar bu şehirde. Burada bir sorun yok mu? Akademisyenlerin uzun vadede ödeyebilecekleri ev almalarının kime zararı olabilir? “

BU PROJE BENİM PROJEM DEĞİL

‘Bu proje benim projem değil, bu proje 2010’dan beri gündemde’ diyen Rektör Gür, “Lojman yapmak yasaklandığı için artık üniversiteler lojman yapamıyor. Bu nedenle üniversiteler alternatif çözümler üretiyor. Biz Amerika’yı yeniden keşfetmedik ki. Kayseri, Konya yapıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde üniversite içinde 500 tane konut yapılmış. Keşke izin verilseydi de lojman yapsaydım. Öğretim üyelerine cazibe oluşturmak için, burada kalmalarını sağlamak için Yavuz Hocanın zamanından beri bu proje devam ediyor.  2010 yılından beri Yavuz hoca sürekli uğraştı, sürekli uğraştı ama yapamadı. Hani onlara kısmet olmadı nihayetinde ben başardım” dedi.

BİLMEDEN ÇOK FAZLA KONUŞUYORLAR

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi eski Başkanı Özgür Girişken’in projede sosyal donatı olmadığıyla ilgili eleştirisine cevap veren Gür,”Sosyal donatı deniliyor. Sağolsunlar da bu arkadaşlar donatıdan neyi kastediyorlar Allah aşkına? Camiyi kasdediyorlarsa 200 metre ileride cami var, Üniversitenin büyük camisi. Eğer spor tesislerini kastediyorlarsa 300 metre ileride GAÜN sporium çok büyük bir spor merkezi var. Eğer AVM diyorlarsa üniversitenin çarşısı zaten dibimizde. Yok eğer okul diyorlarsa hemen bu projenin bitişiğinde milli eğitimin planında ilk, orta, lise var. Yeşil alandan da anlamıyorlar herhalde. Burada bir tuhaflık var, bu işi bilmiyorlar herhalde, o yeşil alanları görmüyorlar ya körler ya da görmek istemiyorlar. Şöyle düşünün yaklaşık olarak 56 dönümlük bir yerde siz sadece 210 konut, zemin artı  6 kat yapıyorsunuz.  Donatıdan kastınız ne? O koca arazide sadece 210 tane konut yapılıyor. İstesek daha yüksek yapabilirdik, daha yoğun yapabilirdik. Bu konuda sorun yok. Burada yapılan projeyi bilmedikleri için bilmeden de çok fazla konuşuyorlar, ama yazık ediyorlar” dedi.

BENDE PUANLAMAYA TABİYİM

655 Bin TL olan konutların ödemelerinin 96,108,120 ay vadeli olacağını, konut sayısı az olduğu için puanlama sistemi uygulanacağını belirten Gür şu bilgileri verdi:”1800 tane akademisyen var, hepsine veremeyeceğiz. İdari personel zaten buraya kendisi zorlayarak gelmek istiyorlar. Araştırma görevlisi zaten kendi isteğiyle geliyor. Ama hoca olan, doktora öğretim üyesi, doç ve profları burada tutmak istiyorum.  210 tane daire var. Ben dahil olmak üzere puanlamaya tabiyim. Puanlama sıralamasına göre 210 tanesi alabilecek. Alan kişi şehirden gittiğinde sadece üniversiteden personele satabilir veya kiraya verebilir. Eşlerden birine verilecek. Her bir çocuk için puan veriliyor. Çocuğu fazla olana avantaj sağlıyoruz. Çalıştığı süreye, evi olup olmamasına göre puanlama yapılıyor.   210 asil 210 tane yedek belirlenecek.”

2021 SONUNDA EVLERİNE GEÇSİNLER İSTİYORUZ

Konutların kampüs içerisinde, Hobi bahçelerinin olduğu yerin yanında boş araziye yapılacağını anlatan Rektör Gür, “Arkanızda  orman, önünüzde Yamaç Tepe'nin vadisi var. Biz arsamızı TOKİ’ye devrettik. TOKi bizim adımıza çok özel proje yaptı. Balkonları geniş, konforlu ve kullanılabilir. Amaç öğretim üyeleri burada oturmak için yarışsınlar. Brüt 217 m2. Fiyatlandırmayı TOKi yaptı. Şu anda ön talepler alınıyor. TOKİ İhaleye çıkacak. 2021’in sonunda insanlar evlerine geçsinler istiyoruz. Üniversitenin içerisinde bir imkan oluşturuyoruz. Ev kiraları yüksek olmasaydı belkide böyle bir projeye gerek olmayacaktı” dedi.

CUMHURBAŞKANI KAMPÜS İÇİNDE OLSUN DEDİ

Projenin yerine Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra karar verdiklerini anlatan Gür, “Ben sayın Cumhurbaşkanımızla görüştükten sonra oldu zaten bu. Ben daha akabinde Kızılhisar tarafında bizim bir arsamız var. Yavuz hoca orayı yapmayı planlıyordu. Ben orayı önerdiğimde Cumhurbaşkanımız orası uzak madem sen öğretim üyelerine cazibe oluşturacaksın o zaman kampüs içerisinde bir yer bul dedi. Kampüs içerisinde de burası vardı. Yoksa  Cumhurbaşkanımız nokta olarak şurası demez. Kampüs dışında değil kampüs içerisinde yapki öğretim üyeleri cazibe olarak görsünler. Şu anda diğer personellerden yoğun talep var. Bu yapıldıktan sonra onlara da ikinci planda Kızılhisar tarafında yapacağız. Yine TOKİ yapacak, yine biz karışmayacağız” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum