1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rektör ile Tahmazoğlu bunun için mi tartıştı ?
Rektör ile Tahmazoğlu bunun için mi tartıştı ?

Rektör ile Tahmazoğlu bunun için mi tartıştı ?

Gaziantep Üniversitenin içerisinde yer alan ve okul, yeşil alan ve yol olarak gözüken arsaya, Rektör Ali Gür'ün konut yapmak istediği iddiaları ortalığı karıştırdı.

A+A-

Bu arsanın Hayvanat bahçesiyle sınır yerde bulunduğunu belirten Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, "Buradaki okul, yeşil  alan ve yol kaldırılıyor. Dahası etrafı A2 iken, büyükşehir tarafından buraya 1.5 emsal veriliyor. Bu planın yapılmasına  şu aşamada karşı çıkacağımızı şimdiden söylemek isteriz" dedi. Bu konuda asıl dikkat çeken gelişmenin ise, Şahinbey Belediyesinin de karşı olduğu ve Başkan Mehmet Tahmazoğlu'nun Rektör Ali Gür ile tartıştığı iddia ediliyor. Öte yandan yaşanan bu gelişmelere açıklık getiren Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Osman Toprak ise, "Bu alan lise ve yeşil alan değil. Mevcut planda burada lojman yapılacağı notu mevcuttur. Yapılmakta olan plan düzenlemesinde herhangi bir uygunsuzluk söz konusu değildir" dedi. 

A2 OLAN ALANA, 10 KAT İZNİ Mİ VERİLECEK ?

Geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye meclisinden geçen üniversite alanında yapılan imar değişikliği, tartışılmaya devam ediyor. Planla, yeşil alan, yol ve okul alanının kaldırılarak konut yapılması planlanıyor. Bu plan değişikliğiyle etrafı A2 iken olan alana 10 katlı bina izni isteniyor. Gündem maddesine Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi askı sürecinde itiraza hazırlanırken, bu plan değişikliğine Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun da karşı olduğu, hatta planla ilgili Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ali Gür ile tartıştıkları iddia ediliyor. 

CHP'LİLER RET OYU VERMİŞ

Büyükşehir Belediye Meclisinde 17 Ağustos'ta yapılan mecliste, gündemin  31.maddesi olan Şahinbey ilçesi Yamaçtepe Mahallesi N38c-22a nazım imar paftasında nazım imar plan değişikliği, CHP'lilerin ret oylarıyla meclisten geçti. Büyükşehir Belediye meclisinden oy çokluğu ile geçen gündem maddesi ile yeşil alan, yol ve eğitim alanı kaldırılarak konut yapılmak isteniyor. Burası üniversitenin mülkü. Meclisten geçerse üniversite burada TOKİ ile birlikte konut yapmak istiyor. Üniversitenin lojman adı altında konut yapmaya çalıştığı bölgenin Hayvanat bahçesiyle sınır yerde bulunduğunu belirten Özgür Girişken, "Burada okul, yeşil alan, yol kaldırılıyor. Etrafı A2, buraya 1.5 emsal veriliyor" dedi. Plan değişikliğinin geçen yıl başladığını söyleyen Girişken, "Yeşil alan önce eğitim tesisine dönüştürüldü. Son olarak üniversite alanına dönüştürüldü. Başka bir yerdeki üniversite alanıyla eğitim tesisi yer değiştirdi" dedi. 

ŞİMDİDEN SÖYLÜYORUZ

Bu değişikliğe bir itirazlarının bulunmadığını söyleyen Girişken, "Çünkü üniversite alanı da kamu faydasına çalışılan bir yer olacak. Bir eğitim tesisinin üniversite alanına çevrilmesi ihtiyacı varsa biz bir sakınca görmüyoruz. Ama bunun dışında bir fonksiyon getirilirse ticaret konut vs. ciddi sakıncaları olacağını düşünüyoruz. Mimarlar odasının bu tür alanlardaki dönüşümler konusundaki tavrı bellidir. Bu sağlam mantıklı olumlu bir gerekçe gösterilmedikçe öyle bir planın yapılmasına biz şu aşamada karşı çıkacağımızı şimdiden söylemek isteriz" diye konuştu.

TOPRAK BİLGİ VERMİŞTİ

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak bu gündem maddesiyle ilgili meclisi bilgilendirerek, "Bu alan lise alanı ve yeşil alan değil. Mevcut planda burada lojman yapılacağı notu mevcuttur. Kaldıki şu anda yapılan imar plan değişikliğinde orası üniversite alanıdır. Lise alanı ve yeşil alan değildir. Üniversite alanı içerisinde daha önceki planda yapılmış olan lise alanında üniversite alanı içerisinde üniversitenin tam tersi istikametinde Burç bölgesinde eşdeğer alanda gösterilmiştir. Yapılmakta olan plan düzenlemesinde herhangi bir uygunsuzluk söz konusu değildir, mülkiyet kamunun mülkiyetidir. Üniversitenin daha bilimsel çalışmalar yapabilmesi için kaliteli hocaların, doçentlerin, profesörlerin Gaziantep'i tercih edebilmesi için üniversite öğretim üyelerine konut ihtiyacının karşılanması amacıyla TOKİ'nin büyükşehir belediyesinden talep etmiş olduğu plan değişikliğidir" demişti.

GÜR VE TAHMAZOĞLU TARTIŞTI MI?

Bu plan değişikliğine Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun da karşı çıktığı hatta bu konuda Rektör Ali Gür ile tartıştığı öne sürüldü. Plan değişikliği Büyükşehir Belediye meclisinde henüz askıya çıkmadı. Askıya çıkması ve itirazlar olması durumunda büyükşehir belediye meclisinde yeniden görüşülecek. İtiraz olmaması durumunda Şahinbey belediye meclisine gelecek. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum