1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rektör Ali Gür'den taşlamalı adaylık haberi
Rektör Ali Gür'den taşlamalı adaylık haberi

Rektör Ali Gür'den taşlamalı adaylık haberi

Gür: Ben adayım. 240 Profesörün hepsi de aday olabilir. Yeter ki iftira yalan üretmesinler

A+A-

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan aralarında Gaziantep Üniversitesi’nin olduğu 17 üniversiteye atayacak Rektör adaylarının başvuru süreleri 8 Temmuz’da sona eriyor. İkinci dönem içinde rektörlüğe aday olduğunu açıklayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür başvuru dosyasını YÖK’e gönderdi. Süreçle ilgili Gazetemize konuşan Gür, “Yaptıklarım, ürettiklerimle, icraatlarımla ortadayım. Devam eden çok sayıda projemiz var. Bunları tamamlamak için adayım” dedi. Rektörlüğe şartları taşıyan herkesin de aday olabileceğini belirten Gür, “Üniversitemizde 240 profesör var, 240 profesörün tamamı aday olma hakkına sahiptir, olabilirler, yeter ki kurumu rencide edici iftiralara girmesinler” dedi.

BUNLAR KOLAY ŞEYLER Mİ?

Rektörlükte 4 yılı geride bıraktığını söyleyen Ali Gür, bu süreçte üniversitenin geldiği noktayı anlattı. Gür, “Sürekli proje üretiyoruz. Suriye tarafında Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi açıldı ve bu yetki şu anda Gaziantep Üniversitesi’nde. Türkiye’de ikinci teknoloji transfer ofisine izin verilmez bu izin sadece Gaziantep Üniversitesi’ne verildi, iki tane teknopark kuruldu. Şu anda Türkiye’de üniversiteler akredite ediliyor, bütün programları ve kampüs olarak isteyen üniversiteler başvurabilir dediler 208 üniversiteden 11 tane üniversite güçlü bulundu ve bu üniversiteler arasında Gaziantep Üniversitesi de var. Bunların arasında Sabancı var, Koç var, Hacettepe var kolay mı bu?” diye konuştu.

GAZİANTEP BU İNSANLARI ORTADA BIRAKMADI

Yeni bir proje daha yaptıklarını anlatan Rektör Gür, ”Gaziantep’te yaşayan Suriyelilerin buradaki iş hayatına adaptasyonlarıyla ilgili büyük bir belgesel hazırlandı. Amaç burada tamamen Gaziantep’i ön plana çıkarıyoruz. Gaziantep bu insanları ortada bırakmadı onlara ekmek, aş verirken iş de verdi ve şu anda dünyaya barış modeli ortaya sunuyor.  Yaptıklarım ürettiklerimle, icraatlarımla ortadayım, projelerime devam ediyorum. Çok rahatım. Her zaman şeffaf olduk. Üniversitenin geldiği ortamı görüyorsunuz. Hep ilklere imza attık.4 yıl doldu, ikinci bir 4 yıl daha gündemde. Rektörlerin 2 dönem yapma hakkı vardır, iki dönemden sonra yapamıyorlar. Çok rahatım hiç bir sıkıntım yok” dedi.

HEP SEÇİM KALKSIN DİYORDUM

Şartları taşıyan herkesin rektör adayı olma hakkı olduğunu söyleyen Gür, “Üniversitemizde 240 profesör var, 240 profesörün tamamı aday olma hakkına sahiptir, olabilirler yeterki kurumu rencide edici iftiralara girmesinler. Biz seçimle gelen son rektörleriz. Bizden sonra seçim kalktı. Ben 12 yıllık profesörüm hep söylüyorum seçim kalksın diye. Çünkü üniversiteler ideolojilerin, siyasi yapıların ve aynı zamanda cemaatleşmelerin kurbanı haline geliyor. Nasıl Vali’yi Cumhurbaşkanı atıyor gönderiyor aynen böyle olsun. Ağustosun ilk haftası atamalar yapılacak. Adaylar direk YÖK’e başvuruyorlar. Bende başvurumu yaptım” dedi.

Rektör Gür’ün dışında Prof. Dr. Mustafa Pehlivan ve Prof. Dr. Mustafa Araz’ın da ismi geçiyor. Öte yandan Ankara’da bazı isimlerinde rektörlük için uğraş verdikleri öğrenildi.

KANUN MADDESİ DEĞİŞTİ

2018 yılına kadar devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanı'nca atanıyordu. 2018 yılında 703 nolu KHK'yla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'ndaki söz konusu madde “Devlet ve vakıf üniversitelerine rektör, Cumhurbaşkanınca atanır. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör ataması, mütevelli heyetinin teklifi üzerine yapılır” şeklinde değiştirildi. Böylece, üniversitelere dışarıdan rektör atılmasının da önü açılmış oldu. MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum