1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. PTT ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI SIRADA TCDD VAR…YETKİLİ SENDİKALAR NEREDE ?
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

PTT ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI SIRADA TCDD VAR…YETKİLİ SENDİKALAR NEREDE ?

A+A-

Geçen hafta içerisinde PTT Çalışanları Kurumlarının özelleştirme çalışmalarına karşı gelmek için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Malumunuz Ülkemizin en yaygın hizmet ağına sahip olan PTT önce Banka yapıldı, ardında kargo taşımacılığına el attı, tüm alt yapılar tamamlandıktan sonra özelleştirme yolu ile satışı kaçınılmazdı nihayetinde de kanuni alt yapısı hükümet tarafından hazırlanarak komisyonlara sunuldu.

"Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı" PTT'nin özelleştirmesini, mevcut çalışanlarında devredilen şirket bünyesinde çalıştırılmasını yani iş güvencesinden taviz verilmesini öngörüyor.

Kurumlarının Özelleştirilmesini ve iş güvencesini kaybetmek istemeyen PTT Çalışanları İş kollarında faaliyet gösteren tüm Sendikaların ortak karar alması ile birlikte yasal hakları olan üretimden gelen güçlerini kullanarak 1 günlük İŞ BIRAKMA kararı aldılar.

Perşembe günü Türkiye'nin dört bir yanında bu kararlılıklarını gösterip EYLEM YAPTILAR.

Hükümet kararını değiştirdi.

PTT Çalışanları onurlu davranışları ile haklı mücadelelerinin karşılığınıda almış oldu.

Daha sonra yeniden karşılarına çıkar mı bilmem "Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı" alt komisyona iade edildi.

Buraya kadar her şey normal...

İlginç olan ve çalışanların büyük tepkisini çeken bir durum var ki, oda ülkemizde kamu sendikacılığının geldiği son noktayı göstermek adına güzel bir örnek oluşturuyor.

Eylem kararında imza atan Haber İş kolunda yetkili sendika MEMUR-SEN'e bağlı Birlik Haber-Sen Genel Merkezi eyleme katılmama kararı aldı...

Buna çalışanlar arasında "grev kırıcılık" deniyor. Bazı şubeler ve birçok yerde üyeler buna uymadı Kamu-Sen, Kesk ve Bask Üyeleri ile birlikte Eyleme katıldılar.

Bende bir sendikacı olarak merak ettim iletişim bilgilerini alıp için Birlik Haber-Sen web adresine girdim.Konuyla ilgili açıklama yapmışlar.

Katılmama gerekçesi olarak "Sendikamıza gelen bilgilerde, tutanakta yukarıda da yer verilen maddelerin hizmet kolumuzdaki sendikaların iradesi dışında ihlal edileceği, kamu emekçilerinin dışında örgütlerin, derneklerin, grupların ve benzeri illegal oluşumların söz konusu iş bırakma eylemine katılacağı ve çok kritik günlerden geçen ülkemizde, PTT'nin A.Ş. olmaması için yapacağımız haklı eylemimizin amacının dışına çıkarılarak provoke edileceği sonucuna varılmıştır." gibi bir gerekçe sunmuşlar. Aramama gerek kalmadI, durum ortada...

Bu durumu PTT Çalışanlarının taktirine bırakıyor onlar adına Sendika Genel Merkez Yöneticilerine soruyoruz...

Aldığınız kararı doğrulayacak bir gelişme oldu mu ?

Herhangi bir olay olmadı ise Hükümet yetkililerinden çekindiğiniz için mi eyleme katılmadınız ?

TCDD Çalışanlarıda eylem kararı aldı 16 Nisan'da onlara destek vermeyi düşünüyormusunuz ?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.