1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Propaganda ve yasaklar 21 Mart'ta başlayacak
Propaganda ve yasaklar 21 Mart'ta başlayacak

Propaganda ve yasaklar 21 Mart'ta başlayacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için hazırladığı takvim kapsamında seçim süreci yarın başlıyor.

A+A-

Takvime göre, seçime katılabilecek siyasi partiler 2 Ocak'ta  ilan edilecek. Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat'ta seçim kurullarına  teslim edecek, kesin aday listeleri 3 Mart'ta ilan edilecek. Seçim propagandası  ve yasakları 21 Mart'ta başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü  yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı takvim çerçevesinde seçim  süreci yarın başlıyor. YSK'nın, hazırladığı takvim kapsamında seçim sürecinin başlangıcı 1  Ocak 2019 olarak belirlendi. Seçim takvimine göre, seçime katılabilecek siyasi partiler 2 Ocak'ta  ilan edilecek.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak Cuma günü saat 08.00'den 17  Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Hastalığı ve engeli  sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin, bu süre içinde bir yakını tarafından seyyar  sandık kurulu talep formu ile muhtarlığa başvurması gerekecek.

SİYASİ PARTİLERİN OY PUSULASINDAKİ YERİ

Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri ise 27 Ocak'ta  çekilecek kurayla belirlenecek. Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat'ta seçim kurullarına  verecek. Geçici aday listeleri 22 Şubat'ta, kesin aday listeleri 3 Mart'ta ilan  edilecek. Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart'ta başlayacak. Seçim  propagandası 30 Mart saat 18.00'de sona erecek.

SEÇİM TAKVİMİNİN BAZI AŞAMALARI ŞÖYLE:

  - 1 Ocak 2019 Salı: Seçimin başlangıç tarihi.

 - 2 Ocak 2019 Çarşamba: Seçime katılabilecek siyasi partiler YSK  tarafından ilan edilecek.

  - 4 Ocak 2019 Cuma: Saat 08.00 itibarıyla muhtarlık bölgesi askı  listeleri askıya çıkarılacak ve www.ysk.gov.tr adresinden bina esasına göre  düzenlenen seçmen kayıtları sorgulanabilecek.

 - 10 Ocak 2019 Perşembe: Siyasi partilerin, Mahalli İdareler Seçimi  için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını  YSK'ye bildirmeleri için son gün.

 - 17 Ocak 2019 Perşembe: Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan  indirilecek. Bina bazında seçmen kayıtlarının www.ysk.gov.tr adresinden  sorgulanması sona erecek. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı  veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından  seyyar sandık kurulu talep formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe  seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuruları için son  gün.

 - 27 Ocak 2019 Pazar: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki  yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

 - 31 Ocak 2019 Perşembe: Seçmen kütükleri kesinleştirilecek ve  seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Siyasi partiler aday adayı  listelerinden büyükşehir belediye başkan seçimi ile ilgili olanlarını il seçim  kurullarına, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri seçimi  ile ilgili olanlarını ise ön seçim ilçe seçim kurullarına alındı belgesi  karşılığında verecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.