1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Projeleriyle konuştu
Projeleriyle konuştu

Projeleriyle konuştu

*Deprem master planını genişletip afet master planına dönüştüreceğiz

A+A-

*En büyük sorunumuz işsizlik ve mutsuzluk

*Sokak sokak, cadde cadde, bina envanteri çıkaracağız

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nde seçim heyecanı sürüyor. 22-23 Şubat tarihleri arasında yapılacak genel kurula oldukça iddialı hazırlanan adaylardan Burkay Güçyetmez,  projeleriyle konuştu. 14. Olağan genel kurula 14 projeyle hazırlandıklarını belirten Güçyetmez, göreve geldikleri takdirde deprem master planını daha da geliştirerek afet master planı şekline dönüştüreceklerini söyledi.  İMO afet ve hazırlık ve müdahale ekibi oluşturacaklarını dile getiren Güçyetmez, kentimizin bina envanterinin çıkarılması gerektiğini belirterek, ”Genel merkezden de destek alarak gönüllü arkadaşlarımızla sokak sokak, cadde cadde, bina envanterinin çıkartılması için bir çalışma yapacağız. Ayrıca kent yatırımlarını takip edip izleyeceğiz, meclislerde kendimize yer isteyeceğiz, yeşil alanlarımızın,imar tadilatlarının takipçisi olacağız. Mimarlar odamıza bu anlamda destek olacağız” dedi.

EN BÜYÜK SORUNUMUZ İŞSİZLİK VE MUTSUZLUK

Çağdaş Toplumcu İnşaat Mühendisleri olarak genel kurula hazırlanan Burkay Güçyetmez, Mehmet Bulut, Hacer Çiftçi, Yunus Emre Kuday, Erman Çanlıoğlu, Metin Girişken, Gözde Şafak Sezer, Pınar Erdem, Sıtkı Ağaoğlu, Ali Kör, Ali Çulpan, Adil Boybeyi, Mustafa Kavcı ve İrfan Ünal ile birlikte düzenlediği basın toplantısında projeleriyle ilgili bilgi verdi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Kadınıyla, erkeğiyle birbirinden donanımlı, samimi bir ekiple bu yola çıktıklarını belirten Güçyetmez, ”Üyelerimizin yoğun talepleriyle  bu yola çıktık. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz bildiğiniz üzere en çok inşaat sektörünü etkiledi. Özellikle son 1.5 yıla baktığınızda inşaat sektöründe hiç iç açıcı olmayan zor bir dönemden geçtik ve geçmeyede devam ediyoruz. Tabi bunların en başındada işsizlik sorunu geliyor. Birçok meslektaşımız şu anda işsiz, istihdam sorunuyla karşı karşıyayız. En büyük sorunumuz işsizlik ve mutsuzluk. Sadece inşaat mühendislerinde değil çoğu sektörde böyle. Meslektaşlarımızın işsizlik sorununu çözebilmek adına bir projemiz var. En azından çaba sarfetmek adına bir platform oluşturmak istedik. Kariyer.net gibi bir platformla elektronik CV bankası adı altında üyelerimizin özellikle genç meslektaşlarımızın kendi CV’lerini oluşturabilecekleri, aradıkları iş pozisyonlarını bulabilecekleri ve firmalarında aradıkları teknik mühendis arkadaşlara ulaşabilecekleri bir platform oluşturmak istiyoruz. Yazılımcılarla görüşüp 1 yıllık bu proje için çaba sarfediyoruz. Göreve geldiğimizde işsizlik sorununu çözme adına CV’lerin bir bankada toplanması ve üyelerimizin kullanıcı adlarıyla girip bu platformdan iş arama çabalarına hız vermeleri odamızında bu yönde destek sağlamasını istiyoruz” diye konuştu.

MOBİL PROJESİ ÖNEMLİ

Diğer projeleriyle ilgili de bilgi veren Güçyetmez şunları söyledi:”Mobil uygulama projemiz var. Bildiğiniz gibi bizler bilimi ve tekniği savunan meslek insanlarıyız. Endüstri 4.0’a girilen dünyada ülkemizde de birtakım atılımlar yapılmaya başlandı. Mobil uygulamayı biliyorsunuz. Telefon uygulamalarında zaten bir çok uygulama mevcut. Bizde üyelerimizin yoğun iş temposundan müsait olmadıkları zamanlarda en azından mobil uygulamayla oda faaliyetlerini, oda etkinliklerini izleyebilecekleri, takip edebilecekleri pratik bilgilere ulaşabilecekleri, teknik bilgilere ulaşabilecekleri bir mobil uygulama projesi geliştirdik. Göreve geldiğimizde de bu mobil uygulamamazı hayata geçirmek istiyoruz. Yine bir diğer projemiz e-bülten projemiz. Aylık üye faaliyetlerimizi elektronik ortamda mail yoluyla üyelerimize ileteceğiz. Son iki yıldır yapılmıyor. Bir diğer projemiz mesleki gelişim kurslarımız. Mesleki gelişim kurslarımız bir inşaat mühendisinin hayata boyunca ihtiyaç duyduğu yeni teknoloji, yeni yönetmelik yeni programlarla ilgili eksiklerini tamamlayabilmesi ve yenilenmesi için hazırladığımız projedir. Yapı bilgi modellemesi çok önemli bir proje. Dünyada çok yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir proje. Türkiye’de de 3. havalimanında kullanılmaya başlanan bir proje. Multi disipliner dediğimiz diğer meslek odalarıyla beraber geliştireceğimiz çok önemli bir proje. Bir diğer projemiz Projemiz Platformu özellikle genç mühendisler için hazırladığımız bir proje. Arkadaşlarımız mezun olduktan sonraki yaşadıkları sıkıntıları, karşılaştıkları sıkıntıları tecrübeli meslektaşlarımızla biraraya gelip çözebilecek.”

DEPREMLE ER YA DA GEÇ YÜZLEŞECEĞİZ

Güçyetmez, bir diğer projelerinin İMO afet ve hazırlık müdahale ekibi projesi olduğnu söyledi. Güçyetmez,”Bu da bizim en önemli projemiz. Allah rahmet eylesin Kasım ayı içerisinde çok değerli bir meslektaşımızı kaybettik.  Allah kimseye öyle bir acı yaşatmasın. Yine devamında Elazığ depremi gündeme geldi. Gaziantep olarak bizde bunu çok ciddi hissettik. Şunu gördükki deprem açısından çok bilinç eksikliğine sahibiz. Bizler bile kendi evimizde ne yapacağımızı, çocuğumuzun ne yapacağını, eşimizin ne yapacağını, halk olarak ne yapacağımızı bilemedik. O gün herkes o geceyi arabalarda geçirdi, çocuklar bir haftadan önce kendine gelemedi. Gaziantep olarak nerede toplanma alanına sahip olduğumuzu bilemedik. Ne yapacağımızı bilemedik. Biliyorsunuz fay hatları açısından Gaziantep risk altında. Deprem gerçeğiyle er ya da geç yüzleşeceğiz, ki biz şunu söylüyoruz afet bir doğa olayının kendisidir. Afete hazırlıklı olmalıyız. Deprem bilincini ilkokullardan başlatarak gönüllü arkadaşlarımızla, uzman arkadaşlarımızla çizgi film, animasyon tarzında ciddi eğitimler vereceğiz. Ve odamız bünyesinde bir arama kurtarma ekibi oluşturacağız. AKUT, AFAD’dan ciddi destek alacağız. Bizim amacımız bir insan hayatını nasıl kurtarabiliiz. Gaziantep’te oluşabilecek bir afette nasıl hareket edeceğiz? Topluma yön verme noktasında bu arkadaşlarımızın öncü rolü oynamasını istiyoruz. Panik ortamını, kriz ortamını yönetecek teknik elemanların yetişmesini istiyoruz” dedi.

SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELER YAPACAĞIZ

Yapacakları sosyal ve kültürel projelere de değinen Güçyetmez, ”Sosyal etkinlikleri eskiden olduğu gibi daha da artırıp daha da ileriye götürmek istiyoruz. Tiyatro kulüpleri, sinema kulüpleri, İMO Gaziantep sergi günleri, fotoğraf kursları gibi etkinlikler düzenleyeceğiz. Üyelerimizle ciddi şekilde anket yapıyoruz, eksik görülen noktalar üzerinde üyelerimizinde sosyal etkinliklerle biraraya getirmek istiyoruz. İMO çocuk etkinlikleri planlıyoruz. Bu hiç yapılmadı.Türkiye’de de yapılmadı. Çeşitli kurumlarla anlaşarak yüzme, resim, santranç, resim yarışmaları gibi bu konularda üye çocuklarını memnun edecek bir çalışmalar yapacağız. Bir diğer projemiz İMO Gaziantep forumları. Biz forumları çok önemsiyoruz. Son iki aydır odamızda herhangi bir forum, sempozyum panel yapılmadı. Biz bu forumlarda bilirkişilik yapan inşaat mühendislerinin sorunlarını burada dile getirmesini, konuşmasını ve ciddi sonuç raporlarının odamıza yön vermesini hatta oluşacak fikirlerinde genel merkezimize öneri şeklinde iletilmesini istiyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz olacak. Bu ağaç dikme, kan bağışı,huzurevi ile ilgili sokak hayvanları ile ilgili bir etkinlik olabilir. Bir diğer proemiz İMO kadın platformu. Kadın arkadaşlarımız bizim olmazsa olmazımız. Kadının elinin değdiği yerde güzel şeyler ortaya çıkıyor. İnşaat sektörü erkek egemen bir sektör, en azından kadın arkadaşlarımızın sıkıntılarını dile getirebileceği bir platform oluşturmak istiyoruz” dedi.

YEŞİL ALANLARIMIZIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bir diğer projelerinin de İMO Gaziantep Kentimiz Platformu olduğunu anlatan Güçyetmez konuşmasını şöyle sürdürdü:”Kentimizin çok sıkıntıları var. Bu sıkıntıların belli başları inşaat sektörünü etkiliyor. Bu trafiktir, altyapıdır, ulaşımdır, imardır, çarpık yapılaşmadır. Tesbit edeceğimiz sorunlarla beraber odağımız bünyesinde platform oluşturacağız. Çeşitli komisyonlarla bunları destekleyeceğiz. Kent yatırımlarını takip edip izleyeceğiz, meclislerde kendimize yer isteyeceğiz. Yeşil alanlarımızın takipçisi olacağız. İmar tadilatlarının takipçisi olacağız. Mimarlar odamıza bu anlamda destek olacağız. Diğer paydaşlarımızla beraber hareket edip kentimiz için var olan bir sorun tesbit edip o sorunun çözüm noktalarıyla çözüm raporlarıyla sizlerin karşısına çıkacağız. Bir diğer projemiz you tobe kanalı. Odamızın etkinliklerini yayınlayacağız”

AFET MASTER PLANI HAZIRLIYORUZ

Deprem master planıyla ilgili bir soru üzerine Güçyetmez şunları söyledi: “Biz deprem master planı konusunda sadece deprem master planı değil afet master planı hazırlıyoruz. Somut adımlarla bu işi yapmak istiyoruz. Yıllardır söyleniyor yapılan bir çalışma yok bir deprem oldu ne yapacağımızı bilmedik. Deprem master planı bu kadar basit bir şey değil. İşin çok sosyolojik boyutları var. Bir mahalleye gittiğinizde inşaat mühendisi olarak inceleme yaptığınızda o kadın sabaha kadar uyuyamaz bu işin sosyolojik boyutu var. Bina envanterinin bir an önce çıkarılması gerekiyor. Bu yönde hem deprem master planını afet master planı şekline dönüştüreceğiz, hem de genel merkezden de destek alarak gönüllü ekip arkadaşlarımızla sokak sokak, cadde cadde, bina envanterinin çıkartılması noktasında sağlıklı bir çalışma yapacağız. Bu çok ciddi bir iş.  Şiddetli bir depreme karşı hazırlıklı oluruz. Bu işi yapacak ekibimiz var.” Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.