1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Projelerin can damarı
Projelerin can damarı

Projelerin can damarı

Türkiye'deki en büyük bütçeli projesini veren JICA ekibi, projeleri yerinde incelemek için Gaziantep'e geldi.

A+A-

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler'in eşlik ettiği heyet devam eden ve biten çalışmaları yerinde incelediler. Sönmezler, "JICA projeleri şehrimizde imza atılacak projelerin can damarı diyebiliriz" dedi. 

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, JICA kredisi ile yürütülen projeleri incelemek için Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansından gelen JICA Türkiye Ofis başkanı Yasuı Takahiro, Jıca Türkiye Ofisi Proje Danışmanı Akıyama Yuko'ya sunum yaptı. 

GAZİANTEP CAZİBE MERKEZİ

JICA Kredisi desteğiyle yürütülen projeler üzerine bilgi veren  GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Gaziantep bir cazibe merkezi, bu şehrin geleceğe emin adımlarla yürüyebilmesi, şehrin daha yaşanılabilir hale gelmesi için bu projeleri hayata geçirmemiz gerekiyordu. Aslında 10 yıl sonra planladığımız projelerimizi yılda 25 milyon metreküp içmesuyu ihtiyacının artması ile hemen hayata geçirdik" dedi. 

PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

Sönmezler, "Bu doğrultuda Genel Müdürlüğümüzün İller Bankası A.Ş ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı arasında “Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi" Projesi Kapsamında imzaladığı anlaşma ile yapım maliyeti oldukça yüksek olan; 

Beylerbeyi-Beykent Bölgesi İçme suyu, Kanalizasyon Projesi,  İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, İbrahimli-2 İçme suyu, Kanalizasyon Projesi, Kuzeyşehir İçme suyu, Kanalizasyon Projesi, Kayıp–Kaçakların azaltılmasına yönelik boru değişim Projesi olmak üzere birçok alanda projeleri hayata geçirmeye başladık" şeklinde konuştu. 

YARISI KULLANILDI

Türkiye’nin en büyük bütçeli JICA kredilerinin Gaziantep’e verildiğini alınan uzun vadeli düşük kredilerin yarısının kullanıldığını, geriye kalan bütçe ile önemli projelere imza atabileceğini açıklayan Sönmezler, "Türkiye’deki en büyük bütçeli projeyi JICA Gaziantep’e verdi. Verilen proje kredilerinin toplam değeri 535 milyon lira. Şu ana kadar Gaziantep kredilerinin yalnızca yarısını harcayabildi. Geriye kalan kredilerle Gaziantep’te çok önemli projelere daha imza atılacak. JICA projeleri şehrimizde imza atılacak projelerin can damarı diyebiliriz. Hayata geçecek ilk projemiz 1 milyon kişi kapasiteyle ileri biyolojik arıtma prosesine sahip, 103 milyon TL bedelle, biyolojik arıtma yapan karbon giderimine ek olarak ileri arıtma prosesiyle azot ve karbon giderimi sağlayacak İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz en geç bir ay içinde faaliyete başlayacak. Planladığımız projeleri hayata geçirmenin mutluluğunu yaşarken, Japonya Hükümeti ve JICA yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.