1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PROJELERE DOYMUYOR
PROJELERE DOYMUYOR

PROJELERE DOYMUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, projelerini hayata geçirmeye başladı.

A+A-

Düzbağ, Kuzey Şehir ve Gaziray projelerinin tüm hızıyla devam ettiği kentte Şahin, "ulaşımdan, suya, konuttan trafiğe her konuda sorunları çözmek adına ciddi projelere imza attık" dedi.

Şahin, Düzbağ İçmesuyu Projesi kapsamında daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha yumuşak bir suyu şehre akıtacaklarını belirtti. Şahin, Düzbağ İçmesuyu Projesi’nin Türkiye’de Melen’den sonra en büyük su projesi olduğunu bildirerek, “Büyük bir işin yüzde 95’i tamamlandı. Suyumuzun yükleme havuzu ve regülatörle ilgili kısımlar bitirildi. Allah’ın izniyle sağlıklı, daha kaliteli, kaynak suyu kıvamında, daha yumuşak bir suyu şehrimize akıtmış olacağız. Bundan dolayı çok mutluyuz. Su yönetimi bir Büyükşehir Belediyesi için, 2 milyonluk bir şehir için, hızlı büyüyen bir şehir için çok önemli. Bizim için su yönetimi altın yönetimi, petrol yönetimi kadar önemli. Bugün bunu başarmamın büyük mutluluğunu duyuyoruz. Çalışmalara 2014 yılında başladık, bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir işi başarmak çok önemli. Öncelikle cumhurbaşkanıma, ilgili bakanlara bütün teknik ekibime çok teşekkür ediyorum” dedi.

GAZİRAY GURURU

Büyükşehir Belediyesi, TCDD yaptığı protokol kapsamında hayata geçirilecek olan Gaziray Banliyo Hattı Projesi, kent merkeziyle 6 adet organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi bölgelerini birbirine bağlayacak. Projeyle 25 kilometrelik banliyo hattı yenilenecek,16 adet istasyon oluşturulacak. Yapımına 13 Şubat 2017 tarihinde başlanan proje, kentin trafiğini rahatlatacak. İstasyonlarla, banliyö ve hızlı tren araçlarına erişim sağlanırken aynı zamanda yaya sirkülasyonunun sürekliliği için üst geçit olacak şekilde planlandı. Şehrin içinden geçen eski ray hattı yenilenerek Kültür Kongre Merkezi-Zeytinli Mahallesi, Mücahitler Budak Mahallesi, Hastaneler-Oteller Bölgesi geçişlerinde yaya, taşıt ulaşımını güvenli hale getirecek. 

AÇ KAPA YAPILACAK

Bariyer etkisini ortadan kaldırmak amacıyla söz konusu 4 paralel hattın yaklaşık 5 kilometrelik kısmının aç-kapa yapılarak yer altına alınacak. Bu sayede yaklaşık 200 bin metrekare alan şehre kazandırılacak.  Son durak olan Oduncular İstasyonundan 1 kilometre sonra Taşlıca Mevkiinde Çevre Yolu Sınırında yaklaşık 93 bin metrekare büyüklüğe sahip Gaziray Bakım ve Depo Sahası yapılacak. Yaklaşık 1,5 milyar TL yapımı bedeli olan Gaziray projesinde kullanılması planlanan araçların 1 setinde toplam 1000 yolcu taşınacak, ilk etapta 8 set aracı hizmet verecek. Yapım çalışmaları devam eden projenin yüzde 80’i tamamlandı. Gar bölgesi konum açısından farklı ulaşım türlerinin entegrasyonuna uygunluğu dikkate alınarak bu alan transfer merkezi olacak. Gar Ana Transfer Merkezi’nin 2030 senesinde günlük en az 877 bin 540 yolcu taşınması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde deneme sürüşlerine başlanacak.

KUZEY ŞEHİR ALKIŞI

 Şahin, Türkiye'nin en büyük konut projesi olan 250 bin nüfusun yaşayacağı Kuzey Şehir Projesi’ni Gaziantep'e kazandırdı. Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alanda kurulan Kuzey Şehir’de, cami, manav, kasap, bakkal gibi geleneksel sokak yaşam unsurları korunacak.

MİMARİSİ GÖZKAMAŞTIRDI

2 milyon olan Gaziantep’in nüfusu alınan göçle birlikte; 2,5 milyona yükseldi. Beklenmedik bir şekilde artan nüfusla şehirde barınma sorunu kendini hissettirdi. Toplu konut üretmek zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi, TOKİ iş birliğinde, Türkiye'nin en büyük konut projesini hayata geçirdi. Projenin ilk etabını oluşturan 3 bin konut tamamlandı, konutlar sahiplerine verildi. Kuzey Şehir Projesi kapsamında yatay mimari esas alındı. Geleneksel dokuya referans veren arazi kullanım modeli tasarlandı, kentsel tasarım çalışmalarında geleneksel dokudaki gibi çıkmaz sokak kurgusu planlandı.Kuzey Şehir Projesi tamamlandığında vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek. Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturdu. Projede, 5 katlı, 2 artı 1, 3 artı 1 ve 4 artı 1 evleri içeren bir tasarım yapıldı.

VİYADÜK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Şehir merkeziyle Kuzey Şehri birbirine bağlayacak olan Gaziantep Kuzey Antep Yolu Viyadük inşaatına yönelik çalışmaları başlatıldı. 600 metresi viyadük, 10 kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki viyadük inşaat çalışmaları en kısa sürede tamamlanacak. Viyadüğün yapımında ön germeli kiriş sistemi kullanılacak, 28 temel kazılacak. 33 metre genişliğindeki viyadüğün, kolon yükseklikleri 12 metreyle 41 metre arasında değişecek. Sol taşıma yolu 605 metre, sağ taşıma yolu ise 520 metre uzunluğunda çift şeritli viyadükte, 28 adet temel kazıldı. Öte yandan 60 metre genişliğinde, 11 kilometre uzunluğunda yeni yol açıldı. Açılan yol, bir taraftan 5’inci Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) diğer taraftan da Araban-Yavuzeli hattını Kuzey Antep'e, Kuzey Antep'i Aktoprak'a bağlayacak. 

DÜZBAĞ İLE KALİTELİ SU

Gaziantep’in 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşılamak, kente enerjiden bağımsız bir şekilde su getirmek ve uzun yıllar boyunca su kesintisi yaşatmadan, kaliteli ve uygun maliyetli su sağlamak amacıyla hazırlanan Düzbağ İçmesuyu Projesi neticesinde, Gaziantep'e 130 kilometre mesafede Kahramanmaraş Düzbağ Mahallesinde bulunan Göksu Çayından su getirilebilecek. Türkiye'nin Melen’den sonra içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından olan Düzbağ İçmesuyu Projesi sonuçlandı. Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımı olan projenin tamamlanması şehri heyecanlandırdı. Kahramanmaraş'tan doğan Göksu Çayı'nın suyunu Gaziantep'e ulaştıran Büyükşehir, 1 milyar 200 milyon TL’lik belediye yatırımını devlet yatırımına dönüştürdü. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum