1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Projelerde 1 numarayız
Projelerde 1 numarayız

Projelerde 1 numarayız

*Şehreküstü dünyanın cazibe merkezi olacak

A+A-

*8 bin 300 tane evi kamulaştırıp yıktık

*Gaziantep’e sanatçı yetiştireceğiz

*Esnafla bir anket yapın yüzde 99’u memnun

*İçimde bir yaraydı, bunun için 200 tane halı saha, basketbol sahası yaptık

*Cumhurbaşkanımız hayran kaldı, Kılıçdaroğlu sayılarını sordu

*Gaziantep kültür sanat alanında geri

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ilçede devrim diye nitelendirdiği hizmetlere imza attığını, hayal olan projeleri hayata geçirdiğini söyledi. Açtığı yollar, yaptığı parklar ve sosyal tesislerin yanı sıra kentsel dönüşümde hiç bir belediyenin yapmadığı oranda kamulaştırma yaptığını beliren Tahmazoğlu, “Kentsel dönüşümde, konut yapımında, park yapımında, restorasyonda, sosyal belediyecilikte, sosyal projelerde Türkiye’de 1 numarayız” dedi.

Her seçimde başarısıyla bir adım öne çıkmayı başaran Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile yeni dönemde hizmetlerini, yapacağı projeleri konuştuk.

top.jpg

VATANDAŞA HER ANLAMDA DOKUNUYORUZ

"Bizim belediyecilik anlayışımız beşikten mezara kadar" diyen Tahmazoğlu, kadın ve gençlerle ilgili yaptıkları hizmetlerle ilgili şu bilgileri verdi: “Biz doğan bebekleri evlerinde ziyaret ediyoruz. Yanımızda sağlık müdürlüğünden ebemiz oluyor. Bir defa anneleri bilinçlendiriyoruz. İş oradan başlıyor. Evlilik okulumuz var. Anneleri evlenmeden eğitiyoruz. Hoşgeldin Bebek’le başlıyoruz. Annenin ateş ölçer, battaniye, çanta, beşik gibi ihtiyaç duyduğu malzemeler konusunda yardımcı oluyoruz. Ana okullarımızda da çocuğun eğitimini devam ettiriyoruz. Yapmış olduğumuz okullarda, gençlik merkezlerinde, sosyal tesislerde kurs görüyorlar. Ana okullardan başlayan beslenme kabı, boyama kitabı, hikaye kitapları veriyoruz. Ortaokullar için forma eşofman takımı, spor ayakkabısı, başarılı öğrencilere kol saati, bilgisayar lise öğrencileri için Çanakkale gezileri baktığınız zaman yaşamın her aşamasında insanlarla bir şekilde birlikteyiz, başarısını tebrik ediyoruz, okulları ziyaret ediyoruz, tek tek öğrencilere temizlik anlayışını aşılamak için kampanyalar yapıyoruz, onlarla birlikte spor yapıyoruz. Hanımlara dönük açmış olduğumuz kurslara çok büyük rağbet var. Kadınlarımızı bilinçlendirmek, bilgisayar, biçki dikiş,nakış, yabancı dil kursları, müzik kursları vs. vatandaşa da her anlamda dokunuyoruz.”

akkent.jpg

İÇİMDE BİR YARAYDI

Belediye başkanlığı döneminde bir hayalini de gerçekleştirme fırsatı bulduğunu, bunun da kendisini oldukça mutlu ettiğini anlatan Mehmet Tahmazoğlu, “Çocukken top oynayacak bir alanımız yoktu. Giderdik sokak arasında oynamaya çalışırdık. Bir Hattuş Teyze vardı, bastonu çeker çıkardı, başım ağrıyor burada oynamayın derdi. Caminin bahçesine giderdik, orada da caminin görevlisi bizi caminin bahçesinde top mu oynanır diye kovalardı. Sonra İstiklal okulunun bahçesine giderdik, okul zamanı değil, okul kapandıktan sonraki saat veya cumartesi pazar günü, oradada Hademe kovalardı, burada top oynanmaz diye. Bu çocuklar nerede enerjisini atacak? Bu benim içimde bir yaraydı. İşte bunun için 200 tane halı saha, basketbol sahası yaptık. Ücretsiz gidip gençler oynuyor, enerjilerini atıyor. Bisiklet yolları yapıyoruz. 6 bin 500 tane bisiklet dağıttık” dedi.

sih.jpg

SAYIŞTAY, ‘SİZ DOĞRU YAPMIŞSINIZ’ DEDİ

Başarıyı teşvik etmek için öğrencileri ödüllendirdiklerini söyleyen Tahmazoğlu, “Başarılı öğrenciler için 3 bin 100 tane daha dağıtacağız. 6 tane takdir belgesi alan öğrenciye bisiklet veriyoruz. Bununla iki şeyi hedefliyoruz, bir başarıyı ödüllendirmek, daha çok çalışmaya teşvik, ikincisi de gençlere spor yapma alışkanlığı kazandırarak  sağlıklı bir yaşam imkanı sunmak, aynı zamanda obeziteyle mücadelede etmek. Üniversite hazırlık kurslarımız var. Üniversiteyi kazanan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 200 TL sosyal destek sağladık. Gerçi onu da şikayet etmişler Sayıştay’a filan gitti sonra neyse Sayıştay, siz doğru yapmışsınız’ dedi. 

CUMHURBAŞKANI HAYRAN KALDI,  KILIÇDAROĞLU SAYILARINI SORDU

Yaptığı taziye evlerinin hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tam not aldığını söyleyen Tahmazoğlu, “Taziye evleri mesela insanın ölümünde çok ihtiyaç duyduğu bir şey. Allah gecinden versin herkesin başına gelecek, ihtiyaç duyacak. Sıfırdan başladık 280 tane taziye evimiz var, bay bayan, çayından kahvesine, temizliğinden ısıtması soğutmasına kadar her türlü hizmeti veriyoruz. Herşey pırıl pırıl. Şanlurfa’da veriyorlar 3 gün ama paralı. Mesela Konya’da hiç yok. İstanbul’da da yok. Çok yerde yok. Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı rahmetli annemin taziyesine gelmişti. Karataş’taki taziye eviimizi gördü hayran kaldı, ‘bunu yaygınlaştırmamız lazım’ dedi. Hoşuna gitti. Sonra Beybahçe’deki patlamadan sonra Kılıçdaroğlu geldi, oradaki taziye evini gördü. ‘Burası ne güzelmiş’ dedi. Sayılarını sordu” dedi.

mecide.jpg

GAZİANTEP O NOKTADA GERİ

Bir iş yapmazsan kimse bir şey demiyor, ama bir iş yaptığın zaman birilerinin karalama kampanyası başlattığını dile getiren Tahmazoğlu, Kültür Merkezi’ne bile karşı çıkanlar olduğunu söyledi. Tahmazoğlu, “Gaziantep’e bir kültür merkezi kazandırmışsın böyle bir eseri Türkiye’ye, Gaziantep’e kazandırana ancak teşekkür edilir. Bunu yaparken kimseden borç almamışız, bir hizmette kısıntıya gitmemişiz, yani biz bunu yaparken neyi kıstık? Hallkın hangi hizmetini aksattık. Dersinki buna ne gerek vardı, çünkü şu işi yapacaktın yapmadın. Bir şey yok ben her işimi yapıyorum ilaveten Gaziantep’e değer kazandıracak. Bir kongre yapacaksın nerede yapacaksın? Yani bir tane değil birkaç tane yapılsa kültürel anlamda daha çok faaliyette bulunsak, insanlarımıza daha çok kültür sanat alanlarında da hizmet versek. Şehirlerin gelişmişlik düzeyinde bunlara da bakılıyor. Kaç tane kültür merkezin, kaç tane bu tür faaliyetin var? diyor. Gaziantep’e baktığın zaman o noktada geri.  Bunu ileri taşırsan suç mu işlemiş olursun? Yalan tutmaz. Mum yaktığın zaman karanlık biter, bir mum yaktınmı yetiyor. Bir iş yapmazsan kimse bir şey demiyor. Ama bir iş yaptığın zaman ona çok insan memnun oluyor, ama birileri farklı nedenlerle istemiyor, yapmasın istiyor, onlar iyi niyetli değil. Karalama kampanyasına başlıyorlar.” diye konuştu.

607 TANE PARK YAPTIK

Eski garajlarda, Kahvelipınar’da, Kılınçoğlu, Delbes’te, Geylani mahallesinde kamulaştırmaların devam ettiğini, Türkiye’de belediyelerin yapmadığı bir şeyi kendilerinin yaptığını belirten Tahmazoğlu, “Belediye bütçesindan konut yaptık. Dar gelirli ailelere konut verdik. Mavikent diye yeni bir şehir oluşturduk. 30 bin kişi yaşıyor. Ve içerisinde çarşısını, pazar yerini, düğün salonu, spor salonu var. Yeni bir proje var. Hanımların çalıştığı bir atölye kuracağız oraya. Şu an projesini bakanlığa sunduk. Hem hanımların bir mesleği olsun hem de aile bütçelerne katkı sağlasın istedik. Parklar yaptık. Gençlik merkezine başlayacağız. Yaptığımız parklardan vatandaşlarımız inanılmaz mennun. 607 tane park yaptık. Sadece bir tanesi Türkiye’nin en büyük parkı. Yeşilvadi. Parkların içinde temizliği, bakımı her şeyi var. Eskiden biz parka giderdik parkta çim diye bir şey kalmamış olurdu. Oyuncak grubu berkat, oturacak bank olmazdı. Şimdi öyle değil pırıl pırıl” dedi.

ANKET YAPIN ESNAFIN YÜZDE 99’U MEMNUN

Eski Garajları taşıyarak 40 yıllık bir hayali gerçekleştirdiklerini belirten Tahmazoğlu, bununbir devrim olduğunu söyledi. Tahmazoğlu, “Eski Garajlar şehir merkezinde rezil bir vaziyetteydi. 5 bin tane araç girip çıkıyordu ve trafiği kitliyordu Onu oradan kaldırmak başlı başına bir devrim. 40 yıllık bir hayal. Herkes biz bunu kaldıracağız dedi. Küçük sanayi sitesi yapılırken güya buradaki tamirciler oraya gidecekti. Gitmedi. Sanayi sitesini yaptık. Eski Garajları yaparken türlü türlü yalanlarla, dolanlarla karşılaştık. Esnafa dükkanları size vermeyecek başkalarına verecek diye elli türlü yalanlarla esnafı kandırıp tepki oluşturmaya çalıştılar. İstemediğimiz şeyler oldu üzüldük. Ama şimdi gidin esnafla bir anket yapın yüzde 99’u memnun. Bu kolay bir şey değil, bin tane işyerini bir yerden söküyorsunuz, yenisini yapıyorsunuz, yeni bir alana taşıyorsunuz ve taşıdığınız alan tutmasa adam orada boş dursa iş yapamasa kıyamet kopar. Hata şimdi iş potasiyeli arttı. Eski yerlerine gitmek isterseniz diye sorun gitmek istemezler” dedi.

BÜTÜN BELEDİYELERİ ARAŞTIRIN VAR MI BÖYLE BİR ŞEY?

Tahmazoğlu,40 metreli yolun bittiğini, bu yol sayesinde trafiğin çok rahatlayacağını söyledi. Tahmazoğlu, yeni bir yola da başladıklarını belirterek, şunları dile getirdi:”Cumhuriytten gelen Samlı Hacı Ökkeş Caddesi, Beyazlar’dan gelen yol, ne oluyordu Hoşgör meydanında tıkanıyordu, bitiyordu yolun devamı yoktu. Hepsi İnönü caddesine inmek zorundaydı. Şimdi Özdemirbey caddesine kadar devam edecek, Özdemir bey caddesine çıkacak, oradan devam edecek. En zor iş burada kamulaştırma yapmak, kamulaştırma bitti. Bedellerinin hepsini ödedik, yıkılmayan bina kalmadı. Yolu koduna getirdik. Ondan sonra altyapı kuruluşlarına sizin burada yapacağınız çalışma varsa yapın dedik. Şu anda onlar çalışma yapıyor. O biterse asfalt, refüj hepsini bitireceğiz. Şimdi o yolun devamını da açıyoruz. Yeni projemiz. Özdemirbey’den Sanat okulunun oradan Şehreküstü’ye kadar arkadan yol açıyoruz, Kılınçoğlu’ndan Tüfekçi Yusuf Bulvarına bağlayacağız. Yol yine 40 metre. İnönü caddesinin iki katı genişliğinde yol açıyoruz. Bunlar devrim. Bunlar kolay değil, evleri tek tek kamulaştırıyorsun. 8 bin 300 tane evi kamulaştırıp yıkmışız. Türkiye’de bütün belediyeleri araştırın var mı böyle birşey? Yok.”

TÜRKİYE’DE 1 NUMARAYIZ

Yaptığı projelerle Türkiye’de 1 Numara olduklarını, yapılan hizmetlerden vatandaşların oldukça memnun olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, “Kentsel dönüşüm diyorsunuz şu anda Türkiye’de bir numarayız, konut yapımı diyorsunuz Türkiye’de bir numarayız, park yapımı diyorsunuz Türkiye’de 1 numarayız. Bizim kadar yapan yok. Restorasyon diyorsunuz Türkiye’de 1 numarayız. Yaptığımız restorasyon çalışmalarında gerek alan bazında gerekse bireysel olarak Türkiye’de rekor kırdık. Sosyal belediyecilikte, sosyal projelerde 1 numarayız. Halk bizim hizmetlerimize oy veriyor o nedenle bizi seviyor. Parkını yaptıysan, yolunu yaptıysan ondan mutlu oluyor. Veya sosyal projelerden memnun kalıyor. Çanakkale’ye götürmüşsünüz, kültür gezilerimiz oluyor. Şanlıurfa, Malatya’ya götürmüşsünüz ondan çok mutlu oluyorlar. Vatandaş yapılan hizmetlerin tümünü birden değerlendiriyor. Birde vatandaş bizim için çalışıyor mu diye bakıyor, mesaisinede bakıyor. Parayı çarçur edip etmemene bakıyor. Nasıl harcıyor, iktisatlı mı harcıyor, neler yapıyor bunlara dikkat ediyor. Halkın içinde mi ona bakıyor. Gidiyoruz, dolaşıyoruz, esnafı vatandaşı kadını erkeği kimi görsek yanına oturuyoruz, halini hatırını soruyoruz veya aradığı zaman vatandaş en azından muhatap bulabiliyor. Bütün olarak baktığında size bir not veriyor, memnun veya memnun değil.” dedi.

SANATÇI YETİŞTİRECEĞİZ

Mecidiye Hanı bir kültür merkezine dönüştürdüklerini, orayı Sahaflar Çarşısı yapacaklarını belirten Tahmazoğlu, ”Kitapçıları oraya topluyoruz. Orası Gazianteplilerin en çok uğradığı bir yer olacak orası. Şimdi orada bir film de çekilecek TRT’de yayınlanacak. En az 3 sezon sürecek. Millet film setini bile izlemeye oraya gidecek. Gaziantep’i anlatacak biraz. Gaziantep’in tanıtımına katkı sağlayacak. Kültür merkezimiz bitti, teşrifini yapıyoruz. Orada kültür sanat anlamında çok güzel etkinlikler yapacağız. Sürekli Gaziantep’e sanatçı yetiştireceğiz. Üniversiteninde üzerinde bir okul gibi düşünün. Profesyonel ses, resim, tiyatro sanatçıları yetişecek. Kendini bir üste taşımak isteyenler üst düzey hocalardan des alacaklar. Herkesi almayacağız. Şu kalibiyetim var, bunu daha ileri taşımak isteyenleri alacağız, onlara eğitim vereceğiz, onları bir üste taşıyacağız. Sanatçı yetiştireceğiz” dedi.

ŞEHREKÜSTÜ DÜNYANIN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Bu dönem kültüre, sanata, insana daha çok yatırım yapacaklarını belirten Tahmazoğlu, “İnsana dokunan yatırımlarımız daha da artacak. Yeteri kadar taziye evi,park, restorasyon yaptık, artık bunları daha işlevsel hale getireceğiz. Mesela Şehreküstü dünyanın cazibe merkezi olacak. Yeni işyerleri yaptık, kapalı otopark yaptık, orayı yöresel yemeklerin yenildiği, sakıldığı ve tarihi dokunun gezildiği müzenin olduğu bir mekana dönüştürüyoruz. Tüfekçi Yusuf Bulvarını Büyükşehir yeniden dizayn edecek. İtfaiyenin karşısını satın aldık, altını otopark, üstünüde gençlik merkezi yapacağız” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum