1. YAZARLAR

  2. Ömer Lök

  3. Popüler Kültür ve Tükeniş…
Ömer Lök

Ömer Lök

Yazarın Tüm Yazıları >

Popüler Kültür ve Tükeniş…

A+A-

Popüler Kültür ve Tükeniş...

Popüler kültür; Tamamen ticari, gösteriye dayanan, kalıcılığı olmayan, gündelik, kültür endüstrisi tarafından üretilmiş bir kültür... Neyin popüler olacağına, halka sormadan, tamamen kendi olanaklarıyla kültür endüstrisi karar verir. 

Hayatımız hakkında kararları biz vermiyoruz yani! Bize dayatılanı kendi fikrimiz gibi yaşıyoruz...

Planlanmış, hazırlanmış ve size sunulmuş bir kültür var! Beğendiğinizi ve çok sevdiğinizi sanıyorsunuz ama en fazla bir yılı doldurmadan tükettikten sonra vazgeçiyorsunuz. Yeni metalara yelken açıyorsunuz. Çünkü bu kültür tamamen tüketmek ve harcamak üzerine kurulu!

Kültür endüstrisi ne giyeceğinize, ne dinleyeceğinize ve hatta ne okuyacağınıza çok öncesinden karar veriyor. Alt yapıyı hazırladıktan sonra sinsice, medya yoluyla damardan size enjekte ediyor, ruhunuz duymadan! 

Müzikte; Top 10 listeleri neden her TV kanalında ve radyoda çok farklı? Bu fark; Televizyonun ve radyoların anlaşmalı olduğu firma ve sanatçılardan; yani ticari bir takım ilişkilerden meydana geliyor. Yani liste senin değil? Liste tamamen duygusal?!

Pop Kültürü tüketilendir, ticaridir. Sistemin ayakta kalması adına bir paravandır. Sömürü dünyasıdır. Hatta sistem karşıtlarını bile bu potada eritecek kadar etkindir yaygındır. Protest Müziğin, popüler müziğe dönüşmesi gibi...

Gençler, daha ciddi sorunlarla ilgilenmek yerine "sabun köpüğü" meselelerle ilgileniyorlar. Mankenden sanatçı olur mu olmaz mı gibi? Zıkkımın dibi!

Neyin satılacağına da medya karar verdiği için bizler beğenmek zorunda kalıyoruz. Topluma, "bu sanatçı iyidir" deniyor, bizler de onu dinliyoruz. Artık şu ceketler moda deniliyor, biz de onu giyiyoruz. İyi giydiriyorlar!!

Popüler Kültürün üç ana maşası var! Bermuda şeytan üçgeni; Müzik, Kitle İletişim Araçları ve Moda!

Popüler kültürde her şey imaj üzerine kuruludur. Kim olduğunuz, ne söylediğiniz önemli değil. Artık sizin imajınız ne söylediğinizin, tutumlarınızın önüne geçiyor. Medya; Ekonomide, siyasette, sporda ve sanatta yıldızlaşan imajlar yaratıyor. Ve bunlar sadece belli bir amaca hizmet ediyor. Yalan yaşıyorsunuz!

Artık gerçeklerin bir önemi yok; her şey sahte, her şey taklit!

HARBİDEN

Gaziantepspor-Galatasaray! Medyanın son tutunacağı dal. Tarihin hiçbir döneminde bu kadar pohpohlanmadık. Kazanmamız için her şey yapılıyor. Gaziantepsporluyuz.  Medyanın bizi bu kadar sevmesi ve motive etmesi akla zarar. NTV Spor; hocamızla, oyuncularımızla yakından ilgileniyor!? Elbette kazanmayı istiyoruz da; bu medyanın başına taş mı düştü? Hangi akla hizmet ettiklerini siz daha iyi biliyorsunuz. Son kale; Gaziantep!

MAMEDAĞA

Hastene Gapısı

Hasde bellemek için gapıda guyruk oluşturan daa başga millet yok allaam. Dedem ırahmatlık hastenede yatıydı. Harhal maadesi yeen balhıydı. Doktur perhiz verikdi. Ziyarat saetleri yeen azdı. Cümbür cemaat dedemi bellemeye gedicik. Altı tene boyunca evladı, onnarın eşleri, herbirinin üçer beşer uşagları, torun torba derken bi orduynan geldik hasteneye...

Anam dezem dayım çıhınları doldurmuş. Laamacın, işli küfte, dolma elimizde saklı. Sahı sahreye gediyg. Dedem aşlıktan ölük maasim. Et yirsen gözün açılır deyn bi de tike(guşbaşı) kebabı..Havıç dilimi baglava da üssüne... Gapıya dayandık begci garşıladı bizi;

-Ziyarat saeti bi saet soona...

-Yaw acı navar hasdemiz var taman bizi begley

-Az gelmişeez acı yedi maalleyi çaarsaydıız, anca üç gişi girer, yassag!

-La senin heç mi hasden olmadı geregsiz. Aaa biz geçek de öte tarafa sen de bizi durdur de baaalım.

Bi dööş bi tantanaynan begçiye iki laamacın bi de havış dilimi verip içeri gaştık. Tehoo duyan gelmiş meersem. Dedemin başı iki gat. Dedem bas bas baarıy;

-Beni aç bıragtılar. Hasde yimee yidiriyler(Sahı gendi hasde deel) 

-Dedee aa saa laamacın, işli küfte, dolma... bi dürüm de kebap var

-Oyy gadanızı alıym sizin oolum. Ölüydüm taman. Hele getirin baalım şu miskilimleri...

-(Hemşire devreye girer) Mehmet bey yemekler yasak. Tedaviyi engelliyorsunuz. Bunlar zararlı...

-Yeri ordan zeralını yiyim ben onun. Gurbanım daa. Zatı beni hasde eden sizin yimekleriniz. Yavan yavan bunnuma gohuy. Ne yağı gullanıysız beyle. Öö!

-Efendim bunlar sağlığınız için. Tuzsuz haşlama. Yoksa ürik asitiniz fırlar...

-La ne fıllarsa fıllasın. Umsuruk olucum daa. Aa şimdik bişeyim galmaz. Ürüğünü mürüğünü yiyim...

Beyle uzayan geden hasde diyalogları. Yan masa hasdesine azzet ikramlar. Sarı yağlar ahıy, samsaklar gohuy.. Hasteneye deel kebap yellemeye gelmişik. 

Aha da beyle olur Anteplinin hasdesi...

GÜNÜN YİMEE

Dedemim mönüsü; Laamacın, İşli küfde, Dolma.

BÖÖN DOĞANLAR

Oolansa Potuk Cövdet

Gızsa Mirdik Zühal

CUMA DEYİŞİ

İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, içleri doldukça eğilirler. (Montaigne)  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.