1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polisin görevi ceza yazmak değil
Polisin görevi ceza yazmak değil

Polisin görevi ceza yazmak değil

Kent Konseyi Kadın Meclisi toplantısında, “trafik kuralları “hakkında farkındalık oluşturmak için Emniyet Müdürlüğü Trafik Eğitim Dairesi tarafından “Trafik Kuralları Eğitimi” verildi.

A+A-

Bize devlete para kazandıran kurum gözü ile bakıyorlar

Eğitimde konuşan polis memuru Mehmet Yalçın, trafik polisinin görevinin sadece ceza yazmak olmadığını ve asli görevinin ise, denetim yaparak sürücülerin kural ihlali yapmasını önlemek olduğunu kaydetti. Yalçın, “Bize devlete para kazandıran kurum gözü ile bakıyorlar. Ya da onları cezalandıran kişiler olarak bakıyorlar. Bizim amacımız kazaları en aza indirmek. Ülkemizde her gün yaklaşık 20 kişi, trafik kazasında hayatını kaybediyor" dedi.

HIZ YAPMAYALIM

Trafik Polisi Memuru Mehmet Yalçın, trafik polisinin görevi sadece ceza yazmak olmadığını ve asli görevlerinin ise, denetim yaparak sürücülerin kural ihlali yapmasını önlemek olduğunu kaydetti. Yalçın, “Eğitim ve kazayı önleyici hizmetlerimiz var. Bize devlete para kazandıran kurum gözü ile bakıyorlar. Ya da onları cezalandıran kişiler olarak bakıyorlar. Bizim amacımız kazaları en aza indirmek. Her geçen zaman nüfus ve araç sayımız artıyor ve buna bağlı olarak kazaların en aza indirilmesi ise bizim çalışmalarımızın sonucudur. Kurallara uymadığımız zaman kazalar meydana geliyor. İkincisi ise, karmaşalar meydana geliyor. Trafik kazası nasıl oluyor. Bunun için 4 tane unsur gerekli. Eğer, iki taşıt birbirine çarpmışsa ve bir taşıt, bir yaya ya da hayvana çarpmışsa trafik kazası diyoruz. Kazaların, belli başlı 7 tane sonucu var. Bu sonuçlar içerisinde en ağır olanı ölüm, geri dönüşü yok. Bu sonuçların oluşmaması için kırmızı ışıkta geçmeyelim ve hızlı araç kullanmayalım” dedi.

GAZİANTEP’TE, ARAÇ SAYISI 500 BİNE YAKIN

2,5 milyon nüfuslu bir şehirde yaşadığımızı anımsatan Yalçın, "Şehrimiz çok büyük. 500 bine yakın ise aracımız var. Bu da büyük bir yoğunluğa sebep oluyor” diyerek, sözlerine “2 dakika geç gitsek ne olacak” şeklinde devam ederek şunları söyledi:  “Türkiye’nin 6. Büyük şehriyiz. Eve, okula ve işe gelip giderken zaman zaman zorluklar yaşıyoruz. Bazen bu durum, kavga ve cinayetlere kadar varıyor. Nedeni ise insanların bir kaç dakika bile beklemek istememesi. Birbirinin haklarına saygı göstermemesi. Eve 2 dakika geç gitsek ne olacak. Bir şey olmayacak. Ama insaoğlu 2 dakika için kavgaya tutuşuyor. Bizim amacımız kuralları öğreterek trafik kazalarını önlemek.”

KAYBEDECEĞİMİZ, 2 DAKİKALIK ZAMAN

'Siz kadınlara büyük iş düşüyor' açıklamasını yapan trafik polisi memuru Yalçın, “Bir çoğunuz araç kullanıyor ama çoğunluk ise kullanmıyor. Siz, eşlerinizi kemer takma ve kurallara uyma konusunda uyaracaksınız. Bir kişi öldüğü zaman bunun geri dönüşü yok. Onun için mümkün olduğunca kurallara uyup sakin ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız. Bizim amacımız insanların güvenli bir şekilde yolculuğunu sağlayarak mal ve can güvenliğini korumak. Bizim orada kaybedeceğimiz 2 dakikalık bir zamandır. Aynı zamanda anne ve babaları uyaralım. Küçük çocuklar, trafiğin, aracın kavramalarının farkında değil. Bunu çocukları anlatalım. Her sene 20 ve 30 bin arasında öğrenciye eğitim veriyoruz. Recep Koç Parkı’nın içerisinde trafik parkımız var. Orada okuldan gelen öğrencilere eğitimler veriyoruz. İlimizde öğrenci ve okul sayısı çok fazla. 3-4 tane trafik polisi ile bunu yaymak çok zor. Mümkün olduğunca yayacağız” şeklinde konuştu.  

ÜLKEMİZDE HER GÜN 20 KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Ülkemizde, 20 bin civarında insanın trafik kazası sonucunda engelli kaldığına dikkat çeken Yalçın, “Ülkemizde her gün yaklaşık 20 kişi, trafik kazasında hayatını kaybediyor. Haberlerdeki yeri nedir? 10-15 saniyelik bir zaman diliminde, ‘Gaziantep’te yaşanan bir trafik kazasında 7 kişi hayatını kaybetti’ şeklinde verilip, geçiyor. Toplumdaa trafik kazalarına karşı bir duyarsızlık var. Normal bir şey gibi görünüyor. O algıyı ortadan kaldırmamız lazım. Maddi kayıplarımız ve yetişmiş insan kayıplarımız oluyor. Toplumda yetişmesi çok zor olan kişileri, trafik kazasında kaybediyoruz. Yine trafik kazası sonucunda, sakatlık ve bedensel engeller oluşuyor. Kişi, ömrünün sonuna kadar o şekilde yaşayabiliyor. Bunun sonucunda, parçalanan aileler bile oluyor. Senede, 20 bin civarında insanımız kaza sonucunda engelli kalıyor. Avrupa ile kıyasladığımız zaman Türkiye’de en fazla trafik kazası sonucunda ölüm gerçekleşiyor. Yaşanan her yüz kazada, kazaların yüzde 89’u sürücü hatasından kaynaklanıyor. Yüzde 2’si, yol hatasından kaynaklı ve diğer dilim ise yayadan kaynaklı olarak yaşanıyor” ifadesini kullandı.

 KAZAYA YOL AÇAN SEBEPLER ŞUNLAR:

Trafik kazasına yol açan başlıca sebeplerden söz eden Yalçın, alkollü araç kullanma, telefonla uğraşma, takip mesafesini korumama, hız sınırını aşma, levha kurallarına ve trafik ışıklarına uymama sonucunda kazaların yaşandığını belirtti. Yalçın, “Her sene küçük bir ilçede yaşayan insan sayısı kadar insanın hayatını kaybettiğini vurgulayarak, uyulmasın gereken trafik kurallarını anlattı.

Kurallardan başlıcaları şunlar:

Kara yollarında trafiğin akışı ve kara yollarını kullanma: Araç sürücüleri kara yollarında araçların sağından, yol çok şeritli ise, hızının gerektiği şeriti kullanması. Tabi bunu yaparken trafik akışını kontrol etmeli. Bu ilimizde en çok yaşanan  sorun. Sürücü 500-600 metre sonunda sol şerite geçecek, 600 metre o solu meşgul ediyor.

Gelen trafikle karşılaşma: Bazı araçlar kendinden önceki araçalara yol vermek zorunda: iş makinaları, traktörlere; traktörler, arazi taşıtına; arazi taşıtı, kamyona; kamyonlar, otobüslere yol vermek zorundadır. Otomobilin yolda geçiş üstünlüğü var. Bu durumda sürücü sağ şerite geçecek ve gelen araçlara yol verecek. Ve yayalar büyük araçların ne arkasından ne de önünden geçmemelidir. Çünkü büyük araçlar yüksekte olduğu için gelen yayalrı görmüyorlar. Bu sebepten ötürü çok kazalar oluşuyor.

Trafikte giderken cep telefonu ile konuşma: Yapılan araştırmalara göre cep telefonun alkon etkisi yarattığını söylüyor. Trafikteyken kişiler, cep telefonuna dalıyor ve araç kullandığını unuttuyor.

Emniyet Kemeri: en çok can kaybının yaşandığı durumlarından bir tanesi. Araçta bulunan 5 santimetrelik kayış, dünyada kimsenin yapamdıuğı şeyi yapıyor. Kaza anında öne doğru fırlamamamızı, aracımız saga sola fırladıysa ve takla aştıysa eğer, araçtan fırlamamızı önlüyor. Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum