1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. PKK KÜRTLERİ Mİ TEMSİL EDİYOR ?
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

PKK KÜRTLERİ Mİ TEMSİL EDİYOR ?

A+A-
Aslnda terör Türklerin yabanclk çektiği bir konu değil. Soğuk savaş yllarndan beri ideolojik kamplaşmalarn olduğu ve eşyann tabiat gereği karşt görüşlerin çatştğ bir ülke konumundayz.
40 yllk mazisi olan bu ideolojik şiddet 12 Eylül askeri müdahalesiyle bir süre mola vermesine karşn, bu kez çok daha farkl bir biçimde kapmz çald...
1984 ylnda kanl "Eruh Baskn" ile Türkiye, şiddetin acmasz, fütursuz ve belki de ilk kez kinle beslenmiş çirkin yüzüyle tanşt. Kamuoyunda önceleri "Apocular?? olarak bilinen bu radikal kürt gruplar Avrupa?nn ve Amerika?nn da desteğiyle iyice palazland. Adn ve sesini kanl vur kaç eylemleriyle iyice duyurduktan sonra kendine kitlesel bir taban yaratmakta gecikmedi.
Zira terör, terörden beslenen başl başna bir kitle yaratmşt. PKK, kürt orijinli bir örgüt gibi ortaya çkmş olmasna rağmen, Anadolu?da ve Ortadoğu?da hesab olan her devletin ve her kesimin içinde olduğu çok uluslu bir örgüttür.
Terörün hitap ettiği ve hedefinde tuttuğu kitlenin yoğunluğu ve coğrafi genişlik beklentilerinde giderek büyümesine neden olmuştur.
Bizzat terör örgütü tarafndan belirlenen Milletvekilleri, Belediye Başkanlar ve Meclis üyeleri ikbal kaplarnn ardna kadar açldğ ve buna zamana kadar tatmadklar, hayal snrlarn dahi zorlayan kazanmlar elde ettiler.
Ad konulmamş bu kirli savaşa malzeme yaplan gençlerin can ve kan pahasna kazanlan dokunulmazlk zrh, milletvekili ad altndaki örgüt bağlantl bu zevata ayrcalkl bir yaşam olarak geri dönüyordu. Örgütün komuta kademesiyle, dş ülkelerdeki temsilcilerden, parlamento çatsna, oradan örgüt beslemesi sermayedarlarn bir eli yağda bir eli balda yaşantlar, bu elitist kürt aznlğn kendi aralarndaki kutsal ittifakn perçinliyordu.
Peki, ya dağdakiler ve şehir yaplanmas.
Kurtuluş, hak ve özgürlük gibi soğuk savaş yllarnn arttğ, içi doldurulamamş Sloganist bir düşüncenin labirentleri arasnda kaybolup gidiyordu.
Dağda cann veren gepegenç canlar "Biji şehit?? sloganlaryla yaftalanyordu. Onlar elit kürtleri daha da zenginleştiren, örgütün uluslararas gizli anlaşmalarda elini güçlendiren ve onlar hedefe giden yolda taşma mecburiyeti olan saysal bir çoğunluktu o kadar...
Kürtlerin varlğyla ya da hak ve istemleriyle alakal olmayan, akla ve mantğa uygun tasarrufu bulunmayan bu örgütün varlğ, kuruluş aşamasnda nasl ABD başta olmak üzere diğer Batl emperyalist ülkelerin bastğ düğmeye bağlysa, yarnlar da ayn örgütün eceli de yine bu güçlerin anszn basacağ o düğmeye bağldr.
Bu manada PKK karştlğ ya da Kürtçü bölücülük karşsnda üretilen anti tezler kürt karştlğyla anlamlandrlamaz.
Tersine PKK karştlğ kürtlerin bu coğrafyada yaşama şansn güçlendirecek olan katknn adresidir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.