1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Petrol savaşının yerini su savaşı alacak
Petrol savaşının yerini su savaşı alacak

Petrol savaşının yerini su savaşı alacak

İlki Kütahya'da, ikincisi İstanbul'da yapılan Türkiye Su ve Kanalizasyon İdareleri 3. İstişare toplantısı başladı... 16 büyük şehrin Su ve Kanalizasyon...

A+A-

İlki Kütahya'da, ikincisi İstanbul'da yapılan Türkiye Su ve Kanalizasyon İdareleri 3. İstişare toplantısı başladı... 16 büyük şehrin Su ve Kanalizasyon İdarelerinin Genel Müdürleri katıldığı toplantıda acı gerçek gözler önüne serildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, eğer bugün tedbir alınmazsa, yakın gelecek Dünya'da petrol savaşlarının yerini su savaşlarının alacağını söyledi. GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy ise, su kaynaklarının hovardaca kullanımının devam etmesi halinde bir kaç yıl sonra Türkiye'nin su fakiri ülke haline geleceğini dile getirdi.

GÜZELBEY: PETROL SAVAŞININ YERİNİ SU SAVAŞI ALACAK

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Asım Güzelbey, nüfusun hızla arttığını, çevre faktörleri ve küresel ısınmanın suyun önemini arttırdığını söyledi. İçinde bulunan ortamda dünyada petrol savaşları yaşandığına dikkat çeken Güzelbey, "Eğer bugün tedbir alınmazsa yakın gelecekte Dünya'da petrol savaşlarının yeri su savaşları alacaktır. Çünkü kaynakları hoyratça kullanıyoruz ve tüketiyoruz. Unutulmasın ki, su kaynakları sınırsız değildir. Bu çerçevede düşünürsek suyun önemi daha da ortaya çıkar" dedi. Güzelbey, ülkede suyun teminin DSİ'nin yetkisinde iller bazında da yerel yönetimlerde olduğuna dikkat çekerek, "Gaziantep'in suyu 50 kilometreden geliyor. Yani pahalı bir enerji maliyetine sahiptir. Gaziantep, göreve geldiğimizde en fazla kaçak suyu olandı. Yüzde 72 civarlarında idi. Aldığımız tedbirlerle, su fiyatlarını 5 sene öncenin yarısına indirdik ve gelirleri de iki misline çıkardık" diye konuştu.

USLUSOY: BİR KAÇ İÇİNDE SU FAKİRİ OLABİLİRİZ

GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy ise, ilki Kütahya'da, ikincisi İstanbul'da yapılan istişare toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Küresel ısınmayla birlikte, kullanılan suyun yetersizliği ve yeraltı kaynaklarının bilinçsiz kullanılması sonucu olumsuzluk yaşandığına dikkat çeken Uslusoy, "İnsanların en temel ihtiyacı olan suyun kentlere temini açısından çok büyük rol üstleniyoruz. Şu günü kadar Türkiye su açısından sıkıntısı olmayan bir ülke gösterildi. Ancak bu durum böyle değildir. Eğer suyu hovardaca kullanmaya devam edersek, çok değil bir kaç sene sonra su fakiri bir ülke olacağız" dedi.

KAMÇI: ÖZEN GÖSTERMELİYİZ

Vali Süleyman Kamçı, ''Su kıtlığının insan hayatını tehdit noktasına geleceğini bugünden görmek, sahip olduğumuz kıt kaynakları kullanırken gereken özen ve dikkati göstermek zorundayız'' dedi. Kamçı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ''yaşam kaynağı'' olan suyun değerinin her geçen yıl arttığını, su kaynaklarının kirlenmesi ve azalması nedeniyle önlemler almanın zorunlu hale geldiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.