1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Patentte son gelişmeleri konuştular
Patentte son gelişmeleri konuştular

Patentte son gelişmeleri konuştular

GAGİAD’ın düzenlediği “Marka, Patent ve Faydalı Modellerde Son Gelişmeler” konulu video konferansta marka ve patentin önemi, yurt içi ve yurtdışı tescil işlemleri ve bu süreçteki devlet destekleri konuşuldu.

A+A-

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD), “Marka, Patent ve Faydalı Modellerde Son Gelişmeler” toplantısı video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Türk Patent ve Marka Vekili - Avrupa Patent Vekili Hasan Demirkıran ve Markiz Patent Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Eriman’ın konuşmacı olarak katıldığı programın açılış konuşmasını GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer yaptı. 

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer, “Covid-19’un ekonomiler üzerinde ciddi bir etki oluşturduğu bu dönemde, dijitalleşemeyen ve markalaşma sürecini tamamlayamamış firmalar maalesef varlıklarını sürdüremediler. Türkiye'nin teknolojik gelişimine, ekonomik anlamda kalkınmasına, rekabet ortamının oluşturulmasına ilişkin konularda katma değerli ve markalı ürünler üreterek uluslararası pazarlara sunulması oldukça önemli bir konudur. Markalaşmak uzun soluklu bir süreçtir. Yoğun rekabetin yaşandığı günümüz koşullarında markalaşma ve patent konusu işletmelerin dış pazarlardaki konumunu güçlendirerek, daha güçlü sermaye yapılarının oluşmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda bugün burada konuşacağımız ‘Marka, Patent ve Faydalı Modellerde Son Gelişmeler’ webinarını çok yararlı buluyorum” dedi. 

KAZANÇ ELDE EDİLEBİLİR

Üretilen hizmet ve ürünlerin ancak fikri mülkiyet hakları ile gerçek bir değere dönüştürüp güç ve kazanç elde edilebileceğini dile getiren Markiz Patent Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Eriman, “Markalaşma, etkin marka korumasıyla başlar. Yaptığımız tüm çalışmaları ‘marka’ ile müşteriye sunarız. Markanın korunması için tescil şarttır.İyi bir marka araştırması yapılmadan başvurulan markalarda bazı problemlerin çıkma ihtimali yüksektir. Bu problemlerle markanın bir benzerinin tescilli olmasından dolayı ret olma ihtimali yükselir, yeniden marka bulmak için harcanan yatırımların maliyeti artar, zaman kayıpları pazarlama planlarının alt üst edebilir, markanın yayınlanmasına karar verilse bile itiraz ihtimali artar, marka için başvurulan sınıfların hepsi kabul olmadığı takdirde yeterli koruma elde edilemeyebilir” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.