1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Patates fiyatlarındaki yükseliş sürüyor

          Patates fiyatlarındaki yükseliş sürüyor

Patates fiyatlarındaki yükseliş sürüyor

Üreticinin kilosu 1.50 tlden sattığı patates, bu yıl yüz güldürdü

A+A-

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, geçen yıl 20 kuruşa satılamayan patatesin fiyatının tarlada 1.50 TLye kadar yükselmesinin ekim alanlarının daralmasından kaynaklandığını kaydetti. Ekiz, Son 3 yıldır üst üste dereye döktüğümüz, satacak yer bulamadığımız patates bugün muz fiyatına satılır hale geldi dedi.

Niğde ile birlikte Türkiyenin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan ve geçen yıllarda patates ekim alanlarında ortaya çıkan patates siğili nedeniyle ekim alanları daralmasına karşın 60 bin dekar alanda 240 bin ton patates üretimi gerçekleşen Nevşehirde, patatesin tarladaki satış fiyatı 1.50 TLye ulaştı. Geçen yıl patatesin kilosunu 20 kuruştan satmakta zorlanan üreticilerin artan fiyat ile birlikte yüzü gülerken, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, fiyatların bu denli artmasının üretim azlığından kaynaklandığını ve fiyatların daha fazla artmasını beklemediklerini kaydetti.

Geçen yıllarda patates üreticilerinin girdilerdeki artış nedeniyle zor bir dönem geçirdiğini ve bu yüzden bu yıl Nevşehirde patates üreticilerinin önemli bir bölümünün ekim yapamadığını kaydeden Ekiz, Türkiye genelinde tarımda bir sıkıntı var. Bu sıkıntı; arz talep dengesini gözetecek, piyasa şartlarına uygun ekim politikası olmaması, üretim planlamamızın bulunmaması nedeniyle yaşanıyor. Son 3 yıldır üst üste dereye döktüğümüz, satacak yer bulamadığımız patates bugün muz fiyatına satılır hale geldi. Bunun ana sebepleri ise çiftçinin elektrik paralarını ödeyememesi ve elektrik parasını ödeyemediği için sulu tarımdan vazgeçmesi. Aynı zamanda üretilen ürünün değer fiyata satılmayışı. Çiftçinin beklediği rekolteyi aldığı halde ürünü para etmediği için ve ürün girdilerinin pahalı olmasından dolayı ekimden vazgeçmesi de fiyatların yükselmesine neden oldu.

Şu anda üreticilerin önemli bir bölümü elektrik borçlarından dolayı icralık olmuş durumda. Bu sebeplerden dolayı patates ekim alanlarında ciddi bir daralma oldu. Şu anda ise üretim azlığı ve buna karşı talep fazlası var. Şu anda şirketlerin ürettiği patates olmasa piyasaya verilecek patates yok. İzmir bölgesindeki patates üretim merkezlerinde yaşanan rekolte düşüklüğü ile birlikte de depolardaki patatesin fiyatı tavan yapma noktasına geldi. Elinde patatesi olan çiftçilerimiz için biz çok mutluyuz. En azından geçtiğimiz yıllardan kalan borçlarını ödeyebilecekler. Fiyatın bu şekilde olması bizi mutlu ediyor, dersem bize tüketiciler kızmasınlar. Ekemeyen üreticilerimiz açısından ise üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Keşke bu fiyata değil de bunun yarısına satılsaydı ama daha çok çiftçimiz ekseydi dedi.

Bu haber 119 kez okunmuştur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.