1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Parola Güvenliği
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Parola Güvenliği

A+A-

Dijital varlıklarımızı güven altına alan en kritik güvenlik mekanizmaları arasında ilk sırada yer alan parolaların önemi, farkındalık oluşturmak amacıyla 3 Mayıs Dünya Parola Günü ile yeniden hatırlanıyor. Ancak kişisel hijyen ve sağlık için “Dişlerini Fırçalama Günü” gibi dikkat çekici bir etkinlik olmaksızın alışkanlık halini alan diş fırçalama gibi, parola güvenliği de bir siber hijyen alışkanlığı haline gelmeli. Haberimizin detayları ve görsel ektedir. Değerlendirmeniz ricasıyla..

 Dijital varlıklarımızı güven altına alan en kritik güvenlik mekanizmaları arasında ilk sırada yer alan parolaların önemi, farkındalık oluşturmak amacıyla 3 Mayıs Dünya Parola Günü ile yeniden hatırlanıyor. Ancak kişisel hijyen ve sağlık için “Dişlerini Fırçalama Günü” gibi dikkat çekici bir etkinlik olmaksızın alışkanlık halini alan diş fırçalama gibi, parola güvenliği de bir siber hijyen alışkanlığı haline gelmeli.

 Sanal varlıklarımızın korunmasında dijital tanımlama ve onaylama son derece kritiktir ancak basit bir parola, iş yeri için önem arz eden veriyi veya kişisel kimlik bilgilerini korumada yetersiz kalıyor. Tahmin edilebilir olmaları ve her an  siber saldırı tehdidiyle karşı karşıya kalma olasılıkları sebebiyle parolalar, tam randımanlı bir güven sağlayamazlar. İnsanların uzun ve karmaşık yapıda parolaları hatırlayamayacakları için, verilerini korumak ve rahat erişebilmek adına kolay parolaları tercih etmeleri, siber saldırganlara açık kapı bırakmış oluyor.

 Kimlik hırsızlığının siber suçlular için adeta bir altın madeni olduğunu bilen güvenlik ve iş dünyası liderleri, kişisel verileri korumak için siber güvenlik endüstrisinde yıllar boyu süren çalışmalarıyla, ortaya karmaşık koruma sistemleri koydular. Bireylerin verilerini korumak amacıyla, siber güvenlik kontrollerinde iki aşamalı doğrulama yanı sıra parmak izi, yüz tanıma ve iris tarama gibi biyometrik kimlik doğrulama yöntemleri geliştirildi.

 Ancak sanal korsanların, teknolojiye paralel hızda geliştirdikleri saldırı metotları karşısında siber güvenlik endüstrisinin trilyon dolarlık önlemleri yeterli çözümü sunamıyor. Güçlü bir parolaya sahip olmak bir derece güvenlik sağlıyor ve siber suçlular ile kullanıcılar arasına aşılabilir bir kapı olarak set çekiyor. Diğer karmaşık güvenlik önlemleri, bu kapıya daha fazla kilit ve zincir eklerken, sanal korsanlar yeni engelleri aşmak için farklı ve daha kolay giriş yöntemleri geliştiriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.