1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Panorama Müzesinde Gazilerin buluşması
Panorama Müzesinde Gazilerin buluşması

Panorama Müzesinde Gazilerin buluşması

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ,Gaziantep’e gelişinin yıl dönümünde “İki Gazi’nin Buluşması” teması ile buluşma gerçekleşti.

A+A-

 Gaziantep Kulübünün sosyal medya hesaplarından izlenen etkinlik Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı “Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesinde” yapıldı. Etkinlikte araştırmacı yazar Ercüment  Asaf Yanç tarafından bir konferans verildi. 

Gaziantep Kulübü başkanı Av. Sibel Gürsel, “Güzel bir bayram gününde 26 ocak 1933’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i şereflendirdiği bir günde burada olmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca böyle bir günü burada Panorama Müzesinde kutlamamıza vesile olan ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”  dedi. 

ŞAHİN: MİLLİ ŞUUR ÖNEMLİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Milli şuurun çok daha önemli hale geldiği bir zaman diliminden geçiyoruz. “Bu Yüzden Gaziantep” diyoruz. Özellikle milli şuuru ve bu eseri en güzel yansıtan Panorama müzesi burayı gezenlerin milli şuurlarını etkilediğini görüyoruz. Burada emeği geçen herkese özellikle bir alkış istiyorum. Atatürk 88 yıl önce buraya geldiğinde şehir meclisini topluyor ve çok özel bir konuşma yapıyor. Verdiği mesaj ise “Gaziantep’in ne kadar vatansever olduğunu cesaretli ve çalışkan insanlar olduğunu ve buraya ne gerekirse yapacağını söylüyor” ve iki gazinin buluşmasında ona fahri hemşerilik beraatı takdim ediliyor. Ardından nüfusunu bey mahallesine aldırıyor bunu söylediğimizde herkes şaşırıyor kimse inanamıyor. Bu vesile ile etkinliği düzenleyen kendimi de doğal bir üyesi olarak gördüğüm Gaziantep Kulübüne teşekkür ediyor ve yaptıkları çalışmalarda her zaman yanlarında olduğumuzu bildiriyorum” diye konuştu.

YANIÇ BİLGİ VERDİ 

Ercüment  Asaf Yanç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin bilinenleri ve bilinmeyenlerini anlattı. Yanç,  “Mustafa Kemal 26 Ekim 1918’de Hamdi Kutlar ile Kilis’te görüşmüştür. 26 Ocak 1933 günü Narlı tren istasyonunda Hamdi Kutlar Gaziantep belediye başkanı olarak Gazi Mustafa Kemal’i karşıladığında onu tanımıştır. Mustafa Kemal Gaziantep’e geldiğinde Antepli kadınların dokuduğu dokuma halı üzerinde Akyol’a kadar yürümüş, Halk Evine gitmiştir. Daha sonra oradan vali konağına gitmiştir. Ertesi gün belediyede kendisine fahri hemşerilik beratı takdim edilmiş ve kütüğü Gaziantep’e kayıt olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Antep halkına kendisinden bir istekleri olup olmadığını sorduğunda Antepliler bir lise istiyoruz demişler ve Mustafa Kemal bunu kabul eder. Lisenin adının ‘Gaziantep Lisesi’ olmasını kendisi ister. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin 10. Yılında Gaziantep’i ziyaret eder ve bu lisenin ismini Gaziantep’e emanet eder.  Mustafa Kemal’in Gaziantep’teki 3 günlük olan gezisinin neden 1 gün sürdüğü ile ilgili farklı söylentiler olsa da kimisi köpeğine kızdığını, kimisinin şehrin mezarlık yerinin doğru olmadığına ve elektrik kesintisine, kimilerinin Deli Kiraz ismindeki kadının aniden karşısına çıkması ve güvenlik zafiyetine kızdığını söyleseler de yapmış olduğum araştırmalar neticesinde, karaciğer hastası olan insanların son “5” yılının nasıl olduğunu iyi tetkik ettim. Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderin böyle saçma sebeplerden kızdığından değil, halsizlik ve rahatsızlığından dolayı Antep’ten erken ayrıldığını düşünüyorum” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.