1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pancarlı için şaşırtan karar
Pancarlı için şaşırtan karar

Pancarlı için şaşırtan karar

2020 yılının temmuz ayında büyükşehir belediye meclisinde gündeme gelen Pancarlı ve Güvenevler Mahallelerinde belediye hizmet alanlarının konut alanına çevrilmesiyle ilgili madde ,

A+A-

CHP’li meclis üyeleri Beyhan Külekçi ve Yılmaz Kireç’in yanısıra, Pancarlı Mahallesi kadın Muhtarı Didem Kalkan, mahalle sakinlerinin de desteğiyle geri çekilmişti. Ancak aynı mahallede daha önce iptal edilen Pancarlı planının bir benzeri yine askıya çıktı. Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel, plana itiraz etti ve “Dokunmayın artık” mesajını verdi. Tezel, sosyal medya hesabından “Daha önce iptal edilen pancarlı planının bir benzeri askıda yine.  İptal kararı doğru idiyse; aynı bölgede benzer değişiklik neden yapılıyor?” dedi. CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi ise, askıya çıkan ve geri çekilen planın bir benzerinin askıya çıktığını belirterek, “Mahalle sakinleri ile birlikte hareket edilecek ve itiraz dilekçesi verilecek” dedi. 

TEZEL: NEDEN YAPILIYOR ?

Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel, yaptığı açıklamada, “Mahalle Muhtarı ve mahalle sakinleri dokunmayın artık daha önce iptal edilen Pancarlı planının bir benzeri yine askıya çıktı. Bu allarız pullarız bildiğimiz yaparız zihniyeti.  İptal kararı doğru idiyse; aynı bölgede benzer değişiklik neden yapılıyor? İptal kararı yanlış ise neden iptal edildi. 5 bin planda BHS, sosyal tesis, kültürel tesis ve orta yoğunluklu konut oluyor” dedi. 

KÜLEKÇİ: TEKNİK DONATILAR KORUNMAK ZORUNDA

CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi de “daha önce Pancarlı Mahallesi 13 bin 400 m2 tamamı Belediye Hizmet Alanı iken 10 bin 800 m2 (8 kat konut alanına) çevrilmişti. Buna itirazlar oldu ve geri çekildi. Ancak benzer bir plan yine askıya çıkarıldı. Bahsettiğimiz alan Akcan petrol yanından başlayan ve Abdulkadir Aksu bulvarı cephesi ve diğer tarafındaki Karlstad caddesi cephesi yaklaşık 25.000 m2 lik alan.  Buna benzer o bölgeye kamusal hizmet alanı olarak durdu. İmar planı yapılırken teknik donatıları koymak zorundasın. Okul, ibadet alanı, park, kamusal hizmet sosyal donatı alanları belirlemek zorundasın. Burada imar plan değişikliği yapılıyor ve sosyal ihtiyaçları karşılayacak donatı alanları değiştirilerek konut alanına çevriliyor. Sosyal ihtiyaç alanları belirlenirken yaşayacak nüfus hesaplanır. Bu şekilde yaşayacak nüfus artırılıyor ancak sosyal ihtiyaçlar eksiltiliyor.” dedi. 

BELEDİYENİN ZORDA OLDUĞUNU BİLİYORUZ AMA…

Külekçi, belediyelerin maddi olarak zorda olduklarını bildiklerini belirterek, “Bunlar kentin ihtiyaçlarını göz önüne almadan imar değişiklikleri yapıyor.  Biz buna karşıyız. Bir plan yapılırken nüfusa göre alanlar tespit edilir. Nüfusa göre okul yapılması gerekiyor. Burada tam tersi olması gereken donatılar eksik kalıyor” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.