1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pahalılığı fırsata çevirenler var
Pahalılığı fırsata çevirenler var

Pahalılığı fırsata çevirenler var

*Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinde hayati yanlışlar yok

A+A-

*Yerlikaya haklı. Suriyelilerin gönderilmesi doğrudur ama, kendi vatanlarına

*Gaziantep kışın kirli, yazın çok ses kirliliği var. Trafikte tahammülsüzlük hakim

*Okul isimlerinin ihaleyle satılması konusu tartışmalı bir konu

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan ekonomik durgunluk, Suriyeliler, gündemden düşmeyen Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Gaziantep’te vatandaşların en büyük şikayetinin ekonomik durgunluk ve pahalılık olduğunu belirten Taşdoğan, “Yemeden içmeden, ev kirasından, elektriğinden, suyundan her şeyinden artık pahalılık insanlarımızın canını yakmaya başladı. Pahalılığı fırsata çevirenler var. Adam bir günlüğüne gelmiş pahalı da olsa alıyor ama bir daha o adam bu şehre gelmez. Fiyatlandırmada sıkıntımız var, sıkı denetim gerekiyor” dedi.  

Taşdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın Suriyelilerle ilgili yaptığı açıklama ile ilgili de, “Suriyelileri tekrar kendi ikamet aldıkları yerlere göndermeye başlarlarsa bizim şehrimizde yeni sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Bunların gönderilmesi doğrudur ama ülkelerinin yaşanılabilir yerlerine gönderilmesi doğrudur” dedi.

ELEŞTİRİLECEK ÇOK ŞEY VAR

Muhittin Taşdoğan, tartışmaların odağındaki Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesini ziyaret ettiğini, hastanenin projesini, yerini ilk defa gördüğünü söyledi. Taşdoğan, “Oraya devletimiz bir yatırım yapmış, eleştirilecek çok şey var. Ama neticede hizmet binası yapılmış. Bir hastane yapıldığında üç aşamalıdır inşaat, inşaatın teknik kısımları, medikal ve içerinin dizaynı, üçüncüsü sağlık hizmetleridir. Sağlık müdürlüğünü ilgilendiren kısım sağlık hizmetleri kısmıdır. Sağlık hizmetleri kısmında göründüğü kadarıyla bir problem yok. Oraya atanan kadroda, sağlık hizmetlerini vermenin dışında kendilerinden kaynaklanmayan ekstra problemlerle gece gündüz mücadele ediyorlar” dedi.

HASTANE İŞİ 4 DUVAR İŞİ DEĞİLDİR

İşin teknik ve inşaat kısmıyla ilgili problemler olduğunu, bunların giderilmeyecek problemler olmadığını belirten Taşdoğan şunları söyledi:”Birtakım problemler üzerinde çalışılıyor. Şehrimizin kazandığı bu eser işler hale gelecek, insanımıza hizmet sunar hale gelecek. Bir takım teknik, yani doktorları ve sağlığı ilgilendirmeyen alanlarda işte klima çalıışmaması gibi problemler olmuş ve bunlar giderilecek problemler. Daha önce de bir çok yere hastane yapıldı 3 ay sonra açılacak, 6 ay sonra açılacak dendi ama 1 yıl 2 yıl uzadığı oldu. Hastane işi göründüğünden daha fazla teknik işi olan bir iştir, 4 duvar işi değildir. O bakımdan bu işlerde biraz gecikebilir, bu işlerde ilk kuruluş aşamasında problemler yaşanabilir. Yaşananlarda onlardan ibaret görünüyor. Yapılmayacak, düzeltilmeyecek işler değil, yeni atanan kadroya başarılar diliyorum. Kendilerini çok heyecanlı gördüm iyi bir hizmet sunacaklarına inanıyorum. Kadroyu motive eden başhekime arkadaşımıza başarılar diliyorum.”

HAYATİ YANLIŞLAR YOK

Hastanenin  yer tahsisi yapıldıktan sonra inşaat projesinin ihaleye çıktığını tüm bu sürecin ise bakanlıktan yönetildiğini anlatan Taşdoğan, ”Yerelde yönetenler olmadığı için bina yapılmış, hazırlanmış, geçici kabulü yapılmış. Eksikliklerine bakılmış, eksiklikleri giderilerek hizmete açılacak. Problemler var ama neticede Gaziantep’in, bu bölgenin böyle bir hizmet binasına ihtiyacı var. Ve en iyi şekilde çalıştırmak lazım bu saatten sonra. Tam faaliyete geçmesi çok sürmez. Her bölümü yıl sonuna kadar faaliyete geçecektir. Hemşire, teknisyen, teknik kadro, doktor kadroları tamamlanacak, bunlar birer süreç. İnşaatın sorunlarını çözmek gerekiyor. İklimlendirilmesi havalandırılmamış gibi problemleri çözmek gerek. Sonuçta bir hizmet yapılmış. Genelde devlet kurumlarının bir çoğunda böyle hatalar yapılıyor. Uygun olmayan yerlere uygun olmayan projelerle tamamlanıyor. Şu andan itibaren en iyi hizmeti vermenin mücadelesini vermek lazım. Hayati yanlışlar yok. Düzeltilebilir neticede Gaziantep bir eser kazandı” diye konuştu.

HAYATI BİRAZ DA FIRSATÇILAR ZEHİR EDİYOR

Vatandaşlardan en çok ekonomik durgunluk ve pahalılıkla ilgili şikayetler aldıklarını anlatan Taşdoğan şöyle konuştu:”Hayatın her alanında bir pahalılık hakim olmuş. Yemeden içmeden, ev kirasından, elektriğinden suyundan herşeyinden insanların artık pahalılık canını yakmaya başladı. Pahalılıklada mücadele etmek gerekiyor. Fırsatçılara imkan tamınamamak gerekiyor. Pahalılığı fırsata çevirenler var. Zaten hayat pahalı diyerek, satacağı ürünü daha fazla bir paraya satmaya çalışanlar var, hayatı biraz daha onlar zehir ediyorlar. Biz Gaziantep’e turist gelsin diye uğraşıyoruz. 2 Milyon turistin uğraması için birtakım kampanyalara destek veriyoruz ama turist buraya geldiği zaman çok pahalı satıyorlar. Zaten adam bir günlüğüne gelmiş pahalıda olsa alıyor ama bir daha gelmez o adam. Bu memleket için kayıp. Ertesi gün ben gidiyorum banada aynı fiyata satmaya çalışıyor. Yerli halkada pahalı satıyor. Dolayısıyla bunu fırsata çevirenlere karşı uyanık olmamız lazım. Bunun bir standardizasyonunun ve kontrolünün yapılması gerekiyor. Daha sıkı denetimler geçirmesi gerekiyor. 

SURİYELİLER VATANLARINA GÖNDERİLMELİ

İstanbul Vali Ali Yerlikaya’nın Suriyelilerle ilgili açıklamasına da değinen Taşdoğan şunları dile getirdi:”Göç konusunu iyi irdelemek lazım. Suriye’den gelen geçici koruma altındaki insanlar bunlar. Buraya geldikten sonra Gaziantep nüfusuna göç idaresine kayıt olduktan sonra Türkiye’nin her yerine dağıldılar tıpkı İstanbul’da olduğu gibi. Bütün İstanbul’un nüfusu 12 milyon iken Suriyelilerin sayısı 400 bin civarında olduğu söyleniyor. Gaziantep’te kayıtlı sadece 500 bin Suriyeli var. Kilis’in 110 bin nüfusu var, 120 bin civarında kayıtlı Suriyeli var. Bunları tekrar kendi ikamet aldıkları yerlere göndermeye başlarlarsa bizim şehrimiz de yeni sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Bunların gönderilmesi doğrudur ama ülkelerinin yaşanılabilir yerlerine gönderilmesi doğrudur. İlk ikamet aldıkları yere göndermeyi planlıyorlar, insanlar gittikleri yerlerde iş kurdular, düzen kurdular. Böyle bir karar alındı evet Suriyeliler vatanlarına gönderilmelidirler.”

OKUL İSİMLERİ KONUSU TARTIŞMALI

İnşaat girdilerindeki maliyetleren dolayı Türkiye genelinde çok sayıda inşaatların yavaşlamış durumda olduğunu belirten Taşdoğan, “Sonuçta temeli atılmış bu bina gecikmelide olsa bitecektir” dedi. Okul isimlerinin satılması konusundaki sorumuz üzerine Taşdoğan, “Belli bir rakam üzerinde bağış yapılırsa hayırseverlere okul isimleri veriliyor. Bu tartışmalı bir konu. 100 yıllık okullara tutup hayırsever isimlerini vermek mi, yoksa hayırseverlerin verdikleriyle yeni okul mu yapmak bu tartışılabilir” dedi. Gaziantep’in kışın kirli yazın ise ses kirliliğinin fazla olan bir şehir olduğunu belirten Taşdoğan, “Trafikte bir tahümmülsüzlük hakim”dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.