1. WEB TV

  2. HABER

  3. ÖZÜR DİLEDİ

ÖZÜR DİLEDİ

1.5 yıl sonra su yüzde 25 ucuzlayacakÖZÜR DİLEDİ

*Suyumuz 17 sertlikte. Normali 10-11 arası

*Türkiye'nin en büyük su deposu Gaziantep'te

*Gaziray, bu hatta alttan gidecek

*Büyükşehir kendi trafosunu yaptı

*Gaziray ve hızlı tren aynı hattan gidecek

ÖZÜR DİLEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Düzbağ projesiyle hedeflerinin 2019'dan önce suyu ilk aşamada yüzde 25 ucuzlatıp daha sağlıklı ve daha kaliteli su sunmak olduğunu söyledi. Şahin, bir önemli projelerinin de Fırat'tan su getirmek olduğunu belirterek, "Şu an arkadaşlarımla B planını çalışıyoruz" diye konuştu. Şahin bu arada Gaziantep'te çalışmalardan dolayı mağdur olan vatandaşa seslenerek "Su kesintisinden dolayı 2 milyon kardeşimizden özür diliyorum. Yapmasaydık arızalar geç yapılıyor, kaçıp kaçak çok fazlaydı. Su kesintilerini söylediğimiz günden 3 gün önce bitirdik. Şehrin içinde hala 30 km daha beton borular var, bunları da değiştireceğiz. Ancak su kesintisi yapılmayacak" dedi.

GASKİ, Kartalkaya İçme Suyu hattındaki eskiyen 40 yıllık öngerilmeli beton boruları çelik borular ile değiştirdi. Değişimle ilgili basın mensuplarına GASKİ Pompa -3 istasyonunda bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, değişimi yapma nedenlerini, bunun faydalarını ve hedeflerini anlattı. 

ŞAHİN'İN BORU TEPKİSİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 40 yıl önce neden bu boruların kullanıldığını halkın takdirlerine sunduğunu belirterek, "Yanlızca Gaziantep'te üretilip, yalnızca Gaziantep'te kullanılan, hiç bir şehirde kullanılmayan ve büyük hattımızı işgal eden bir boru var. O günün şartlarında neden bu tercih yapıldı, neden burada yapıldı, sizin takdirlerinize ve kamuoyunun vicdanına sunuyorum" dedi. 

SUYUMUZ SERT

Enerjiden sonra önümüzdeki dönemde su yönetiminin başlayacağını belirten Şahin, "GASKİ olarak teknik ekibi kuvvetlendirdik. İyi örnekleri masaya yatırdık. Şu anda Gaziantep'in toplam su ihtiyacının yüzde 5'ini şehrin içinde karşılıyoruz. Yüzde 95'ini başka bir şehirden getiriyoruz. Getirirken yaklaşık 100 Milyon TL elektrik parası ödeyerek getiriyoruz. Bu sistem sürdürülebilir değil. Getirdiğiniz suyun kalitesine baktığınızda 17 sertlikte. Normalde ortalama sertlik 10-11 arası. 1.5yıl sonra 120 km içinden araba geçen borularla şehre su getirdiğimizde biz bunu birlikte başarmış olacağız. " dedi.

MELEN'DEN SONRA EN BÜYÜK PROJE

Asım Güzelbey'in Mizmilli ile ilgili yaptığı mücadeleye birebir şahit olduğunu anlatan Şahin, "30 tane kuyu ile toplam kapasitenin yüzde 25'inide oradan elde ediyoruz. Lokal tedbirlerle günü kurtaran tedbirlerle yapamayacağımızı gördük. Düzbağ, Hereke Ankara'nın gündeminde yoktu. Çetintepe'yi zaten yapıyoruz, bittiği zaman buradaki sulama ve suyla ilgili sorunun çözüleceği ile ilgili kanaaat vardı. Bunu iyi şekilde anlattık. Şu anda Türkiye'nin Melen'den sonra en büyük projesini yapıyoruz. 120 km'den şehre suyu çok hızlı şekilde getirmemiz gerektiğini gördük. Böylelikle yılda 100 Milyon TL belediye bünyesine kalacak. 120'nin 20'si bitti. Büyük tüneller var. Hızlı şekilde açılmaya başlandı, devam ediyor. 2019'dan önce suyu ilk aşamada yüzde 25 ucuzlatıp daha sağlıklı, daha kaliteli suyu halkımıza sunmak. Bunu başaracağız." diye konuştu. 

2 MİLYONDAN ÖZÜR DİLİYORUM

En büyük şanslarının bugün Melen'i yapan teknik ekiple çalışmak olduğunu dile getiren Şahin, "12 km değiştirirken 30 mühendis, 500 işçiyle çalıştık. Gelen suyun yüzde 80'ini kaybediyoruz. Su kalitesinde sorun yaşıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değildi. Değiştirirkende en kalitelisi, en pahalısı dünyada en iyi sistem üzerinden değişim yapıyoruz. Amacımız halkımızın daha kaliteli su içmesi. Su kesintisinden dolayı 2 milyon kardeşimizden özür diliyorum. Yapmasaydık arızalar geç yapılıyordu, kaçıp kaçak çok fazlaydı. Bu kararı aldık ve bu değişimi yaptık. Şehrin içinde daha 30 km hala borular var. 12'si değişti.Kesintileri söylediğimiz günden 3 gün önce bitirdik. Bu değişimin ne faydası olacak? Kayıp kaçakta dürya ortalama yüzde 30. Belediye başkanı olduğumda yüzde 60'tı. Şuanda yüzde 40'lara geldi" dedi. 

B PLANINA ÇALIŞIYORUZ

 

İkinci projemiz Fırat'tan su getirmek' diyen Şahin, "Çünkü şehir hızla büyüyor. Şu an arkadaşlarımla B planını çalışıyoruz. Sınırlarımız içinde Fırattan nasıl şehre su getirebiliriz bunu çalışıyoruz. Fırat'taki en büyük sorunda rakım farkı. Burası 1100 rakım Fırat 400 rakım. Ama olmayan su en pahalı su. B planı üzerinden biz hızlı bir şekilde Fırat projesini çalışıyoruz" dedi.

SÖNMEZLER:BORU DEĞİŞİMİYLE KAYIP KAÇAKTA AZALMA

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep'in suyunun nüfusun ancak yüzde 5'ine yetecek oranda olduğunu belirterek, "Yüzde 95 ihtiyacımızı Kahramanmaraş'tan sağlıyoruz. Burada öngerilmeli beton borular 40 sene önce döşenmiş, Türkiye'nin çok az yerinde var, onlarda değiştirdiler. Bu borularda arıza olunca, arızayı gidermek çok zor oluyor. Patladığı an insanlara da zarar verebiliyor. Arıza olduğunda en az 24 saat şehre su veremiyoruz. İkinci bir alternatifte yok. Boru değişimiyle kayıp kaçak yüzde 10 aşağıya indi. " dedi. 

KALİTELİ SU GELECEK

Kartalkaya'dan yüksek enerji maliyetiyle su getirdiklerini anlatan Sönmezler, "Sadece bu ay 11.5 Milyon TL fatura geldi. Yılda 100 milyonu geçiyor. 24 saat çalışan pompalarımız var. 400 bin Suriyeli göçmen gelince, yılda 24 mliyon m3 ilave suya ihtiyacımız oldu. Düzbağ ile kentin uzun vadede su sorunu son bulacak. Düzbağ’daki maliyet 1 milyar TL. Bu yaptığımız çalışmalar bizi rahatlattı. Şuanda bir su kesintimiz yok. Ama Mizmilli’deki pompalarımızın da biraz dinlenmesi lazım” dedi.

Türkiye’nin en kaliteli suyunun Gaziantep’te olacağını ifade eden Sönmezler, menba kalitesinde su getireceklerini söyledi. Sönmezler, son dönemlerde su tesislerinde çok arızalar olduğunu, bu açıdan boruları değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtti. Değişiklikten dolayı kentte dönüşümlü olarak su kesintisi yaptıklarını, bu açıdan dolayı kendilerine anlayış gösteren herkese teşekkür etti.

ATEŞOĞLU:FACİALAR YAŞADIĞIMIZ OLDU

GASKi eski Genel Müdürü Şahin Ateşoğlu da, toplantıya katılarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e boru değişiminden dolayı teşekkür etti. Ateşoğlu, "Öngerilmeli beton boruların çelik borularla değiştirileceğini duyunca çok heyecanlandım. Çünkü beton borular Türkiye'de, dünyada ilk defa kentimizde yerleştirildi. Başka örneği yok. Dayanıklı değil. Bu boruların basınca dayanması zor. Neden böyle yapıldı o zamanki siyasilerin tercihidir. İller bankasına defalarca yazdığımız halde, bölge müdürlüğüne yazdığımız halde, ısrarla bu borular döşendi. Bu borular döşendikten sonra büyük macera yaşadık. Beton borunun patlamasıyla facialar yaşadığımız oldu. Sayın bakana bir Gaziantepli olarak, bu kentte doğmuş, bu kentin ekmeğini yemiş, bu kentin yetiştirdiği mühendis olarak kendisine binlerce defa teşekkür ediyorum. Bu Antep için büyük bir açılımdır Gaziantep için büyük bir hedeftir. Kent içindeki isale hattınınra değiştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

SÖNMEZLER: İLGİLENECEĞİZ

Bu arada Akçagöze köyü sakinleri toplantı sonunda Fatma Şahin'e köylerinin susuz olduğunu söyledi.  Köylüler, "15 sene oldu biz sıkıntı çekiyoruz. Tadıyla tuzuyla su içemyoruz. Burada su yok buna çözüm bulursanız memnun oluruz" dedi.  GASKİ Genel Müdürü Sönmezler, ihtiyaçlarını kuyulardan temin eden köylülerin sorunlarıyla ilgileneceklerini söyledi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DEPOSU

Fatma Şahin, basına Türkiye'nin en büyük su deposu ile ilgili de bilgi verdi. Şahin, İncesu mevkiinde yapılan 100 Milyon tonluk su deposunun, arıza anında 7-8 saat şehri susuz bırakmayacak kapasitede olduğunu belirterek, "Türkiye'nin başka bir yerinde böylesine büyük depo yok" dedi.

BÜYÜKŞEHİR KENDİ TRAFOSUNU YAPTI

Hüseyin Sönmezler, bir soru üzerine kendi trafo ve kendi iletim hatlarını yaptıklarını söyledi. Sönmezler, "Şu anda bu üretim hattı vasıtasıyla ayda 1.5 Milyon TL daha az enerji parası ödemeye başlayacağız. 6 ayda kendini amorte edecek bir yatırım. Çalışmalarımız tamamlandı" dedi.

GAZİRAY BU HATTA ALTTAN GEÇECEK

Fatma Şahin, Gaziantep-Adana arasında yapımı hızla devam eden hızlı tren ve Gaziray projesiyle ilgili de bilgi verdi. Bölgenin en büyük yatırımı olan hızlı trenin tünellerinin hızla yapıldığını belirten Şahin, "Kara tren hattını, Gaziray ve hızlı trene çeviriyoruz. Şehrin merkezindede yer altına alıyoruz. Gaziray'ı hastaneler bölgesinden Adliye hattını 5 km yeraltına alıyoruz. Gaziray'la hızlı treni aynı hatta şehirden geçiriyoruz" dedi. Şahin, 2020 yılında Gaziantep hızlı tren hattının Gaziantep'te çalışacak şekilde bütün altyapının hızlı bir şekilde yapıldığını belirtti. Meral KINACILAR 

 

İzlenme: 1110

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar