Öztürkmen Oğan’ın peşini bırakmıyor Öztürkmen Oğan’ın peşini bırakmıyor

Öztürkmen, görüşme sonrası şu açıklamalarda bulundu: “Barak Ovası'nın ve Gaziantep bölgemizin alın teri, göz nuru, “yeşil altın” Antep fıstığının hakkıyla değerlendirilmesi için TMO'nun bir an önce taban fiyat açıklayarak alım yapması için çalışıyoruz.  TBMM'de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile konuyu görüştük. İhtiyaçları ve üreticilerimizin taleplerini paylaştık.  Geçen haftalarda fıstık üreticilerimizin sorunlarını Meclis gündemine taşımış, iktidara çağrılarda bulunmuştum. Barak Ovası'nın geçim kaynağı olan Gaziantep fıstığı üreticisinin sahipsiz bırakıldığını, tüccarın vicdanına terk edildiğini kürsüden söylemiştim. 
Geçmişte fıstık üreticisine sahip çıkan Güneydoğu Birlik, AKP iktidarı tarafından kapatıldı. Böylece fıstık üreticileri tüccarın eline bırakıldı” 

SAHİP ÇIKILMIYOR 

“Fıstığa sahip çıkılmadığı gibi, Barak Ovası'nın sulanması talebimiz de yıllardır duymazdan gelindi. Kalkınma planlarına alınmadı. Barak Ovası'nı kuraklıktan kurtaracak bir yatırım yapılmasını bekliyoruz.  Üreticilerimiz fıstığa sahip çıkılmasını, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) piyasaya girerek, taban fiyat açıklamasını ve alım yapmasını istiyor. Çiftçimizi tarlaya küstürürseniz bu ülkeye yazık edersiniz. Hükümeti tekrar, yüzbinlerce ailenin geçim kapısı olan fıstığa ve fıstık üreticimize sahip çıkacak adımları hızla atmaya çağırıyoruz” 
 

Editör: Ebru Kont