1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özhaseki'ye Suriyeli tepkisi
Özhaseki'ye Suriyeli tepkisi

Özhaseki'ye Suriyeli tepkisi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin mültecileri kimsenin gönderemeyeceğini belirterek “Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar.

A+A-

Akif Ekici: Bunlar madem bu kadar bereketli, verimli, sanayiyi ayakta tutabilecek yetenekte iseler, kendi vatanlarında neden göstermemişler bu kabiliyetlerini? Hakikaten, tanımasak nasıl insan olduklarını, adam bize yedirecek valla. Ama fuhuş ve nargile sanayiini ellerinde tuttukları kesin.

Can Tuğsuz: Gaziantep Sanayisindeki en ağır ve en zor işlerden birisi bizim fabrikamızda yapılmaktadır. Bu güne kadar bir tane Suriyeli burada çalışmadı. Biz almıyor değiliz, Suriyeliler zor işi sevmiyorlar"

Özhaseki'ye Suriyeli tepkisi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin mültecileri kimsenin gönderemeyeceğini belirterek “Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar” açıklaması büyük tepki gördü. CHP 23 ve 26. Dönem Milletvekili Akif Ekici, “Sayın Özhaseki bana Gaziantep'ten 3 tane önemli Suriyeli yatırımcı göstersin” derken, AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, “Türkiye, ‘Atalım, kovalım' efelenmesiyle,  ‘Çökeriz, biteriz' yanılsaması arasına sıkıştırılamaz” yorumunu yaptı. 

İyi Parti milletvekili adayı Can Tuğsuz ise, “ 2040 yılına gelindiğinde Gaziantep'in yüzde 40’ı Suriyeli olacak. Türk milletinin yüzde 93.7'si Suriyelilerin derhal ülkelerine dönmelerini istiyor. Siz bu istatistikleri bilmiyor gibi konuşmamalısınız” dedi.  Tuğsuz “Sn. Mehmet Özhaseki Gaziantep'te Suriyeliler için: “Sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar" demiş.  İddia ediyorum:  Gaziantep Sanayisindeki en ağır ve en zor işlerden birisi bizim fabrikamızda yapılmaktadır. Bu güne kadar bir tane Suriyeli burada çalışmadı. Biz almıyor değiliz, Suriyeliler zor işi sevmiyorlar" dedi. Tuğsuz'a sosyal medyada büyük destek yağdı.

ÖZHASEKİ’DEN MÜLTECİ AÇIKLAMASI

Mülteci sorununa ilişkin tartışmalara AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Kayseri'de katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Özhaseki mültecilerin Türkiye ekonomisine katkı sağladığını ve gönderilmeleri gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

SANAYİYİ AYAKTA TUTUYORLAR

Mültecilerin bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tuttuğunu söyleyen Özhaseki şöyle konuştu: Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor. Asayiş yönünden de öyle. Bizim aramızdaki oranlara bakıldığı zaman bizi geçen bir asayişsizlik yok. Her toplumun içerisinde iyisi de olur, kötüsü de olur. Gelenler içerisinde mutlaka olumsuz insanlar da vardır. Bunların sayı olarak suç işleme oranı bizden çok yüksek değil. Şu ana kadar da herhangi bir sıkıntı doğmadı. Bu insanların ekonomimize de katkıları var. İçlerinde okumu tahsilli olanlar da var.

EKİCİ TEPKİ GÖSTERDİ

Özhaseki'nin, açıklamasına tepki gösteren CHP 23 ve 26. Dönem Milletvekili Akif Ekici, “Sayın Özhaseki bana Gaziantep'ten 3 tane önemli Suriyeli yatırımcı göstersin” dedi. Suriyelilerin sahibi olduğu orta ve küçük ölçekli işletmelerde zaten Suriyelilerin çalıştığını belirten Ekici, tepkisini şöyle dile getirdi:

BANA ÜÇ TANE SURİYELİ YATIRIMCI GÖSTERSİN

“Suriyeliler gelmemiş olsa, zaten istihdamlarına da gerek olmayacak.Bugün Suriyeliler nargile içip, deniz keyfi yaparken, benim askerim onların ülkesinde şehit oluyor. Bunu neye dayanarak söylüyor? Bana Gaziantep'te üç tane büyük Suriyeli yatırımcı göstersin. Suriyelilerin ne kadar sermayesi, yatırımı var? Ben 1999'dan itibaren üç dönem Gaziantep Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. O zaman da biz Anadolu Kaplanı olarak anılan, dünyanın yüzlerce ülkesine ihracat yapan rekortmen bir kenttik. Bu gün de öyleyiz. Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları, ihracatçı firmaları arasında o zaman da vardık, şimdi de varız. O zaman Suriyeliler mi vardı? Ben sanayiciyim ve OSB'yi en iyi bilenlerden birisiyim.  Biz ‘Suriyelileri atalım, kovalım' demiyoruz. Ama, gitsin kendi memleketlerine sahip çıksınlar. Arazilerini ekip, biçsinler. Bayram ziyaretine gidiyorlar. Demek ki ülkelerinde barış var ki gidebiliyorlar. Gaziantep'in ekonomisini Suriyelilere bağlayanlar bu kent için ayıp ediyorlar. Bu söylemleri de ciddiye almamak gerekiyor.”

ŞAMİL TAYYAR'DAN CEVAP 

Önceki gün, “Göçmen sorunu Suriyeli boyutunu çoktan aştı. Asya ve Afrikalılara kadar uzandı. Bu sorun, önümüzdeki dönem siyasetin en hararetli konusu olmaya namzet. Ensar retoriği sorunu tek başına tarife yetersiz. Süreç iyi yönetilmezse sosyal ve siyasal sonuçları ağır olur” paylaşımı yapan AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, bu defa da hem Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay, hem de AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'ye yanıt gibi bir paylaşımda bulundu. Tayyar, sosyal medya hesabından yaptığı bu paylaşımda, “Türkiye, ‘Atalım, kovalım' efelenmesiyle,  ‘Çökeriz, biteriz' yanılsaması arasına sıkıştırılamaz. Fazla vergi gibi saçmalıklara mahkûm edilemez. Ülke menfaati ve insanlık yararına kırmadan, dökmeden, kutuplaşmaya yol açmadan makul çözüme ihtiyaç var. Herkes katkı sunmalıdır” dedi.

TUĞSUZ SERT ÇIKTI

İyi Parti milletvekili adayı sanayici Can Tuğsuz ise “Sn. Mehmet Özhaseki Gaziantep'te Suriyeliler için: “Sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar" demiş.  İddia ediyorum:  Gaziantep Sanayisindeki en ağır ve en zor işlerden birisi bizim fabrikamızda yapılmaktadır. Bu güne kadar bir tane Suriyeli burada çalışmadı. Biz almıyor değiliz, Suriyeliler zor işi sevmiyorlar Sn. Özhaseki. Parti politikalarınız sayesinde Gaziantep'te 4 kişiden 1'i Suriyeli! Siyasetçinin görevi milletin iradesini temsil etmektir. Siz kimi temsil ediyorsunuz? Merak etmeyiniz Gaziantep sanayisini bu ülkenin öz evladı ayakta tutar elbet! Yeter ki mülteci sorunu çözülsün, yeter ki hukuk, adalet ve parlamenter demokrasiye dönüş yapılsın, yeter ki ülke liyakat ile idare edilsin. Bunları yapacak olan iktidarın gelişi yakındır…” değerlendirmesini yaptı. SÖZCÜ - HALİL ŞARKLI

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum