Sevinen öğrenciler oldu Sevinen öğrenciler oldu

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, özel okulların artık belli bir gelir düzeyine hitap etmeye başladığını belirterek, “Bunu çevremizde görebiliyoruz” dedi.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Ekonomik krizin artmasıyla alım gücünün düştüğünü ve son yıllarda herkesimin bütçesinde bir azalma olduğunu, dile getiren Avan, “Ekonomi kötüye gidiyor, halkın alım gücü düştü. Artık belli bir gelir düzeyine sahip değilseniz, çocuğunuzu özel okula göndermeniz biraz zor” diye konuştu.

TEŞVİK KALDIRILDI

2014 ile 2020 yılları arasında özel okullarda inanılmaz bir öğrenci artışı olduğunu hatırlatan Avan, “Devlet o yıllarda özel okul açılmasını, kurulmasını kolaylaştırdı. Özel okul sayısı hızla arttı. Devlet velilere teşvik verdi. Bu teşvik şimdi uygulanmıyor. Özel okullara ilginin azalmasında, öğrenci potansiyelinde yaşanan daralmada bunun da etkisi var” diye konuştu.


DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞIYORLAR

Özel okulda öğretmenlik yapanların maaş konusuna da değinen Avan, “Özel okulda öğretmenliğe başlayanlar düşük maaş alıyor. Oysa özel okulda yeni başlayan bir öğretmenin maaşı da devlet okulunda göreve yeni başlayan öğretmen maaşı seviyesinde olmalıdır. Bu konuda bakanlık üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

ÖZEL OKULLAR ARASINDA UÇURUM

Özel okullar arasında fiyat uçurumlarına da değinen Avan, “Özel okullar arasında fiyatta büyük uçurumlar var. Devlet bu fiyat farklarıyla ilgili denetim yapmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyor. Gaziantep’te birkaç özel okulun fiyatı, Ankara İstanbul’daki özel okulların fiyatıyla yarışıyor. Gaziantep’te 50 bin TL’nin altında özel okul yok. Tabi özel okulların kendilerince gerekçeleri var, ekonomik olarak varlıklarını sürdürebilmeli.” dedi. Meral KINACILAR ERBEKTE