1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Özel hastaneden fazla donanıma sahip
Özel hastaneden fazla donanıma sahip

Özel hastaneden fazla donanıma sahip

Eksikleri nedeniyle gündemden bir türlü düşmeyen sağlık alanındaki çeşitli sıkıntılara rağmen bu şehirde güzel şeyler de oluyor.

A+A-

 Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Hizmet Binası özellikli hizmetleriyle dikkat çekiyor. Başhekimi Prof.Dr. Mesut Özkaya ve ekibi sayesinde yatak sayısı 154’den 303’e çıkan hastanede, bütün bölümlerin yataklarının yanı sıra, başka hastanelerde olmayan bölümler de var. Kanser gibi özellikli bakım ve tedavi gerektiren hastalıkların hastalık sürecini daha iyi, konforlu geçirmesini sağlayacak Palyatif Bakım Merkezi, Türkiye’nin en büyük Diyabetik Ayak Merkezi, Hiperbarik Oksijen Tedavi Bölümü, Estetik ve Plastik Rekonstrüktif Cerrahi bunlardan bir kaçı.

20190918_111239.jpg

YATAK KAPASİTESİ ARTTI

Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Hizmet binasına, devralınmasının ardından önemli bir yatırım yapılmış. Yatak kapasitesi 154’ten 303’e çıkan hastanede eksikliklerin tamamlanmasıyla kapasitenin 414’e çıkması hedefleniyor. Hastanede özellikli birimlerin tamamı var. Ayrıca 80 yoğun bakım yatağı, 16 ameliyathane kapasitesi ve çok modern bir acil kapasitesi var. 

PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ

Eski blokta kadın doğum ve çocuk, dahiliye, cerrahi, üroloji, ortopedi gibi bölümlerin olduğu hastanede, yeni bloğun bitmesiyle özellikli bölümlerde hizmete girdi. Bunlardan biri Palyatif Bakım Servisi. Evde sağlık bakımının gerektiği, hastane şartı ya da yoğun bakımdan çıkıp ta bakıma muhtaç insanların yattığı merkez. Son derece modern ve 22 yataklı. Bu servis 2 yıldır aktif çalışıyor.

20190918_111337.jpg

ORGAN NAKLİ NEYİ BEKLİYOR?

Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Hizmet binasında 2 yıl önce açılan,hocasının bile hazır olduğu öğrenilen Organ Nakli merkezi ruhsat aşamasında yaşanan sorun nedeniyle ne yazıkki hizmet veremiyor. Organ nakli merkezi ilimizde sadece 2 sağlık merkezinde bulunması sebebiyle hastaların yüzde 60-70’i ne yazık ki Antalya, Ankara, İstanbul’a gidiyor.

DİYABETİK AYAK MERKEZİ

Türkiye’nin en büyük diyabetik ayak merkezinin olduğu hastanede, şeker (Diyabet)  hastalığına bağlı ayağında yara çıkan insanlar özellikli olarak bakım görüyor. Bu merkezin Türkiye’de ilk tescil alacak merkez olduğu, 26 yatak kapasitesine sahip olduğu öğrenildi. Diyabetik ayak tedavisi ile ilgili şu anda güncel ve teknolojik olarak ülkemizde, hatta dünyada yapılabilen bütün tedavi ve bakım hizmeti bu merkezde verilmekte. 

ÜLKEMİZDE BÖYLE BİR KADIN DOĞUM SERVİSİNİN BENZERİ YOK

Hastanede kadın doğum servisi de övünç kaynağı olmuş. Türkiye’de tek parça halinde 61 yatak olan tek servis olduğu belirtiliyor. Modern bir doğumhanesi var. Odalar tek kişilik ve oldukça konforlu. Suriyeli mülteci hastalarında çoğunlukla tedavi gördüğü bir merkez olmasının yanı sıra doğum sayılarına bakılacak olursa kendi vatandaşımızında en çok tercih ettiği merkez konumunda olduğu görülüyor. 

BÖLGEDE TEK

Hastanede bir özellikli merkezde Hiperbarik Oksijen Tedavisi verilen bölüm. Özellikle kışın soba zehirlenmeleri nedeniyle gelen hastalara burada müdahale ediliyor. Böyle bir hizmet Üniversitede bile yok. Hatta bölgede tek. 

20190918_112734.jpg

TÜRKİYE’DE 1 NUMARA

Türkiye’deki 5 tane tescilli obezite merkezinden bir tanesi hastane bünyesinde hizmet veriyor. Bu merkezin Türkiye’nin 1 numaralı obezite merkezi olduğu konuşuluyor. 

YENİ BİR DİYALİZ MERKEZİ DAHA AÇILACAK

Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez binasında aktif bir diyaliz merkezi bulunmakta; bunun yanı sıra Mücahitler Ek Hizmet binasında da yeni bir diyaliz merkezi açılmak üzere. Çalışmalar da sona gelmiş, önümüzdeki aylarda hizmete açılacağı öğrenildi.

KARLI BİR HASTANE

Prod.Dr.Mesut Özkaya’nın sorumluluğunda Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Mücahitler Ek binası, Perilikaya semt polikliniği ve toplum ruh sağlığı merkezinde günde toplam 10 bin hastaya yakın poliklinik hizmeti veriliyor. Günde 250-300 arasında cerrahi işlem yapılıyor. Yani karlı bir hastane. Türkiye’deki pek çok hastane hekim performans değerlendirmede bile hakettikleri performansı alamıyorken, ana ve ek binada gelirin yüzde 40’ının performans olarak dağıtıldığı bildirildi.Ayrıca El Bab ve Cerablus’taki hastanelerde aynı ekibin sorumluluğunda.

SURİYELİLERE DE HİZMET VERİLİYOR

Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Mücahitler ek hizmet binası, bölgenin hakem hastanesi olmasının yanısıra özellikli branşlarda Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki çeşitli illerden gelen hastalara da hizmet verilirken, Suriyelileri söylemeye gerek yok, Elbab ve Cerabslus’taki sıkıntılı hastalar, sınırdan geçen bütün hastaların sorumluluğu bu hastanede.

20190918_111508.jpg

GÜÇLÜ BİR EKİP VAR

Özellikli birimleriyle dikkat çeken hastanede kaliteli sağlık hizmetinden hasta ve hasta yakınlarının oldukça memnun olduğu görülüyor. Hastanenin başında, emeğini,yüreğini ortaya koyan güçlü bir ekip var. Birden fazla hastaneyi yöneten bu ekip altyapıda, sağlık personelinde ve başka hastanelerde olmayan bölümlerde ciddi çalışmalara imza atmış. Aksi halde hastaneyi alt ve orta seviyeye değil, orta ve üst seviyeye hizmet eder hale getirmek hiç te kolay değil. Mevcut ekibin azmi,özverisi ve kararlılığıyla daha büyük işlere imza atılacağından hiç şüphe yok. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

20190918_111337-001.jpg

20190918_112552-001.jpg

20190918_111914.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum