1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Özekşi'ye Teşekkür edilmesi gerekirken ifadesi alınıyor"
"Özekşi'ye Teşekkür edilmesi gerekirken ifadesi alınıyor"

"Özekşi'ye Teşekkür edilmesi gerekirken ifadesi alınıyor"

* Suriyelilerin büyük bölümü burada kalacaklar

A+A-

*Bu şehir niye pahalı? Yaşayan 7 kişi var ama 4 kişiye göre dizayn edilmiş

CHP Gaziantep eski Milletvekili, Gaziantep Organize Bölgesi eski Başkanı Akif Ekici, çeyrek asrı geride bırakan Gazetemizi kuruluş yıldönümü nedeniyle ziyaret etti. Nice 25 yıllar dileyen Ekici, Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi’nin Haftaya Bakış Köşesi’ndeki yazısından dolayı ifadesinin alınmasının da doğru olmadığını, Özekşi’ye şehrin geleceğiyle ilgili yaptığı uyarılar nedeniyle teşekkür edilmesi gerektiğini söyledi. Akif Ekici, “Sayın Ökkeş Özekşi duyarlı bir vatandaş ve Gazeteci olduğu için yazısında bir tehlikeye dikkat çekmiş. Bu tehlikeyi anlatan insana ne söylenmesi lazım teşekkür edilmesi lazım. Evet doğrudur bizim tedbir almamız lazım denilmesi lazım. Bu tehlikeyi, bu sıkıntıyı bende görüyorum”dedi.

BEN DE ÖZEKŞİ GİBİ SÖYLÜYORUM

Akif Ekici Özekşi’yi ziyaretinde ekonomi, eğitim, Suriyeliler ve kentin diğer sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Ekici, Özekşi’nin yazısından dolayı ifadesinin alınmasını da doğru bulmadığını belirterek şunları söyledi:”Ökkeş kardeşimiz Gaziantep’te basında iftiharla izlediğimiz, hep doğrunun yanında olan bir kardeşimiz. Önemli bir açıklama yapmış gerçekten Gaziantep’in geleceği ile ilgili. Bende yıllardır hep söylüyorum. Burada merkezleri var diye. Yarın 3 milyon insanda o bölgeden daralınca Gaziantep’e gelecekler, büyük bölümü Gaziantep’te kalacak. Şehrimizde 700 bin Suriyeli olduğunu biliyoruz belki daha fazla. İnanıyorumki, bu Suriyelilerin büyük bölümü buradan gitmeyecek. Bunların içinde işyeri açan, çalışan esnafı da var. Ama büyük bölümü burada kalacaklar.”

MİLYONLARCA İNSAN PERİŞAN OLDU

Suriye politikasının doğru olmadığını Milletvekili iken mecliste Başbakanın karşısında dile getirdiğini belirten Ekici, “Burada bir ateş yanıyor dedik, komşuya düşen görev üzerine benzinle gitmek değil, ateşi hızlandırmak değil, üzerine su dökerek bunu soğutmak dedim. Maalesef olmadı. Yaklaşık 11 seneden beri milyonlarca insan perişan oldu. Gaziantepli bu işten çok muzdarip oldu. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir kent 2 milyon nüfusu varken 700 bin insanı besleyebilir mi? Gaziantep besliyor. Gaziantep bunları barındırıyor şikayette etmiyor. Ama şikayet etmiyor diye de bir şehrin üzerine bu kadar gelinmez. Sınırımızda bir devlet kurulması tehdidi var. Gelecekle ilgili tedbir alınması lazım. Tabi bu devlet işi, hükümet işi.3.5 milyon insandan buraya geçende olacak. Sayın Özekşi de tehlikeyi görmüş, gazetecinin bir görevi de uyarmaktır. Duyarlı bir vatandaş olduğu için bu tehlikeyi anlatmış, bu tehlikeyi anlatan insana ne söylenmesi lazım teşekkür edilmesi lazım. Evet doğrudur bizim tedbir almamız lazım denilmesi lazım.” diye konuştu.

SIKINTIYI BENDE GÖRÜYORUM

‘Bu tehlikeyi bu sıkıntıyı bende görüyorum’ diyen Akif Ekici şöyle konuştu:”Bu şehri bırakıp gitme heveslisi insanlardan değiliz. Bizim canımız ,kanımız, herşeyimiz burada. Ailemiz burada, kökümüz, toprağımız, namusumuz, şerefimiz, haysiyetimiz, herşey burada. En sonuna kadar burada kalacağız. Ama şehride sıkıntılı hale getirmeye kimsenin hakkı yok. Görüntü iyi değil. Ekonomi kötü gidiyor, dibe doğru vuruyor. Sıkıntılar çok. Esas sıkıntı eğitim ve yargı, adalet sisteminde sıkıntı var. Bu şehir niye pahalı. Burada yaşayan 7 kişi var bu şehir 4 kişiye göre dizayn edilmiş. 7 kişi tüketiyor, bütün olanakları yolu, ulaşımı,trafiği, elektriği doğalgazı, suyu 4 kişiye göre dizayn edilmiş ama 7 kişi paylaşıyor. Bunu bir şehir kaldıramaz o zaman kira da, ulaşımda, mülkiyette, herşeyde pahalanır. “

GAZİANTEP 27 DOĞRUNUN VE HAKLININ YANINDA

Gaziantep 27 Gazetesinin yaşaması ve yaşatılması gerektiğini dile getiren Ekici bunun da nedeni olarak şunları ifade etti:”25 yıldır onurlu bir şekilde bu mesleği götürüyorsunuz. Biz 27’yi hep şöyle tanıdık doğru söyleyenin doğru şekilde yanında, yanlış söyleyenin karşısında. Olması gereken de bu. Basın özgür olmalı, basın bağımsız olmalı, basın tarafsız olmalı, vatandaşa doğru bilgi aktarmalı. Ve güvenilir olmalı, herşeyden önce. Basında en önemli şey, insanların okuduğunda acaba doğrumu yazıyor? yalan mı yazıyor? tereddütünün dışında kalmış olması. Ben sizlerin de bu şekilde bugüne kadar geldiğinizi biliyorum ve izliyorum. Bu gazete yaşamalı ve yaşatılmalı. Tek telden çalan basın olmaz. Basın doğrunun, haklının yanında olmalı ve sorunları irdeleyip cesaretli şekilde üzerine gitmeli. Tek taraflı yazan basını, tek noktadan yazan basın,ı bir noktayı devamlı yüceltip, bir noktaya eleştiren basını ciddiye almamak lazım. Basın özgür ve hür olmalı. Siz burada niye varsınız söylenmeyeni söyleyen, görülmeyeni görüp halka aktaran bir vazife için burdasınız. Kentin sorunlarını, kentin problemlerini, kentin yaşadığı sıkıntıları dile getirmezseniz burada olmanızın bir anlamı kalmaz. Bir müddet sonra anlamsızlaşırsınız. Ben şuna inanıyorum Gaziantep 27 anlamsızlaşmayacak devamlı anlamını koruyacaktır.  Böyle doğrunun yanında, haklının yanında yer aldığı sürece cesaretli bir şekilde de yanlış gördüğünü söyleyecek basireti gösterdiği sürece kalacaktır. Maalesef yalakalalık had safhaya ulaşmış, sebepsiz yere yalakalık ediliyor insanlar mert durmayı öğrenmeli. İtibarlı insan doğruyu doğru şekilde söyleyen ve doğrunun yanında olandır. Yakalalık etmeyle, pohpohlamayla biryerlere varılamaz. Biz dogruğun, haklının yanındayız, bedeli ne olursa olsun onun yanında dururuz. Bedel ne ise de ödemeye hazırım.” Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞi POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum