1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Özekşi LİG Radyoda Mehmet Ayan'a konuştu
Özekşi LİG Radyoda Mehmet Ayan'a konuştu

Özekşi LİG Radyoda Mehmet Ayan'a konuştu

İnşallah kaybeden Gaziantep olmaz

A+A-

Gaziantep27 Gazetesi imtiyaz sahibi Ökkeş Özekşi, Gaziantep F.K’da teknik direktör Marius Sumudica ile yollarının ayrılmasının yanı sıra kulüpteki gelişmeleri Lig radyoda Mehmet Ayan’a değerlendirdi.

Rumen teknik adam Marius Sumudica’nın başarı zehirlenmesi yaşadığını kaydeden Özekşi, ancak yaşanan bu süreçte yönetimin de payının olduğunu ifade ederek, "inşallah kaybeden Gaziantep FK olmaz" diye konuştu..

DENGE KURACAK KİMSE YOK

Mehmet Ayan'ın sorularını yanıtlayan Ökkeş Özekşi, Sivasspor maçının ardından hem kulüp hem de teknik direktör Marius Sumudica’nın finali yaptıklarını belirterek “Spor Kulübü adına doğru bir politika izlenmedi bunu baştan beri söylüyorum. Sportif başarısı olan bir kulüpte bu başarıyı elde eden değişik sistemi ile değişik oyun tarzıyla ne olursa olsun zirveyi de zorlayacak haline gelen bir takımın teknik adamını daha zararsız hale getirebilirlerdi, maalesef onu yapamadılar. Sumudica’da biraz başarıdan sonra güç zehirlenmesi yaşadı. Maalesef teknik adam ile yönetim arasında dengeyi kuracak kimse yok kulüpte. Öyle bir hale getirildi ki, kulüp başkan Sumudica, yönetim Sumudica, teknik direktör Sumudica. Haliyle böyle olunca sonuç kaçınılmaz hale getirildi. Bunlarını biz defalarca anlatmamıza yazmamıza rağmen bir türlü dinletemedik. Çünkü spor kulüplerini yöneten arkadaşlarımız futbol dünyasının içinden gelmedikleri gibi, bir de her şeyi bildikleri şekilde hareket ediyorlar sıkıntı da orda başlıyor” dedi.

BUNLARI ANLATAMADIK

 Yönetimin ve teknik adam arasında diyalog kurabilecek birisinin olması gerektiğini anlatan Özekşi, “Gerek profesyonel anlamda gerekse de idarecilik yönüyle. Bu şarttı. Geçmişte hatırlarsınız bir rahmetli Asım Atmaz vardı, kulüpte böyle birisi olsa bu tür sorunlar da yaşanmazdı. Çünkü teknik adamın hemen ilk etapta yönetime aksettirmeden basına yansıtmadan sorunlar varsa çözülürdü. Zaten Sumudica ve kulüp olarak sıkıntı burada başlıyor, defalarca yazdım, yani bunları anlatmakla olmuyor, bu işi yaşamak lazım O da maalesef gerçekleşmedi” dedi.

KONTROL EDİLEMEZ BİR DURUMA GETİRİLDİ

Şehirde hala Gaziantepspor için sporsever grubu olduğunu kaydeden Özekşi, “Hem de geniş kitle ama başarıyla beraber bu işler değişiyor, şehirde bir heyecan başlıyor. Şu liderlik havasında o eski Gaziantepspor diye bastıranlar bile takım Süper Lig'de şampiyonluğa gidiyor diye takımı kucaklamayı hazırdı .Ama takım başarıya gitse de teknik direktörün bazen böyle langur lungur konuşmasından herkes rahatsızdı. Yönetim olarak bunu kontrol edebilirsin, bunu idare edebilirsin Bu nedir hocayı çekersin kardeşim bak bu durum bu bu, dersin bitirirsin. Bu işi basına veya da yönetimin üst kademesine filan taşımaya gerek yoktu. Ama öyle başıboş bırakıldı ki, Sumudica  kontrol edilemez bir duruma getirildi. Ben Sumudica’nın kişisel karakteri yönünden bu işi normal karşılıyorum. Çünkü kontrol edilemeyen bir kişi bu Sumudica. Ama teknik direktörlüğüne, futbolcu kadrosuyla inanılmaz diyaloğu taktir edilmeli. Bir teknik adam kendi cebinden çıkarıp futbolcusuna prim dağıtıyor. Nerede görülmüş bu” dedi.

PARACI OLDUĞUNA KATILMIYORUM

Mehmet Ayan'ın Sumudica'nın paracı olduğu algısı oluşturduğunu, bunun gerçeğinin ne olduğunu söylediği Özekşi, 

Marius Sumudica’nın Gaziantep’i sevdiğini belirterek, “Ben katılmıyorum, çünkü cebinden futbolcularına prim veren bir adam nasıl paracı olur. Bir kere burada kalmak da istiyordu. Çünkü futbolcu ekibini kendisi oluşturdu, gerçekten çok uyumlu bir kadro oluştu. Takım da başarıya gidince bu arada kendini garanti altına almak istedi. Benle anlaşın, sözleşmemi uzatın yani 2 sene 3 sene neyse ben burada kalmak istiyorum dedi. İşte burada sıkıntı başladı. Yönetim sözleşmesinin Haziran'da bitmesi gerektiğini söyleyerek bunu ötelemeye kalkıştı. Biliyoruz ki, başarılı olunca dünyanın her tarafından o teknik direktörlere teklifler gelir. Sumudica da bunları hesaba katarak elbette ki benimle oturun anlaşın, şu işi bitirelim kafamız rahat olsun demesine rağmen sürekli ötelenince iş restleşmeye gitti.. Sumudica kontrolsüz güç çünkü kulüpte kontrol edecek kimse yok o zaman işte ağzının freni yok her şeyi konuşan bir insan” dedi.

ŞEHRİ YÖNETENLER KULÜBE SAHİP ÇIKIYOR

Gaziantep Futbol Kulübünü sahiplenen bir Valinin olduğunu ifade eden Özekşi, “Aynı zamanda belediyeler var, çok para toplanıyor. Vali bey şehri topluyor bütün kesimlerden, sanayicilerden, iş dünyasına, odalardan, belediyelerden Gaziantep Futbol Kulübüne destek sağlayalım diyor, sağlanıyor da. Benim bildiğim kadarıyla Büyükekşi'nin çok fazla para filan harcadığı yok. Evet çok iyi bir insan çok iyi bir sanayici. Ama spor dünyasına yabancı.  Vali bey ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin şehirde çok önemliler.. Kulübün bir de eski başkanı Adil Konukoğlu var. Mesela Sumudica’yı getiren Adil Konukoğlu. Sumudica sürekli Adil Bey ile ilişki içinde. Adil beyin kulüpten elini çekmesi mümkün değil çünkü alt yapının sorumluluğu hala onda.  Bu arada alt yapıdan bir şey gelmiyor o ayrı bir konu. Bu arada Kulüp başkanı  televizyonlara çıkıp söyledi, Sumudica gönderilme kararını başkanı kendisi vermediğini ifade etti. Bunu kentin ortak akıl skararıyla gerçekleştiğini dile getirdi" şeklinde konuştu.

FUTBOLCU AÇISINDAN BAKMAK LAZIM

Mehmet Ayan'ın, Sumudica'nın eşinden para istemesinin doğru olmadığını söylemesi üzerine, "Kulüp başkanının teknik direktörüne futbolculara prim verdin bize de ver demesinin karşılığı elbette Sumudica tarzı cevap olur. Bunlar yanlış şeyler. Sen yönetim olarak böyle bir şey dersen o da akıllı adam bunu çıkıp söyler. Şimdi burada olan Gaziantep Futbol Kulübüne oldu. Bakın gazetemizde Kana Biyik’ın paylaşımı var ki bu korkunç bir paylaşım. Atom bombasının fotoğrafını vermiş. Bu hoş bir durum değil, yazık. Kana Biyik’ın o paylaşımı gerçekten düşündürücü. ‘her şeyi yok etme şekli bu’ diye yazmış ve atom bombasını fotoğraf olarak koymuş. Bunlar da onu şeyler değil. Bir de futbolcu açısından bakmak lazım. Futbolcular Sumudica’yı seven bir grup halindeydi, herkes memnundu çünkü sistemi seviyorlardı. Rahat oynuyorlardı ama severek oynuyorlardı. Bu havayı yaratmak teknik direktörlerin işi değil” dedi.

SİSTEM ÇOK DEĞİŞECEK

Takımı şu anda yabancı oyuncuların sırtlayıp götürdüğünü söyleyen Özekşi, “Yabancıların hepsi Sumudica aşığı. Hangi teknik direktör getireceksin de disiplin mi sağlayacaksın ? Sağlayamazsın. Sumudica bir bakıyorsun ki hemen izin veriyor. Bugün antrenman yapmayalım, bugün şunu kutlayalım , bilmem ne yapalım yani futbolcunun sevebilecek durumları yaptırıyordu. Bunu yaptırmak çok zor, kolay değil. Getireceksin bir teknik direktörü disiplin anlayışı veya oyun sistemi farklı olacak. Sistem çok değişecek bir de içeride futbolcunun burukluğu var. Takımın temel taşlarından birisi olan Kana Biyik’ın bu paylaşımı yapması olacak iş değil. Bu bir işaret, benim zaten endişem buydu iyi giden bir arabanın tekerine çomak sokmayın, şu işi idare edin, yönetin. Tamam Sumudica’nın davranışlar doğru değil yanlış bizde katılmıyoruz artık yeter diyoruz ama  kardeşim sende bu fırsatı verme. Krizi yönetin istedik ama maalesef yapamadılar” dedi.

BAŞKAN TEKNİK ADAM İÇİN TAVSİYELERİ DİNLEYECEK

Yeni teknik direktör konusunda kulüp başkanının tavsiyeleri dinleyeceğini aktaran Özekşi, “Çünkü Büyükekşi Allah var  dürüst ve düzgün bir adam ama bu işin dışında olduğu için de haliyle kendisine yapılan tavsiyeleri dinleyecek. Tabi buna yine vali karar verecek, yine Belediye Başkanı onay verecek, yine Adil Bey karar verecek onay verecek yani bu şekilde öyle olacak ama doğru isimde ulaşılabilir mi bilmiyorum. Sumudica’nın tazminatı konusunda zaten çok az bir rakam vardı onu kendi aralarında çözdüler. Parasal bir sıkıntı yok zaten bu zamana kadar da olmamıştı” dedi.

HERKESİN BİR ZAAFI VAR

Gaziantep Futbol Kulübünde ki son gelişmeler konusunda dışarıdan birinin bu şekilde yapamayacağını aktaran Özekşi, “Ama nedir suç Sumudica’nın efendim niye böyle konuşmuş. Tamam da öyle konuşmadan önce o konuşmaya gelecek noktayı sen sağlarsanız konuşur. Sumudica zaten belli herkesin kendine göre bir zaafı var. Yok mu Türkiye'de ki birçok teknik direktörü arkadaşlarımızın zaafı var ama bunlar kapatılıyor, yumuşak geçiş yapılıyor ama beceremediler. Yazık oldu Gaziantep F.K’ya” açıklamalarını yaptı.

MUHARREM TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum