Akşener, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin sonuçlarının ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, milletin iradesiyle seçilen tüm büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları ile belediye meclis üyeleri ve muhtarları tebrik etti.

Seçimlerin Cumhuriyet'in 100. yılına yakışır bir olgunluk ve zarafetle tamamlanmış olmasını Türkiye'nin köklü demokrasi geleneği için fevkalade önemli ve kıymetli bulduğunu ifade eden Akşener, "Demokrasilerde her konu tartışılabilir ama tek bir konu tartışılamaz, o da seçmenin hür iradesiyle sandığa attığı oyudur. Yani milletin sandıkta gösterdiği iradedir. Çünkü demokrasinin en temel ölçütü milletin hür iradesini yansıtma şartlarına sahip olabilmesidir." dedi.

Nizip CHP'den Bayram Buluşması Nizip CHP'den Bayram Buluşması

Akşener, İYİ Parti'nin yola çıkma gerekçesinin bunu sağlamak olduğunu, ilk günden beri "önce millet, önce memleket" şuuruyla ortaya koydukları siyaset anlayışıyla seçmeni her zaman veli nimet olarak gördüklerini, "milletin kararının üstünde bir karar, milletin iradesinin üstünde bir irade" olmadığını söylediklerini hatırlattı.

Milletin iradesini her zaman baş tacı bildiklerini dile getiren Akşener, bu seçimde milletin bir il, 23 ilçe ve 7 belde olmak üzere toplam 31 yerleşim yerini İYİ Partiye emanet ettiğini söyledi. Akşener, bu kıymetli emanete basiretle, dürüstlükle, liyakatle sahip çıkacak olan başta Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı olmak üzere diğer belediye başkanlarına emekleri, çabaları ve özverileri için teşekkür etti.

Akşener, siyaset kurumu olarak sandıklardan çıkan mesajı duymanın herkesin görevi olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik bir devlet olma vasfı gereğince İYİ Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Her zaman yaptığımız gibi seçim sonuçlarına ilişkin muhasebemizi ve öz eleştirilerimizi yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra milletimizin bize vermiş olduğu mesaj ve bizim için çizdiği istikamet doğrultusunda gereken adımları atacağız. Nitekim tam da bu sebeple parti tüzüğümüzün genel başkan olarak bana verdiği yetki gereğince en kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız.

Milletimizin her bir ferdi şundan emin olsun ki, sandıkta açıkça ortaya konan iradeyle Türkiye için hak arayışında, huzur arayışında, refah arayışında İYİ Parti dün olduğu gibi bugün de milletin önünde veya arkasında değil, her zaman milletimizin yanı başında olacaktır."