1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Oynatmaya az kaldı
Oynatmaya az kaldı

Oynatmaya az kaldı

Son bir yılda doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar insanları canından bezdirdi.

A+A-

 Elektrik fiyatına bir kez daha yüzde 14.90 zam yapıldığı haberi şok etkisi yaşattı.. Elektriğe son olarak 1 Temmuz 2019 tarihinde yüzde 14,98 oranında zam yapılmıştı. Yeni yapılan zamla birlikte 100 kilovatsaat elektriğin ücreti 71 TL oldu. İşdünyası "Elektriğe yüzde 15 daha zam gelmiş, bıktık artık. İşyerinin anahtarını nereye teslim edeceksek edelim ve gidip işçilik yapalım. Yeter artık yeter. Birkaç ayda bir zam geliyor. Yeter artık kapatalım gidelim" derken sanayiciler ise "Üretim şevkimizi kırmayın" yorumunu yaptı. 

YILDIRIM: ŞEVKİMİZİ KIRMAYIN

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, reel sektör olarak her hal ve şartta üretmekten ve çalışmaktan vazgeçmediklerdini söyledi. Yıldırım, "Son yapılan zamlar çalışma şevkimizi kırmasın istiyoruz. Karar vericilerden beklentimiz ise bize zam ile değil destek ile yaklaşsınlar ki üretimimiz, istihdamımız, ticaretimiz artsın refah seviyemiz yükselsin.  Faiz indirimleri gibi piyasada bir yandan olumlu gelişmeler yaşanırken diğer yandan tüketicinin ve üreticinin kullandığı enerji kaynaklarında yaşanan fiyat artışları güven endekslerini olumsuz etkiliyor" dedi. 

MALİYETLER ARTACAK

Yıldırım, "Son yapılan zam hem KOBİ’lerimizin girdi maliyetlerini artıracak hem de tam kışa girerken konutların elektrik tüketim maliyetini artıracak.  Tabi bu zamların enerjide dışa bağımlı olmanın yarattığı bir durum olduğunun da farkındayız. O nedenle hep birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekten, kendi enerjimizi üretmekten, dışa bağımlılıktan kurtulmanın yollarını atamaktan başka çare yok" şeklinde konuştu. 

ARIKAN: AÇIKLAMA YAPILSIN

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan ise, "Bu zamların her vatandaş tarafından hissedildiği bir süreçte, enerji açığımızın ne zaman kapanacağına ve artışa sebep olan unsurların net olarak kamuoyuna açıklanmasına ihtiyaç vardır" dedi. 

4 KİŞİLİK AİLENİN FATURASI 160'A YÜKSELDİ

Arıkan, oda olarak yaptıkları çalışmada  4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrik tüketimi 230 kilovatsaat olarak belirlendiğini söyledi. Yeni zamla 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının yaklaşık  160 TL’ye yükseldiğini belirten Arıkan, "Elektrik fiyatlarına 1 Temmuz 2019’da yüzde 14,98 zam yapılırken,  1 Ekim 2019’dan geçerli olmak üzere yüzde 14.9 oranında zam yapıldı. Konut tarifelerinde yıllık artış yüzde 19.7 olurken, 2 yıllık artış yüzde  72.6 olmuştur. Sanayide ise yıllık değişim yüzde  32.2 iken; 2 yıllık artış oranı yüzde 126`ya ulaşmıştır.Enerji bağımlı bir Ülkeyiz. Bir taraftan sanayi sektörü,  konut, nüfus  sayıları  artış gösterirken, diğer taraftan yerli ve yenilenebilir enerji santrallerinden üretim artmaya devam etmektedir.  Ancak bu zamların her vatandaş tarafından hissedildiği bir süreçte, enerji açığımızın ne zaman kapanacağına ve artışa sebep olan unsurların net olarak kamuoyuna açıklanmasına ihtiyaç vardır."

1 YIL İÇERİSİNDE ELEKTRİĞE GELEN ZAMLAR

01 AĞUSTOS 2018

Ağustos ayındaki elektrik zammı akşam saatlerinde duyurulmuştu. Buna göre konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 olmak üzere elektrik fiyatlarına zam yapılmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş olmuştu.

01 EYLÜL 2018

EPDK elektrik fiyatlarını sanayide yüzde 14, konutlarda ise yüzde 9 artırmıştı. Tarife resmi gazetenin mükerrer sayısında gece yayımlanmıştı. Normalde elektrik fiyatları için üç ayda bir tarife yenileyen EPDK, 1 Ekim 2018 yerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle tarifeleri yenilemişti.

01 EKİM 2018

2018 yılını kapatmadan bu tarihe kadar elektrik fiyatları bir kez daha artırıldı. Meskenlerde kullanılan elektriğe yüzde 9, sanayi için kullanılan elektriğe ise yüzde 18 oranında zam yapıldı.

 01 TEMMUZ 2019

Tekrarlanan İstanbul seçimi sonrası elektrik fiyatı 1 Temmuz itibarıyla yüzde 14.98 zamlanmıştı. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) yaptığı toplantı neticesinde, kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verilmişti. Doğalgaz için de çift haneli zam yapılacağı tahmin ediliyor.

01 EKİM 2019 EKİM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK),  1 Ekim itibarıyla elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi. EPDK'dan yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.

DOĞALGAZA GELEN ZAMLAR

01 AĞUSTOS 2018

BOTAŞ, doğalgaza konutlarda ve küçük ile orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını duyurmuştu.

01 EYLÜL 2018

Doğalgaz fiyatına yüzde 9 oranında zam yapılmıştı.

01 EKİM 2018

BOTAŞ'ın, doğalgaza bugünden geçerli olmak üzere konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yaptığı bildirilmişti.

31 TEMMUZ 2019

1 Ağustos'ta da konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 14,97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13,73 oranında zam yapılmıştı.

31 AĞUSTOS 2019

Doğalgaz fiyatına yüzde 14,90 zam yapıldı. Böylece son gelen zam ile birlikte faturaya yüzde 32 zam gelmiş oldu!

DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE BİR KEZ YÜZDE 10 İNDİRİM

Son 1 yıl içinde doğalgaza 5 kez zam yapılırken, bu zamların hemen hepsi gece yarısı tebliğleri ile duyuruldu. Ancak 2018’in sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elektrik ve doğalgaza indirim yapıldığı duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 25 Aralık 2018’de AKP grubunda yaptığı konuşmada “Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Konutlarda ve küçük orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatında da yüzde 10’luk bir indirime gidiyoruz” diye konuşmuştu.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİN HİSSELERİ PRİMLİ

Elektrik tarifesine yapılan yüzde 14.9 zammın ardından enerji şirketleri hisselerine güçlü alım gelirken; en fazla yükselen hisselerden Akenerji yüzde 8, Enerjisa yüzde 5 civarı primli. Elektrik tüketimi yoğun çimento sektörü hisseleri ise düşüşte.

230 KİLOVATSAAT 162 TL’YE  ÇIKTI

49 inç LCD TV, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, bulaşık makinesi, ütü, saç kurutma makinesi, klima, fırın, mikrodalga fırın, laptop, aspiratör, telefon şarjı, su ısıtıcısı, tost makinesi ve üç klasik ampul kullanan bir aile ise evinde ayda 230 kilovatsaat elektrik tüketiyor. Bunun için şu an ödenen ücret 140 TL. Şimdi bu ailenin ödeyeceği elektrik faturası ayda 162 TL'ye çıktı.

EN FAZLA ELEKTRİĞİ ÜTÜ TÜKETİYOR

Yukarıdaki aile örneğinden yola çıkarsak hanede en fazla elektriği kullanım sıklığı da göz önünde bulundurularak ütü tüketiyor! Ütü yılda kullanım sıklığına göre 500 kilovat saat elektrik tüketiyor. Ütünün yıllık elektrik tüketimi için masrafı 308 TL'den 354 TL'ye çıktı! Hesapta ütünün haftada iki defa kullanıldığı varsayılıyor.

EN AZ ELEKTRİĞİ TELEFON ŞARJI TÜKETİYOR

Cep telefonunun günde en az bir kez bir saat şarj edildiği hesaplandığında cep telefonu şarjı yılda 1.3 kilovatsaat elektrik harcıyor. Yıllık masrafı ise 0.83 TL oluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum