1. YAZARLAR

  2. Can Tuğsuz

  3. Öyle bir Hükümet istiyorum ki..
Can Tuğsuz

Can Tuğsuz

Yazarın Tüm Yazıları >

Öyle bir Hükümet istiyorum ki..

A+A-

- Demokrat olsun. Seçim barajı, dokunulmazlık, yargılanan vekiller, rektör seçimleri gibi konulara çıkarına göre yaklaşmasın. Kendi çıkarına olmasa bile demokrasinin önündeki engelleri kaldırsın. 

- Üyelerine kendilerini göstermek için fırsat versin. Parti kendi içinde seçim yapsın. Karpuz seçer gibi seçmece yapmasın. 

- Dini etnik ideolojik vs ayrımcılık yapmasın. Ufaktan ufaktan, bıyık altından, bilinç altından ayrımcılık yapmasın. Bu konuda hassas olsun.

- Kuvvetler ayrılığı ilkesini benimsesin. Yargıyı siyasetten bağımsız hale getirsin. Yürütmeye hakimiyet kurmasın. İdeolojik olarak yakın olduğu kimseleri devlet kadrolarına ve önemli makamlara yerleştirmeye çalışmasın. Adil olsun. 

- Kanunsuz iş yapan kim olursa olsun ezip geçsin. Torpilli kimseyi dinlemesin. Memlekete hukuk egemen olsun. 

- Yolsuzluk yapmasın. Kişisel çıkar güden hiç kimseyi yanında barındırmasın, üzerini çizsin. Makam aracı, özel uçak vs gibi lüks alımlarını tamamen durdursun. Mevcut makam araçlarını satsın. Devlette ısrafı sonlandırsın.

- Kendi ideolojik zümresini korumasın, hiçbir platformda hiçkimseye haksız avantaja göz yummasın. Buna teşebbüs edenleri alaşağı etsin.

- Devlet için birey değil birey için devlet diyebilsin. Bu vatandaşın devlet için var olmadığını, devletin vatandaş için var olduğunu anlasın. Vatandaşa ''maraba'' muamelesi çekmesin. Görevde olmasının yegane sebebinin vatandaş olduğı bilsin. Siyasi kültürümüze bu söylemi aşılasın.

- Astronomik milletvekili maaşlarına sınır getirsin.- Herşeyden önce eleştiriye tahammülü olsun. Şiddete başvurmadan protesto yapan insanlara izin versin. Cop gaz girişmesin. Gazeteci, esnaf, sanatçı vs kim olursa olsun eleştirene saldırmasın. Eleştireni sindirmeye çalışmasın.

- İstihbarat kollarını siyasi rakiplerine karşı koz olarak kullanmasın. Yasadışı telefon dinleme, sahte kanıtlarla muhaliflerini içeri attırma işlerine bulaşmasın.

- Medyayı serbest bıraksın. Vergi cezasıyla tehdit etmesin, ihale verecez diye gönlünü çelmesin. Medyayı hükümet propagandası yapmaya mecbur etmesin. TRT'ye ideolojik atamalar yapmasın.- Halka yalan söylemesin. Yalandan geçiştirmelik demeç vermesin. Şeffaf olsun milletten saklayacak birşeyi olmasın.

- Seçimlerde hile hurda yapmasın. Zorla acizlere ve özürlülere oy kullandırmasın, boş oy pusulaları havada uçuşmasın, vatandaş oy verirken başına bekçi dikilmesin. Vatandaşın cehaletinden ve ihtiyaçlarından faydalanıp rüşvet vererek oy almasın. Kanunlara aykırı biçimde seçim propagandası yapmasın.- Seçimlerde kendisine avantaj sağlamak için yasal düzenleme yapmasın. Yerel seçimlere güçlü girmek için kendisine ait belediyeleri büyütmesin. Diğer partilerin bölgelerini küçültmesin. Adil olsun.

- Yerel yönetimlere ödenek verirken muhalefet partileri ile kendi belediyeleri arasında ayrım yapmasın. Adil olsun.

- Akla gelecek her alanda hükümet ettiği devletin kanunlarına önce kendisi uysun.

- Etik sahibi olsun. Kimi ne zaman görevden alacağını bilsin. Ne zaman istifa edeceğini bilsin. Japonyayı bu konuda kendisine örnek alsın. 

- Öncelik sahibi olsun. Önceliklerini ideolojik olarak değil, insani olarak belirlesin. Adil olsun. Karda kışta depremden evsiz kalan vatandaşlara çadırkent, arap mültecilere konteyner kent yapmasın. - Reklam uğruna Türkiye ile alakası olmayan 3. 4. 5. dünya ülkeleri ile vize kaldırma gibi abuk işler yapmasın. Ülkeye giriş çıkışları kontrol altına alsın.- Eğitim sistemini kendi ideolojisine göre belirlemesin. Kendi ideolojisinde nesiller yetiştirme çabasına girmesin. Parti parti değil tek reformda eğitim sistemini düzene soksun. Bu çalışmaları kafasına göre değil işin uzmanı eğitimciler ile birlikte yapsın.

- Ne zaman silah çekeceğini / Ne zaman masaya oturacağını bilsin. Silah çekmeyecekse masaya oturup çözüm alsın. Açılım yapacaksa yapsın, zırvalamasın.

- Ülke güvenliği sözkonusu olduğunda dış güçlerden onay alma ihtiyacı hissetmeden tek bir emir ile nerede gerekse sınırötesi operasyon yapacak kadar güçlü irade sahibi olsun. Silahını çektiği zaman gözü kara olsun, taş üstünde taş omuz üstünde baş bırakmasın. Caydırıcı olsun.

- Beceremediği işinlerin suçunu eleştirenlere, muhaliflere ya da medyaya atmasın. Bunun yerine yanlışını nasıl düzelteceğini anlatsın.

- Silahlı kuvvetlere müdahale etme gücü olsun. TSK'ni modernize etsin. Yarı profesyonel ama daha küçük olsun. Uluslararası standartlara uydursun. Israfı, boşa çalışmayı, devlet malını çöpe atmayı engellesin.

- Bakanlıkların danışmanı konseyler kursun. Bu konseyler dalında önde gelen akademisyenlerden ve duayenlerden oluşsun ve bakanlar ve bakanlar kurulu bu konseylerin görüşlere göre yönlendirilsin.- Özelleştirmede yolsuzluk, hırsızlık ve vatan hainliği yapmasın. Stratejik kaynaklarımızı özelleştirip yabancı sermayenin eline vermesin. Özelleştirilen stratejik kaynaklarımızı tekrar devlet himayesine alsın.

- Siyasi veya şahsi hesaplarla devlet malını yok pahasına peşkeş çekmesin. Özelleştirdiği kurumları kontrol altında tutsun.

- Çevreye duyarlı olsun. Çevreyi, havayı, toprağı, ormanı, nehiri, denizi vs her kim kirletiyorsa bu kimselerin düşmanı olsun. Yasaları bu yönde düzenlesin. Geri dönüşüme ve temiz enerjiye yönelsin. ''Bu saatten sonra İstanbul boğazında tek bir dal bile kesilemez arkadaş!'' desin.  Doğal ve kültürel mirasların talanını engellesin.

- Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin daha da büyümesini engellesin. Belli bir sınırın dışına tek tuğla koydurmasın.- İmarla, şehir planlama ile çocuk oyuncağı gibi oynamasın. Bu işlerden rant elde etme ve yandaş besleme işlerine girmesin. Bu işlerde yolsuzluğa bulaşan kim olursa olsun en ağır biçimde cezalandırsın.

- Demagoji yapmasın. Bir konu tartışılıyorsa tartışsın, ilgilensin, hesap versin. ''Ama siz de fi tarihinde şöyle şöyle yapmıştınız!'' gibi kaçamak yollara girmesin. Dobra olsun ve hatasını kabul etmeyi erdem sayan bir anlayış içinde olsun.

- Lideri muhalefet ile, rakipleri ile tartışma programına çıkıp kozlarını paylaşmaktan korkmasın. Kaçak güreşmesin. 

- Hatasını saklamak için türlü numaralara başvurmasın. Gündemi değiştirmek için ortama skandallar, palavralar, türlü ali cengiz oyunları atmasın. 

- Dış politikasını hayaller üzerine değil gerçekler üzerine kursun. Sağa sola boş tehditler savurmasın, lafının arkasında dursun. Geniş spektrumu olsun, her cephede bir duruşu ve genel stratejisi olsun. Nabza göre şerbet verip komik durumlara düşmesin. Türkiye Cumhuriyetini şanına layik olarak temsil etsin, el alemin elinde maymun etmesin. 

- Dış politikada yapamayacağı şeye ''bak yaparım haaa'' demesin. Türkiye'nin caydırıcılığını zedelemesin. Kimseye ''Bu Türkler anca laf yaparlar'' dedirtmesin. 

- Sansürcü olmasın. Medyaya ve sanata sansüre izin vermesin. Televizyonlardaki komik sansürleri kaldırsın. Olimpiyatlarda çalan bir John Lennon şarkısı ''Din de olmasa'' dediği için sansürlenmesin.- Türlü teröristle Türkiye'de mücadele ederken başka ülkelerde sivilleri öldüren terör örgütlerini desteklemesin, getirip başına tac etmesin, sarmaş dolaş olmasın. O teröristle bu terörist arasında fark görmesin.

- Adalet sisteminde devrim yapsın. Mahkeme salonları dolup taşmasın, mahkemeler yıllarca yıllarca sürmesin, dosyalar dağlar gibi yığılmasın. 

- Tecavüz, kadın cinayetleri ve töre cinayetleri konularına el atsın. Bu suçları işleyenler elini kolunu sallaya sallaya gezemesin. Cezaları caydırıcı hale getirsin.

- Vergi adaletini sağlasın. Devlet küçülsün vergiler azalsın. Nasıl olsa alıştılar düşüncesiyle vergi üstüne vergi koyup yavuz hırsızlık yapmasın.

- Dış ülkelere hayrına yapılan yardımların suyunu çıkarmasın. Türkiye'de okulu olmayan köyler varken gidip mozambikte kongoda okul yapmasın. Önce kendi kapısının önünü temizlesin. Hepimiz istersek neden olmasın?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.