1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Otoparklar tehlike saçıyor
Otoparklar tehlike saçıyor

Otoparklar tehlike saçıyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Kocalar, otoparkların sıkı bir denetimden geçmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

 Kocalar, "Denetim yapılmadığı sürece LPG'li araçların alımı tehlike yaratacaktır" dedi. 

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üzerine düşen görevi yerine getirerek, önceki dönemlerde olduğu gibi LPG’li araçların Sızdırmazlık Kontrollerinin akredite kurum ve kuruluşlarca yapılmasını yeniden sağlamalıdır" diyen Kocalar, "Araçlarda yapılacak dönüşüm ve tadilat muhakkak Makina Mühendisleri Odası tarafından belgelendirilen Mühendislerin tasarladığı projeye uygun ve takip edilebilir olmalıdır. “LPG Sızdırmazlık”, Taşıt Muayenelerinde “hafif kusur” bile olmaktan çıkarılmıştır. Aksine tekrar “ağır kusur” statüsüne alınmalıdır. Etkin bir gaz sızdırmazlık kontrolü yapılması ve periyodunun en az 1 yıl olması sağlanmalıdır. Denetimin kamusal bir sorumluluk olduğu unutulmadan bu araçların kontrolüne ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenmelidir" şeklinde konuştu. 

TAKİP SİSTEMİ KURULMALI

Otoparkların uygunluğu ve ilgili ekipmanların periyodik kontrolü kamusal bir anlayışla kamu eliyle ya da kamu kurumu niteliğinde yetkili kuruluşlar eliyle yapılması gerektiğini belirten Kocalar, "Ayrıca LPG’li araçların dönüşüm ve sızdırmazlık açısından uygunluğu izlenebilir olmalı, uygunluk izlenebilirliği ile periyodik bakımlarının yapılmasını sağlayabilecek bir “LPG’li Araç Takip Sistemi” kurulmalıdır. Bu sistem uygun olan araçların uygun mekânlara girmesini kontrol edebilmeli ve sağlamalıdır. Yetkili ve görevli kılınan kurum ve kuruluşların yapacağı düzenlemelerde halkın can ve mal güvenliği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu koşullar sağlanmadıkça ve otoparklarda gerekli teknik düzenlemeler yapılmadıkça LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmeliğin uygulanmasından vazgeçilmelidir. Denetim kamusal bir sorumluluktur, bir görevdir. Gündelik siyasetin bir aracı olamaz ve piyasanın insafına bırakılamaz. Bu anlayışla Odamızın 1998 yılından itibaren LPG/CNG’li araçların denetimine yönelik olarak yürüttüğü faaliyetlerde edindiği birikim ve teknik donanım ile konunun çözümünde kamu kurumlarına her düzeyde yardımcı olmaya, görev almaya hazır olduğunu kamuoyuna duyururuz."  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.