1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Otomotiv lokomotif sektör
Otomotiv lokomotif sektör

Otomotiv lokomotif sektör

Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği Genel Koordinatörü Müfit Ataseven, Türkiye'nin ihracatında otomotivin lokomotif sektör olduğunu ifade ederek, ''Rüyamız...

A+A-

Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği Genel Koordinatörü Müfit Ataseven, Türkiye'nin ihracatında otomotivin lokomotif sektör olduğunu ifade ederek, ''Rüyamız gerçekleşti'' dedi. Ataseven, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde toplam otomotiv ana sanayi ve yan sanayi ihracatının yüzde 36 artışla 7.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anımsatarak, sektörel ihracat sıralamasında birinci sırada yer aldığını vurguladı.

HERKESİN HAYALLERİ BÜYÜK

"Bu, yıllardır yapılan çalışmaların Türkiye'ye getirdiği sonuçtur" diyen Ataseven, "Türkiye bir otomotiv üssü oldu, çok önemli üretim kapasite artışları sağlandı. İhracatta otomotiv lokomotif sektör oldu, 30 yıllık rüyamızın gerçekleşmesinden gurur duyuyoruz. Bunca yılın sonunda ekonomiye çok büyük katkısı olan dev bir sektör haline geldi. İhracat yapan büyük firmalarda üretim kapasitesi yüzde 100'e doğru gidiyor. Bütün gücümüzle ihracata devam etmeliyiz. Her fabrikada yeni projeler düşünülmektedir. Herkesin hayalleri büyük. Şartlar olgunlaşınca projeler devreye girecek" şeklinde konuştu.

FİRMALAR YABANCI ORTAKLI

Yabancı yatırımcıların otomotiv sektörüne ilgisinin çok iyi olduğuna işaret eden, firmaların hepsinin de yabancı ortaklı olduğunu belirten Ataseven, ''Türkiye bu bakımdan herkesin güvenine erişti. Çok sağlam bir yere ulaştı. Ama, bu dengeleri iyi tutmalıyız. Her zaman kalitemizi, desteklerimizi, vergi teşviklerini yüksek tutmalıyız'' iye konuştu.

EYLÜL'DEN SONRA CANLANACAK

Ataseven, iç pazarın Eylül ayından sonra canlanmasını beklediklerini ifade ederek, "'Bu dönemlerde büyük krizlerden bahsetmemiz çok doğru olmaz. Bunla belli değişimlerdir, ama dalgalanmanın hoş olmayan dönemindeyiz. Peki ne olacak? Türkiye, pazarı her zaman potansiyeli yüksek bir pazar ve ekonomisi istikrarlı. Bu tür hafiften iniş çıkışlar bir kriz değil. Her zaman iniş çıkış olabilecek vaziyette. Seçimin sonrasında daha istikrarlı bir ortamla bu pazarın biraz daha toparlanmasını bekliyoruz. Bu sene ilk dönem düşük, ikinci dönem daha iyi olacak diye düşünüyoruz. Ama yine de bu yıl, geçen yılın rakamı yakalanamayacak. 2007 yılı satışları 550 bin civarında kalacak gibi gözüküyor. İkinci yarıda başlayan pozitif gelişmeler bir sonraki yıla yansıyacak. 2008 yılında 650 binleri geçeriz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.