1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Osmangazi'de konut isyanı
Osmangazi'de konut isyanı

Osmangazi'de konut isyanı

Osmangazi Mahallesi sakinleri, Metro Market çevresinde yeşil alanların yüksek yoğunluklu konut alanına dönüştürülecek olmasına tepki gösterdi.

A+A-

Girişken:100. Yılın parçası

Çeliktürk:Şehrin nefesi kesilir

Çoğunluğu kadınlardan oluşan kalabalığa Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, CHP eski İl Başkanı Nesrin Ulutaş, CHP Şehitkamil Belediye Meclis üyesi Zeynel Güçyetmez'de destek verdi. Osmangazi Mahallesi sakinleri, evlerinin önündeki yeşil alana dokunulmamasını isterken, Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, "Metro'nun bulunduğu bölge 100 Yıl Atatürk Kültür parkının bir parçası. Burada yapılacak her türlü konut yapılaşmasına karşıyız" derken, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Metro bölgesi, Gaziantep'in can damarı. Burada yapılaşma olursa şehrin nefesi kesilecek" dedi. CHP eski il başkanı Nesrin Ulutaş ve CHP Şehitkamil Belediye Meclis üyesi Zeynel Güçyetmez de,  yeşil alanların korunmasının yanısıra buradaki yapılaşmanın trafik yoğunluğunu artacağına vurgu yaptılar.

MAHALLELİ İSYAN ETTİ

Osmangazi Mahallesi sakinleri, akşam saatlerinde apartmanlarından çıkarak, Metro'nun arkasındaki yeşil alanın imar değişikliği ile konut alanına çevrilecek olmasını protesto ettiler. Evlerinin önündeki yeşil alana dokunulmamasını isteyen Osmangazi Mahallesi sakinleri, apartman bazında dava açacaklarını, bu alanın park olarak kalmasını istediklerini belirtti. Genelde kadınlar konuştu ve belediyeye tepki gösterdi. Kadınlar, "Yıllardır önümüz açık park olacak diye bekliyoruz. Yüksek konutlar binalarımızın önüne kapatır hava akımını keser. Burada konut istemiyoruz. Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ile şehre kadın eli değecek deniyordu. Kadının elinin değdiği yer güzelleşir. Burada 15-20 katlı bina yapıldığı zaman, trafik daha da içinden çıkılmaz hale gelecektir" dediler.

GİRİŞKEN:ÇOĞUNLUK İSTEMİYOR

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, mahalle sakinlerine hukuki teknik danışmanlık vereceklerini belirterek, "Vatandaş park olarak kalsın diyor, park olmasını istiyorlar. Aralarında evlerimizin değeri düşüyor diyenlerde vardır. Ancak genel olarak önümüz açık parkımız olacak, yıllardır bekiyoruz diyen bir çoğunluk var" dedi.

15 KATLI OLACAK

Metro'nun arkasında yeni açılan yolun üstündeki evlerin 5 katlı olduğunu, bu planda ise emsalin 2.30 olduğunu dile getiren Girişken, "Konutlar 15 katlı olacak. Bilindiği gibi Metro'nun bulunduğu bölge 100 Yıl Atatürk Kültür parkının bir parçası. Baştan beri burada yapılacak her türlü konut yapılaşmasına karşı çıkıyoruz. Şuanda dava sürecimiz devam ediyor. Büyükşehir dava süreci devam etmesine rağmen ihaleleri tamamladı, burdaki satışlar gerçekleştirildi,şu andada altyapı ve yol  çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

YÜZDE 99 KAZANIRIZ

Yapı planlama değişikliğinin sadece buradaki insanları ilgilendirmediğini, kamusal alanların hepimizin hakkı olduğunu ve bu haktan vazgeçmemiz gerektiğini düşündüklerini dile getiren Girişken, "Belediye başkanlığının kendi  kamusal alanlarını kaybetmek istemeyen halkın sesine kulak vermesini ve bu plan değişikliğinden hala fırsat varken geri dönmesini rica ediyoruz. Birde yüzde 99 buraya açtığımız davayı da kazanacağız. Daha önce açtığımız Çevre yolunun İbrahimli çıkışıyla Primall'i birbirine bağlayan yerde düşük yoğunluklu konuta dava açtık kazandık. Mahkeme yeşil omurganın kesintiye uğratılmasının zarar görmesisinin kabul edilemez olduğuna hükmetti" şeklinde konuştu.

ÇELİKTÜRK:ŞEHRİN MERKEZİNDE SAHRA HASTANESİ KURACAK ALAN YOK

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, şehir merkezinde herhangi bir felaket durumunda, sahra hastanesi veya çadırkent kuracak alanların olmamasından yakındı. Metro'nun arkasında yapılan imar değişikliği ile buranın yüksek yoğunlu konut alanına çevrilecek olmasını  eleştiren Çeliktürk, "Bana ibrahimli'de böyle boş başka bir alan gösterin" dedi.

ANNELER PARKI DA OLMASA

Normalde şehrin merkezinde bulunan yeşil alanların genelde, herhangi bir felaket anında sahra hastanesi olarak, çadırkent olarak kullanıldığını belirten Çeliktürk, Metro'nun arkasında konut yapılmak istenen yeşil alanın bunlardan biri olabileceğini söyledi. Çeliktürk, "Burası böyle bir alan olmaya müsait bir yer, güzel bir yer,açık bir yer. Yarın Allah korusun bir deprem olduğunda, şehrin ortasında bir sahra hastanesi kuracak yer yok. Bu yeşil alanlar bizim rezevr alanlarımız. İbrahimli'de geniş bir alan nerede var? Anneler parkı olmasa İbrahimli'de oturan insanların gidebileceği bir park yok" diye konuştu.

ŞEHRİN NEFESİ KESİLİR

İnsanların buradan daireleri parkın karşısı diye aldıklarını dile getiren Çeliktürk, "Halk bu konuda çok kızgın. Hüsrana uğramışlar. Burayla ilgili davalar açıldı. Belediye kamusal yararı düşünüyor, imar değişikliği yapıyor, masrafı var ama burası Metro bölgesi, Gaziantep'in can damarı. Kuzey doğu istikametinde Gaziantep'in rüzgar yönü var, pis havayı bu rüzgar alıp götürüyor. Burada yapılaşma olursa şehrin nefesi kesilecek. Parklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, yeşil alanları artırmamız gerekiyor" dedi.

ULUTAŞ:TRAFİK YOĞUNLUĞU DA ARTAR

CHP eski il başkanı Nesrin Ulutaş ise, "Burası şehrin yeşil alanı. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı herhangi bir savaş,sel, yangın, deprem anında halkın toplanma yeri ve sahra hastanesinin kurulacağı alan. Normal olarak yoğunluk burada  metrekareye 120 iken, yüksek konutlarla 600-700'e çıkıyor. Trafik yoğunluğu da artar. Burası Bu plan hayata geçerse Sof dağından gelecek havayı keser. Zaten kış günü kalitesiz kömürle havamız kirleniyor. Havamız daha da kötüleşecek. Ben de buraya dava açanlardanım. Davayı da kazanacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

GÜÇYETMEZ:HALK SAHİPLENİYOR

Dava açanlardan Zeynel Güçyetmez de, halkın yeşil alanını sahiplenmesinin önemli olduğunu belirterek, "Zaten yeşil yoksunu kentte yeşilin artırılması bir tarafa yok edilmesi oldukça üzücü. Burası yeşil alanların korunması, hava sirkülasyonu, trafik, sosyal donatı alanları açısından korunması gereken bir alan. Biz bu kentin yeşiline de, havasına da sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.