1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Osman Toprak mecliste açıkladı:
Osman Toprak mecliste açıkladı:

Osman Toprak mecliste açıkladı:

Sayıştay raporunda uygunsuzluk yok

A+A-

Büyükşehir Belediye meclisi Osman Toprak başkanlığında toplandı. Gündemde yer alan maddelerin plan bütçe ve imar komisyonlarına havale edildiği mecliste Gaziantep'in tanıtımında kullanılmak üzere GAGEV'e 2.250.000 TL nakdi yardım yapılması teklif karar olarak kabul edildi. CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu'nun itiraz ettiği ve "Gaziantep Geliştirme Vakfı’na gönderilen nakdi para yardımlarının protokol hükümlerine aykırı kullanıldığına dair Sayıştay Denetçi Raporu var. Seçimlere 3 ay kala Türkiye’nin en borçlu belediyesinde böyle hovardaca yardımın yapılmasını kabul etmiyoruz" dediği gündem maddesine Osman Toprak "Kamuoyuna yansıyan Sayıştay Raporu, Sayıştay Denetçisinin aklına takılan sorulardan oluşan bir rapordur. Bunun sonunda idareden savunma alınır. Savunma yeterli gelmezse ya zimmet çıkarılır, ya da yetkililer hakkında yasal yollara başvurulması ile ilgili karar verilir. Söylemiş olduğunuz konularda gerek Büyükşehir'den, gerekse de ilgili GAGEV'den savunma alınmıştır. Bu noktada herhangi bir uygunsuzluk bulunmadığı için  işlem yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir"

Büyükşehir Belediye Meclisi 36 gündem maddesi ile Osman Toprak başkanlığı'nda toplandı. Maddelerin 2'sinin teklif karar olarak kabul edildiği mecliste 34 gündem maddesi ilgili komisyonlara havale edildi. 

SUCU AÇIKLAMA İSTEDİ

Mecliste gündemin 1'nci ve 4'ncü maddesinde yer alan konularla ilgili konuşan Sucu, “Gündemin 1.maddesine Garanti 1.Liginde mücadele eden Gazişehir Gaziantep Tekerlekli Basketbol Takımına yardımda bulunulması ile ilgili madde Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Amatör Spor Kulüplerinin dışında belediyeler spor kulüplerine yardım yapamaz. Siz burada yapıyorsunuz" dedi. 

GAGEV'E YARDIMLAR RAPORLANDI

"GAGEV’e 2 milyon 250 bin lira yardım yapılması ile ilgili gündem maddesi var, bununla ilgili teklif karar alıyorsunuz" diyen Sucu, "Biz bu konunun Bütçe Komisyonunda tartışılmasını istedim ancak siz bunu teklif karar olarak gündeme aldınız. Gaziantep’in tanıtımına katkıda bulunmak üzere kurulan bu vakıf. Belediyemiz ile yapılan protokoller çerçevesinde bu vakfa 2016-2017 yıllarında 5 milyon 100 bin lira yardımda bulunulmuş. Amaç Gaziantep’i tanıtmak olmuş. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak hazırlanan Sayıştay Raporunda GAGEV’e aktarılan paralarla ilgili dem vurma var. Gaziantep Geliştirme Vakfı’na gönderilen nakdi para yardımlarının protokol hükümlerine aykırı kullanıldığına dair Sayıştay Denetçi Raporu var" şeklinde konuştu. 

HOVARDACA YARDIMI KABUL ETMİYORUZ 

Sucu, seçimlere 3 ay kala Türkiye’nin en borçlu belediyesinde böyle hovardaca yardımın yapılmasını kabul etmediklerini de belirterek, "Yardım yapılırken buna kısmen onay verdik. Yapılan nakdi yardımların Gaziantep’in geliştirilmesi için kullanıldığını görmedim. Sayıştay Raporunda bu konudan bahsedilmiş, yapılan savunmada ise bu paraların Gaziantep'teki spor Kulüplerine yönelik harcandığına dair savunma yapılmış. Seçimlere 3 ay kala 2 milyon 250 bin liralık böylesi bir yardımın yapılmasını doğru bulmuyoruz. Geçmişte yapılan yardımlarda olduğu gibi bu yardımlarda amacına ulaşmayacak. Yapılan yardımların amacı dışında kullanıldığını biz söylemiyoruz, Sayıştay Raporu söylüyor. Bu tür konuların Bütçe Komisyonunda araştırılarak, meclise sunulması gerektiğini söylüyoruz. CHP Grubu olarak yanlışları söyleyeceğiz. Biz burada 1 milyar 650 milyon liralık bütçeyi yöneten bir meclisiz. 2 milyon insanın haklarını burada aramak zorundayız. Bizlerde bu kentte yaşıyoruz, yanlışları söylemeliyiz. Bu söylediklerimizi dikkate almanızı istiyoruz” diye konuştu.

TOPRAK AÇIKLAMA YAPTI

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak ise Sucu'nun konuşması üzerine açıklama yaptı. Toprak, kamuoyuna yansıyan Sayıştay Raporunun Sayıştay Denetçisinin aklına takılan sorulardan oluşan bir rapor olduğunu belirterek, "Bunun sonunda idareden savunma alınır. Savunma yeterli gelmezse ya zimmet çıkarılır ya da yetkililer hakkında yasal yollara başvurulması ile ilgili karar verilir. Bu noktada herhangi bir olumsuzluk olmadığı için işlem yapılmasına karar verilmiştir. Öyle bir durum olsaydı hem parayı aktaranlar, hem de GAGEV yetkilileri hakkında yasal yollara başvurulurdu" dedi. 

TANITIMA CİDDİ KATKILAR SUNUYOR 

GAGEV'in Gaziantep’in tanıtımı ile alakalı bir kuruluş olduğunu kaydeden Toprak, "Büyükşehir Belediyesinin de kurumsal olarak bulunduğu bir vakıf. Bunun içerisinde Gaziantep Valiliği, Ticaret Odası, Sanayi Odası var. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin yapmış olduğu çalışmalarla çok zorlu dönemden geçiyor olmamıza rağmen vakıf, Gaziantep’in tanıtımına ciddi katkılar sundu" dedi. 

TOPKAPI SARAYI İLE YARIŞTIK

2011 yılında Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne 4 milyon ziyaretçi geldiğini açıklayan Toprak, "Türkiye'nin en önemli yerlerinden birisi olan Topkapı sarayının yıllık ziyaretçi sayısı 5 milyon. Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin ise 4 milyon. Tüm olumsuzluklara rağmen 2017 yılında kentimize 1 milyon turist gelmiş. Her gelen turistin bin TL katkı sağladığı düşünülürse, eski parayla 1 katrilyon katkı sağlar. Küçük hesaplarla kentin bir yere taşınması mümkün değildir. Bu konuda meclis üyelerimize desteklerden dolayı teşekkür ediyorum"

BASKETBOLA VERİLEN DESTEK DOĞALDIR

Toprak devamla şunları söyledi :" Basketbol Kulüplerinin hepsinin amatör kulüptür. Gazişehir Gaziantep Tekerlekli Basketbol Kulübü amatör bir kulüptür. Tekerlekli Basketbol Takımımız geçen yıl Avrupa üçüncüsü olması nedeniyle ödüllendirilmesi en doğal haklarıdır. Destek verenlere teşekkür ederim. ” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum