1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. OSB'ye sağlık protokolü imzalandı
OSB'ye sağlık protokolü imzalandı

OSB'ye sağlık protokolü imzalandı

Büyükşehir Belediye Meclisi Osman Toprak başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

 Mecliste Bileşimde Türkiye’nin en büyük sanayi sahası olan OSB’nin sağlık ihtiyaçlarına önemli oranda destek verecek sağlık tesisi protokolü için ilk adım atıldı. Çalışan kadınların yaşamını rahatlatmak adına OSB’de kreş hizmeti verileceğinin müjdesini veren Toprak, “OSB, arsayı temin edecek. Büyükşehir de kreş inşaatını yapıp işletmesini yapacak. Kreş, 8 derslikten oluşacak” ifadelerini kullandı. Mecliste Kamu Bankaları, İller Bankası ya da Özel Bankalardan 182 milyon 350 bin TL tutarına kadar iç kaynaklı kredi kullanılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündem geldi.

58 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda gündemde er alan 58 madde görüşüldü. Gündemin 2. Maddesinde Koronavirüs Salgınına karşı alınan tedbirler aşamasında meydana gelen giderlerin karşılanması amacıyla 2021 yılında kullanılmak üzere Kamu Bankaları, İller Bankası ya da Özel Bankalardan 182 milyon 350 bin TL tutarına kadar iç kaynaklı kredi kullanılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündem geldi.

TOPRAK AÇIKLAMA YAPTI

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 1 milyar 671 milyon 378 bin TL olarak gerçekleşti. 2020 yılı gider bütçesi, 1 milyar 603 milyon 808 bin TL olarak gerçekleşti. Bütçemizin gelirin gidere oranı yüzde 104 olarak gerçekleşti. Büyükşehir Belediyemizin geçen yıl hem çok önceki dönemlerden kalan borçlar, yapılandırılmış olan borçlar, GASKİ’nin Kartalkaya ve Mizmilli hatlarından gelen uzun dönemli borçlarından dolayı geçen yılki ödemeleri 774 milyon 226 bin TL.”

İLERİ DE KULLANMAK ADINA KARAR ALIYORUZ

“ Geçen yıl Büyükşehir Belediyesi borçlarından 774 milyon 226 bin TL ödeme yaptı” diyen Toprak, “Bunun karşılığında yalnızca 145 milyon TL kredi kullandı.  630 milyon TL borç ödemesini kendi bütçesinden yapmış oldu. Şu anda meclisimizin gündeme aldığı maddede belirtilen rakam 182 milyon 350 bin TL. Bu rakam gerçekleşmiş olan bütçemizin yeniden değerlendirilme oranı göz önünde bulundurularak yüzde 10 fazlası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin dahi almaksızın kullanabileceğimiz bir borçlanma limiti. Yetkiyi almamız kullanacağımız anlamına gelmiyor. Bütçemizde belirtilmiş olan bu rakamı ihtiyaç olması halinde ileride kullanmak adına bu kararı alıyoruz” şeklinde konuştu. 

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA

Karara ilişkin açıklamalarda bulunan CHP’li meclis üyeleri, “CHP grubu olarak proje bazında gelen borçlanmaya ve borçlanma üst limitini aşmadığı takdirde, ‘Evet’ diyoruz. İlgili maddede belirtildiği üzere dünyada olağanüstü bir durum var, bu borçlanma Covid-19 ile mücadele edilmesi kullanılması halinde biz grup olarak buna ‘evet’ diyeceğiz. Burada vermiş olduğumuz ‘Evet’, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinde karar alım sürecine de bir örnek olsun. Tramvay yapımı, alt ve üstü yapıların yapımı için kredi kullanımı isteniyor, meclis çoğunluğu verilmiyor. 4.madde de proje bazlı borçlanmaya, ‘Evet’ diyeceğiz. Buradaki desteğimiz, İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyelerine örnek olur” dedi.

OSB ÇALIŞANLARINA MÜJDE

Meclis’te açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük OSB’sine sahibiz. Maalesef olası tedavilere yanıt verecek bir tesis, sanayi bölgemizde bulunmuyor. Geçtiğimiz hafta Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile OSB’ye bir ziyaretimiz oldu. OSB iş birliğinde bölgede poliklinik hizmeti ve acil müdahalelerin yapılacağı bir tesisi hayata geçirme kararı alındı.” 

KREŞ, 8 DERSLİKTEN OLUŞACAK

Çalışan kadınların yaşamını rahatlatmak adına OSB’de kreş hizmeti verileceğinin müjdesini veren Toprak, “OSB, arsayı temin edecek. Büyükşehir de kreş inşaatını yapıp işletmesini yapacak. Kreş, 8 derslikten oluşacak” ifadelerini kullandı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.