1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OSB'de sorunlar masaya yatırıldı
OSB'de sorunlar masaya yatırıldı

OSB'de sorunlar masaya yatırıldı

-Gaziantep’in hava ulaşımı yetersiz

A+A-

-Enerji fiyatları dayanılmaz boyutlarda

- Yetişmiş eleman ihtiyacı çok büyük 

Ortak Akıl Toplantıları’nın 22’nci durağı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi oldu. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Emre Alkin’in üstlendiği toplantıda sanayicilerin sorunları ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı. Toplantıda enerji fiyatlarının dayanılmaz boyutlarda olduğu gündeme getirilirken, Gaziantep’in hava ulaşımının yetersiz olduğuna da vurgu yapıldı. OSB’yi geleceği taşımak için, devletten ve bankalardan Gaziantep’e ayrıcalık tanınması istenirken, yetişmiş eleman ihtiyacının karşılanması, mahkemelere tahkim sistemi getirilmesi, teşviklerin sanayi sektörüne verilmesi, Ar-Ge ve yüksek teknoloji için finansal destek gerektiği dile getirildi. 

ŞİMŞEK:TÜRKİYE’NİN İLK OSB’LERİNDEN BİRİ

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın 22’ncisi Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (GAOSB) yapıldı. Toplantının moderatörlüğünü Prof. Dr. Emre Alkin üstlendi. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin bugün,1011’i faaliyette bulunan 1479 tahsisli firmaya ev sahipliği yaptığını söyledi. Şimşek, “1960’larda ilk girişimlerde bulunularak, 1969 yılında Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgelerinden biri olarak kuruluşunu tamamlayan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, günümüzde toplam 43 milyon 250 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. 140 bin işçinin istihdam edildiği bölgede, yakın bir gelecekte 200 bin işçinin istihdamı hedefleniyor. Yaklaşık 180 ülkeye ihracat yapılan GAOSB’de 2019 yılı 9 aylık ihracat rakamı 5 milyar 487 milyon dolara ulaşarak, geçen yıla oranla yüzde 9 arttı. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik tüketimi ise 2019 Eylül ayında 434 milyon kilovatsaat yükselerek, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 oranında artış gösterdi. Bu rakamlarla bölge, Türkiye’nin tükettiği elektrik enerjisinin yüzde 3’ünü tek başına tüketiyor” dedi.

GAOSB ÇEVREYE ÖNCELİK VERİYOR

Organize Sanayi Bölgesi’nin çevreye öncelik verdiğini anlatan Şimşek, “Çevre kirliliğinin önlenmesi ve ekolojik dengenin korunması adına doğayla dost bir sanayi bölgesi hedefiyle yapılan evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi halen hizmet vermeye devam ediyor. Evsel ve endüstriyel atıklardan enerji üretmek amacıyla yaptırılacak “Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi” için de çalışmalar başlamış durumda. GAOSB’deki önemli bir yatırım da Ortadoğu'nun en büyük fuar merkezlerinden birisi olan Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi. Burası, 30 bin metrekare kapalı, 90 bin metrekare açık sergi alanı ve 10 bin araç kapasiteli otoparkıyla Gaziantep ve çevresindeki ticaret hayatına önemli katkılarda bulunuyor” diye konuştu.

GAOSB’Yİ GELECEĞE TAŞIYACAK 10 PARAMETRE

Toplantıda, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin hızla değişen küresel rekabet koşullarında güçlü bir oyuncu olabilmesi ve potansiyellerini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katılımlarıyla aşağıdaki 10 parametrede görüş birliğine varıldı:

GAZİANTEP AYRICALIK İSTİYOR

Sanayici, devlet ve bankalardan Gaziantep’e ayrıcalık tanımalarını istiyor. Gaziantep bugüne kadar devlet desteklerinden hep mahrum kaldı. Üretimde, ihracatta ve istihdamdaki gücüne rağmen komşu illere verilen teşviklerden yararlanamadı. Gaziantep artık kamu destekleri konusunda daha fazla dikkate alınmalı ve öncelikli teşviklerden faydalanma imkanına sahip olmalı.

YETİŞMİŞ ELEMAN İHTİYACI ÇÖZÜLMELİ

Bugün hangi sanayiciye sorulsa en büyük ihtiyaçlardan birinin yetişmiş, kalifiye insan kaynağı olduğu görülüyor. Antep’teki meslek liselerinin doluluk oranı şu anda beklenilen düzeyde değil. Bir üretim seferberliğiyle bu ülkeyi ithalattan kurtarıp cari açığı kapatacak, kendi yarasını kendi saracak bir ülke haline gelmek istiyorsak, insana yatırım yapmak zorundayız.

MAHKEMELERE TAHKİM SİSTEMİ GETİRİLMELİ

Sanayicinin en önemli ihtiyaçlarından birisi de mahkemelere tahkim usulünün getirilmesi. Taraflar arasında bir sorun yaşandığında bunun hızlıca çözülmesi gerekiyor. Ama ülkemizde mahkeme süreçleri çok uzun sürüyor. Aradan yıllar geçtikten sonra davalar kazanılsa bile bir faydası kalmıyor. Tahkim sisteminin getirilmesi dış ticaretimize de büyük yarar sağlayacak.

TEŞVİKLER SANAYİ SEKTÖRÜNE VERİLSİN

Konut ve otomotiv sektörüne verilen teşvikler, stokları eritmeye yarayacağı için geçici bir rahatlama sağlayabilir ancak kalıcı bir etki yaratamaz. Ekonomideki sıkıntıları aşmak ancak sanayiyi desteklemekle mümkün olabilir. Destekler, sanayide içinde de yeterince doyuma ulaşmış sektörlere değil, gelişmeye açık, rekabetçi sektörlere verilmeli.

TARIMSAL ALTYAPI GÜÇLENDİRİLMELİ

Gaziantep sanayisinde tarımın çok önemli bir yeri var. Ancak ülkemiz tarımında ciddi bir daralma söz konusu. Türkiye’nin buğdayı, mısırı, arpayı, pamuğu ithal eder hale gelmesi üzücü bir durum. Tarım politikalarımız gözden geçirilmeli ve ithalata karşı yerli üretici desteklenmeli. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hızlı bir şekilde tarımsal altyapıyı güçlendirmek gerekiyor.

 AR-GE İÇİN FİNANSAL DESTEK GEREKİYOR

Sanayicinin Ar-Ge ve otomasyona yönelebilmesi için finansmana daha uygun koşullarda ulaşması gerekiyor. Mevcut koşullarda yatırımlar için finansman maliyetleri çok yüksek olması, Türk sanayicisini rakiplerinin karşısında geriye atıyor. Bundan dolayı Ar-Ge ve benzeri faaliyetler de ikinci plana düşüyor. Oysa finansa erişim kolaylaştırılsa birçok firma Ar-Ge’sine daha fazla kaynak ayırma imkanına kavuşacak.

GAZİANTEP YÜKSEK TEKNOLOJİ İÇİN YATIRIM DESTEĞİ BEKLİYOR

Gaziantepli sanayici yüksek teknolojili yatırımlar konusunda devletten destek bekliyor. Savunma, uzay veya otomotiv gibi yüksek teknoloji gerektiren sektörlerde devletin özel önem vereceği yatırımlar için kent hazır durumda. Hatta kentteki oda ve OSB başkanlarının girişimleriyle 120 bin metrekarelik bir savunma sanayi bölgesi hazırlandı bile. Sanayici, devletin alım garantisi vereceği savunma sanayisi için beklemede.

KOMŞULARLA İLİŞKİLER GÜÇLENDİRİLMELİ

Türk sanayisi gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek düzeye henüz gelmiş değil. Bu nedenle Ortadoğu’daki komşu ülke pazarları Başta Gaziantep olmak üzere tüm sanayiciler için kritik önemde. Bu çerçevede başta Irak ve Suriye olmak üzere Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerin düzeltilmesi Türkiye’nin ihracatına büyük katkılar sağlayacak.

ENERJİ FİYATLARI DAYANILMAZ BOYUTLARDA

Ocak ayından bu yana sanayici yüzde 40 küsurluk bir elektrik zammı, yüzde 39,7 de doğalgaz zammıyla karşılaştı. Bunun içerisinde en büyük pay ise yüzde 27,5’le YEKDEM’e (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) ait. Gaziantep OSB’nin 250 milyonun üzerinde bir enerji tüketimi var. Bunun yüzde 27,5’i yaklaşık 130 milyon yapıyor. Sanayiciler neden başkasının parasını ödemek zorunda kalıyor?

HAVA ULAŞIMI YETERSİZ

Gaziantep’te hava ulaşımı başlı başına bir sorun. Kayseri’den İstanbul’a 14 uçak, Adana’dan 12 uçak var ama Gaziantep’ten sadece sekiz uçak olduğu için sanayici acil bir işi çıktığında uçaklarda yer bulamıyor ve işlerini zamanında halledemiyor. Sanayici bu sorunun ivedilikle çözülmesini bekliyor. 

TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM

Ortak Akıl Toplantısı’na; Prof. Dr. Emre Alkin (Turkishtime Ortak Akıl Toplantı Moderatörü̈ / Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi), Özer Torgal (Halkbank KOBİ Pazarlama 2 Daire Bşk.), Cengiz Şimşek (GAOSB YKB), Adil̇ Sani̇ Konukoğlu (Sanko Holding YKB V. / GSO Mec. Bşk.), Adnan Ünverdi̇ (GSO YKB / Ünverdi Plastik YKB), Asım Kökoğlu (Köksan Pet ve Plastik Ambalaj YKB), Bilal Kara (Selçuk İplik YKB), Halil Tepe (Pakten Sağlık Ürünleri YKB), Mahsum Altunkaya (Altunkaya Şirketler Grubu YKÜ ve GM / DEİK YKÜ), Mehmet Özmen (Özun ve Rad Tekstil YKB), Metin Özkeçeci (Flament Tekstil YKB), Ömer Cıncıkcı (CNC Ambalaj YKB / GAOSB YKB V.), Savaş Mahsereci̇ (MTB Plastik YKB / GOSİAD Bşk.) ve Filiz Özkan (Turkishtime YKB) katıldı. (Haber Merkezi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum