1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Organizede YEKDEM krizi
Organizede YEKDEM krizi

Organizede YEKDEM krizi

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedellerinin elektrik faturalarında ciddi yük oluşturduğunu söyledi.

A+A-

OSB’lerde bulunan sanayi tesislerinin enerji bedeli üzerine gelen YEKDEM bedelinden belirli bir süre muaf tutulmasını isteyen Şimşek, ”Bu konu rapor halinde Cumhurbaşkanımıza iletilmiştir. Sayın Bakanımız sanayicilerin lehine yeni bir düzenleme yapılması ve uzun dönemli anlaşmalar yapılması amacıyla bir çalışma başlatacaklarını ifade etmiştir.”dedi.

ENERJİ MALİYETLERİNE EKLENİYOR

Son dönemlerde elektrik tüketim tarifesinde iniş ve çıkışlar nedeniyle elektrik tüketim maliyetleri kestirilemiyor. Son kaynak tedarik tarifesi YEKDEM’le ilgili bilgi veren Cengiz Şimşek, ”Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğin 20 Ocak 2018 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Şimşek, “Ve 1 Ocak 2019 tarihi itibarı ile 8135 sayılı Kurul Kararı ile uygulanmaya başlanmıştır.  Karar gereği, yıllık 10 milyon kWh üzerinde tüketimi olan tüm OSB’ler Son Kaynak Tedarik tarifesinden elektrik enerjisi kullanmaktadır. Son kaynak tedarik tarifesinde elektrik fiyatını belirleyen iki unsur PTF (Piyasa Takas Fiyatı) ve YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) bedelleridir. PTF, gün öncesinde EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi) tarafından belirlenen saatlik elektrik fiyatlarıdır. YEKDEM ise yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji için oluşan maliyettir. Bunlara ilaveten finansman ve dengesizlik bedeli ile piyasa işletim ücretleri enerji maliyetine eklenmektedir” dedi.

HER SANAYİCİYE GELEN MALİYET AYRI

Şimşek; Son kaynak tedarik tarifesinde hesaplanmanın fatura, her bir katılımcının tüketimine bağlı olarak ağırlıklı ortalama hesaplanması ve üzerine YEKDEM bedelinin eklenmesiyle oluştuğunu belirterek şunları söyledi:”YEKDEM için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan öngörü bedelleri kullanılmaktadır. Her ayın on sekiz ‘inde bir önceki aya ait YEKDEM bedeli kesinleşmektedir. Öngörülen ve gerçekleşen YEKDEM bedelleri arasındaki fark bir sonraki dönemeYEKDEM mahsup olarak yansımakta. PTF fiyatları uygulamadan önceki gün saat 14’de belirlenmekte ve ilgili katılımcılaraSMS olarak duyurulmaktadır. Katılımcılar ertesi gün uygulanacak saatlik fiyatlara bakarak çalışma programlarını ayarlayabilmektedirler. Burada özellikle belirtmek istiyorum, saatlik fiyatların çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Son kaynak tedarik tarifesinin ulusal tarifedeki enerji birim fiyatlarından daha yüksek veya daha düşük bir fiyatta olması mümkün olabilmektedir.  Mesela geçtiğimiz Mayıs döneminde OSB elektrik satış fiyatı ortalaması ulusal tarifeden yüzde 14,9 ucuzken,Haziran-ayında yüzde 10,3 pahalı olmuştur. Şimdi enerji maliyetleri her firma için çalıştıkları saate ve ilgili saatin fiyatına bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanmakta ve bu sayede her sanayici kendi birim fiyatını belirleme imkânına sahip olmaktadır. Herhangi bir sanayicideki yüksek maliyet veya başka bir sanayicimizi etkilememektedir.”

YEKDEM MALİYETİ YÜKSELDİ

Yaptıkları araştırmalarda daha adil olan abone bazlı fiyat uygulamasını organize sanayi bölgesi ile birlikte sadece dört OSB ‘de uygulandığını anlatan Şimşek, “Bu arada son altı ayda YEKDEM Maliyetlerinin artış göstermesinin nedeni son altı aylık dönemde yağışların fazla olmasından dolayı YEKDEM santrallerinin üretim miktarının toplam üretimdeki payı artmış bu sebeple de YEKDEM maliyeti yükselmiştir. Ama bu yükselme ilgili mevzuattan dolayı 2021 yılından sonra enerji maliyetlerine etkisi azalarak devam edecektir. Haziran döneminde enerji maliyetlerinin artmasının üç temel nedeni vardır. Bunlar piyasadaki saatlik enerji fiyatlarının yükselmesi, EPDK tarafından yapılan Haziran YEKDEM öngörüsünün yükseltilmesi ve Mayıs dönemindeki öngörü ile gerçekleşen YEKDEM farkının yüksek olmasıdır. Ama temmuz döneminde YEKDEM maliyetleri düştüğü için sanayicilerimizin faturasına Haziran dönemine göre yüzde 15-17 arasında indirim olarak yansıyacaktır. Gaziantep OSB olarak Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi saatlik olarak bir gün önceden satın almakta ve bunun finansmanı için de banka kredisi kullanmaktayız. Kullanılan kredilerin geri ödemesi elektrik faturalarının son ödeme tarihinde yapılmaktadır. Bu nedenle fiyatlar üzerine finansman maliyeti eklenmektedir. Bu durumu aşabilmek için şöyle bir çözüm getirdik. Ön ödeme yapan sanayicilerimize ödedikleri tutar üzerinden aylık yüzde 1,5 oranında bir indirim sağlamıştır.” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZA İLETİLDİ

Gaziantep Organize’nin diğer OSB’lere göre en uygun fiyata enerji temin ettiğini belirten Şimşek şu bilgileri verdi:”Gaziantep OSB olarak enerjiyi kendi iştiraklerimiz olan GOREN (Gaziantep OSB Elektrik Üretim A.Ş.) ve GOSTAŞ (Gaziantep OSB Elektrik Enerjisi Tedarik Toptan Satış Ticaret A.Ş.) üzerinden temin ederek tedarikçi firma maliyetlerini aradan çıkararak maliyeti bir nebzede olsa düşürdük. Bu nedenle Müdürlüğümüz Son Kaynak Tedarik Tarifesine dahil olan diğer OSB’lere göre katılımcılarına en uygun fiyata enerji temin etmektedir. Sanayicimizin üzerindeki mali yükü almak ve de zor ekonomik şartla üretim yapan sanayicilerimize OSB Yönetimi olarak destek olmak amacı ile 2018 Ekim ayında Gaziantep Valiliğinde Yönetim Kurulumuz ile birlikte Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı ve Bakan Yardımcısı ile toplantı yaptık. Toplantı da OSB’ler içerisinde tüketilen elektrik enerjisi  bedeli üzerine ödenmekte olan YEKDEM bedelleri enerji maliyetinin  yüzde 50-80 kadarını oluşturduğu ve sanayicinin üzerinde ciddi bir yük olduğunu OSB’ler içerisinde bulunan sanayi tesislerinin enerji bedeli üzerine gelen YEKDEM bedelinden belirli bir süre muaf tutulmasını ve YEKDEM’ e farklı bir fon bulunması yönünde talepte bulunmuştuk. Sayın Bakan sanayicilerimiz üzerindeki bu yükün hafifletilmesi için çalışma başlatılacağını söylemişti. Ayrıca bu konu rapor halinde Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilmiştir. Konunun peşini bırakmamak adına görüşmelerimiz devam etmiş ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakana yaptığımız en son ziyarette Sayın Bakanımız sanayicilerin lehine yeni bir düzenleme yapılması ve uzun dönemli anlaşmalar yapılması amacıyla bir çalışma başlatacaklarını ifade etmiştir.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum