1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Organizede neler oluyor
Organizede neler oluyor

Organizede neler oluyor

• 14 firma Konkortado ilan etti, 40’a yakın firma başvurdu

A+A-

• 50 bin işçi ücretsiz izne gönderildi veya işten çıkarıldı

DİSK / Tekstil sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Nihat  Bencan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde son 4 ayda yaklaşık 50 bin işçinin ya işten çıkartıldığını ya da ücretsiz izne gönderildiğini iddia etti. Bencan, işçiler ücretsiz izni gönderildiği için rakamların resmi ve istatistiki kayıtlara yansımadığını dile getirirken, işten çıkaran veya ücretsiz izne gönderen firmalar arasında büyük, kurumsallaşmış, marka haline gelmiş firmaların da olduğunu söyledi.

ORGANİZEDE SURİYELİLERLE BİRLİKTE 200 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Nihat Bencan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin en önemli  istihdam yaratan sanayi bölgelerimizden biri olduğunu, OSB’nin kendi verilerine göre 740 firma ve 660 fabrikada yaklaşık ortalama mevsimsel değişikliklere göre 140-150 bin kişinin kayıtlı çalıştığını belirtti. Bencan buna Suriyelilerin dahil olmadığını belirterek, “Bizim tespitlerimize göre yabancı uyruklu ve kayıt dışı çalışanlarla birlikte bu rakamın 200 bin civarında olduğu tespiti yapılmaktadır. Bu firmaların yine Organize Sanayi Bölgesi verilerine göre 650 işyerinin Tekstil ve Gıda sektöründe faaliyet gösterdiği görülmektedir, bunun yanında yine bölgemizde en önemli istihdam alanlarının biriside KOSGEB Küçük sanayi sitesi olup burada da yaklaşık olarak 20 bin işçi istihdam edilmektedir” dedi.

14 FİRMA KONKORDATO İLAN ETTİ, 

40’A YAKIN FİRMA KONKORDATO İÇİN BAŞVURDU

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin özellikle ve öncelikle organize sanayi bölgesini ve küçük sanayi bölgesini çok yakından etkilediğini dile getiren Bencan şunları söyledi:”Bu durum ticaret bakanlığı tarafından da açıklandığı üzere şu ana kadar 14 firma konkordato ilan edilmiş olup bizim araştırmalarımıza göre de yaklaşık 40’a yakın firma konkordato ilanı yapmak  için ticaret mahkemelerine başvurmuşlardır. Kriz içerisine giren ve iç piyasada alım gücünün düşmesi ile birlikte işverenlerimiz üretim düşüklüğüne gitmek sureti ile işçi çıkartma veya ücretsiz izne gönderme yoluna gidilmesi ile vardiya sayısını düşürme yoluna gitmek veya işçi ücretlerini aşağıya çekmek için uyguladıkları yabancı işçi çalıştırmanın yanı sıra kayıt dışı çalınanları istihdam etmektedirler.”

OLAN İŞÇİYE OLUYOR

Krizden etkilenen işverenlerin ücretsiz izne gönderme yönteminin en çok çalışanları zor durumda bıraktığını söyleyen Bencan, “Şöyleki işyerinde üretm düşüklüğüne giden işveren işçisini ücretsiz izine gönderip işten çıkartmamakta işçiye git işler açılınca sizi tekrar çağıracağım diyerek resmi bir uygulama yapmamaktadırlar. Burada ücretsiz izine çıkan işçi maaş alamıyor, resmen işten açıkarılmadığı için tazminat alamıyor remi çıkış olmadığı için işsizlik ödeneğide alamadığı için bu ve buna benzer uygulamalarla işçiler açlığa ve sefalete bırakılıyor” dedi.

RAKAMLAR TÜİK İLE ÖRTÜŞÜYOR

Bu krizden büyük firmaların da olumsuz etkilendiğini, daha önceki krizleri rahat atlatan büyük kurumsallaşmış,marka haline gelen firmaların dahi  üretim kısıtlamasına gittiğini ifade eden Bencan, ”Maalesef büyük firmalarımızda işçi çıkarmalarına veya ücretsiz izin kullandırmaya başlamışlardır. Bu durumda olan ücretsiz izine gönderildiği için resmi kayıtlara ve istatistiki verilere yansımayan ancak sendikamız tarafından gözlemlenen duruma göre son 4 aylık durumda 40 bin ila 50 bin  işçi bu şekilde ya işten çıkartılmış veya ücretsiz izine gönderilmiştir, Bu çıkan rakam TÜİK işsizlik ve kayıt dışı çalışma verileri ile de aşağı yukarı örtüşmektedir” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum