1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ORANLARI ARTTI
ORANLARI ARTTI

ORANLARI ARTTI

Türkiye ortalamasının iki katına çıktı

A+A-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacıların önemli bir kısmına ev sahipliği yapan Gaziantep'te, Suriyeli çocukların okullaşma oranı yüzde 60'a ulaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "'Türkiye'deki Suriyelilerin okullaşma oranı yüzde 30 seviyelerindeydi. Yaptığımız çalışmalarla kentimizdeki Suriyeli çocukların okullaşma oranında yüzde 60'ı yakaladık. Yani Türkiye ortalamasının iki katındayız" derken, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise, "Kentimizde okullaşma oranındaki artışın en önemli unsuru, mahalle mahalle gerçekleştirdiğimiz taramalar" yorumunu yaptı.

YÜZDE 60'A ÇIKTI

Suriyeli çocukların eğitim hayatına kazandırılmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğü kentte, yüzde 60 okullaşma oranıyla bu alanda önemli başarıya imza atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  Gaziantep'in coğrafi konumu itibarıyla "zaman ve mekanın şahitliğini yapan bir kent" olduğunu söyledi. Suriye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini anlatan Şahin, Türkiye "İnsanlar yaşasın, çocuklar okusun" diye mücadele ederken, bazı kesimlerin ise "yok eden, öldüren" kimliklerine büründüğünü ifade etti.

ÇOK HASSAS BİR KONU

Çocukların okullaşması konusunda hassas olduklarını dile getiren Şahin, şunları kaydetti: "Eğitim alanı aslında terörle mücadelenin de koruyucu ve önleyici bir faktörüdür. Aksi takdirde bir nesli kaybedebiliriz. O yüzden eğitim üzerine kent genelinde ağırlık verdik. Türkiye'deki Suriyelilerin okullaşma oranı yüzde 30 seviyelerindeydi. Yaptığımız çalışmalarla kentimizdeki Suriyeli çocukların okullaşma oranında yüzde 60'ı yakaladık. Yani Türkiye ortalamasının iki katındayız."

KAMPLARDA ORAN DAHA YÜKSEK

Okullaşma oranındaki gelişmede Vali Ali Yerlikaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete'nin önemli katkıları bulunduğunu belirten Şahin, "Biz her geçen gün yeni bir hedefe koşuyoruz. Bu anlamda bu sene okullaşması gereken çocukların da yüzde 85'ini eğitim camiasına kazandırdık." diye konuştu.  Şahin, şehir içindeki Suriyelilerin okula kazandırılması konusunun oldukça meşakkatli olduğunu, Gaziantep'in bu alanda lider bir kent haline geldiğini söyledi.

METE: TARAMA YAPILIYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Mete de Gaziantep'te öğretmen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle koordineli çalışarak, mahalle mahalle taramalar yaptıklarını anlattı. Kent genelinde okullaşma oranını artırmaya çalıştıklarını ifade eden Mete, "Bu çalışmaları yaparken 'Suriyeli' veya 'Türk' diye bir ayrım yapmıyoruz. Çünkü tüm çocukların olması gereken yer okullardır. Yani kentimizde okullaşma oranındaki artışın en önemli unsuru, mahalle mahalle gerçekleştirdiğimiz taramalar." şeklinde konuştu. Gaziantep olarak Suriyeli çocukların okullaşma oranında da diğerleri gibi artış kaydedilmesinin kendilerini sevindirdiğini dile getiren Mete, tüm çocuklar okullara kavuşuncaya kadar çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini kaydetti. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.