Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ONLARI SEVMİYORUZ

A+A-

Acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle sevinciyle, gururuyla utancıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz.. Yaşadığımız şehir Gaziantep her gün değişime uğruyor. Bunun güzel yanı olduğu kadar kötü yanları da var elbette.. Şehrimizi seviyoruz ama bu şehri başkalaştırmak isteyen, gerçek kimliğinden uzaklaştırmak isteyenleri sevmiyoruz.. İyi şeyleri düşünmek istediğimizde eğer geriye dönüp baktıklarımız bizleri mutlu ediyorsa, bilin ki şimdiki durum iyi değildir.. Bunu her yönüyle değerlendirebiliriz.. Ailesel, çevresel, kentsel.. Kişisel, kitlesel.. Aklınıza ne getirmek istiyorsanız, eskisiyle yenilik arasındaki fark sizi hüzünlendiriyor ise, bilin ki mutlu değilsiniz..

İNSANLAR NE DÜŞÜNÜYOR MERAK EDİLDİ Mİ

Gaziantep’te yaşamanın güzelliğini hissediyorsanız, bunu bir nimet olarak görmelisiniz.. Tam tersini düşünüyorsanız işte orada tartışmak gerek.. Çünkü bir insan mutlu olduğu yerde vardır.. Evinde, işinde, çarşıda sokakta, yani her yerde.. Tabii bu bir bakış açısıdır.. Sizin sevmediğinizi başkaları sevebilir.. Siz mutlu değilken başkaları mutlu olabilir.. Nihayetinde herkesi sizin gibi değerlendirmemek gerekir.. Bu düşünceden hareketle, acaba şehrimizi yönetenler sokaktaki insanların ne düşündüklerini merak etmişlermidir.. Çarşı pazarda, AVM’lerde, hastanelerde, lokantalarda, baklavacılarda, kebapçılarda, nohut dürümcülerinde ve daha sayamadığım birçok yerlerde insanlar durumdan memnun mu diye sormayı düşünmüşlermidir..

MİLLETVEKİLLERDEN KAÇI BİLİNİYOR

Örneğin belediyelere nasıl bakıyorlar. Neyini beğeniyor, neleri eleştiriyorlar.. Memnun olduklarıyla, şikayetleri nelerdir.. Başkanları nasıl görüyorlar.. Tabii başkanların isimlerini bilenler ile bilmeyenler arasındaki farklar ne kadardır.. Kentin Valisi için de geçerli aynı şeyler.. Nasıl değerlendiriyorlar, kaç kişi ismini biliyor örneğin.. Dahası bu kenti temsil eden Milletvekillerini sormalı şehirde yaşayanlara.. Kaç milletvekilimiz var, kaçının isimlerini sayabiliyorlar. Bunların neler yaptıklarını duymuşlarmıdır.. Siyasi partilerin il başkanlarıyla ilçe başkanlarının isimlerini biliyorlar mı.. Bunların şehre katkıları varmıdır, hatta partilerine katkıları varmıdır.. Soracak o kadar çok şey var ki.. Örneğin Suriyeliler konusu.. Gaziantepli olarak yüzde kaçı durumdan memnundur.. Bunun ortaya çıkması gerçekten önemli.. Bir de medya konusu var tabii.. Bu şehirde yaşayanlar yayın yapan gazete, radyo ve televizyonların isimlerini biliyor mu.. Spor konusunu da sormak lazım.. Gaziantepspor’u kaç insan tanıyor, Gaziantep FK’nın adını kaç kişi telaffuz ediyor..

BENİM İMKANIM OLSA YAPARDIM

Evet.. 2019’u geride bırakıp, 2020 Gaziantep’e adım atarken, bu kentte yaşayanların görüşlerini alabilecek bir kurum veya kuruluş olacakmıdır.. Veya iks belediye cesaretle, hiç sansür getirmeden, kesmeden biçmeden bunları tespit edip yayınlayabilir mi? Elimde imkanım olsa, yapardım bunu.. Böylece 2020 yılına girerken, kentin yol haritasını çizmede büyük bir bilgiye sahip olabilirdim.. En önemlisi Gaziantep’te yaşayanların bu kent hakkındaki bilgisiyle, şehri yönetenler ve temsil edenlerin vatandaş nezdinde ne kadar bilindiğini, kente ne kadar katkıları olduğu ortaya çıkmış olacaktır..

EYÜP BEY ZORDA

AK Partide kongreler öncesi gözler ilçelerden çok il başkanlığına çevrilmiş durumda.. Dünün sayılan sevilen ismi Sayın Eyüp Özkeçeci, bugün en yakınlarınca, en değer verip besleyip büyüttüklerince hırpalanıyor.. Partide yiğitçe ortaya çıkıp savaşamayanlar, Eyüp Özkeçeci’ye hemde besleyip büyüttükleri vasıtasıyla bel altı vuruşlar yaptırıyor.. Peki Eyüp bey bunu hakediyor mu ? Bence izlediği politikayla haketti.. Bir kere partide bütünlüğü sağlayamadı.. Ciğeri beş para etmezleri aklı başında adamlara tercih etti.. Kendisine ciddi manada arka çıkanları hep yanılttı.. Görünen o ki, devam konusunda kafalar karışık.. Çünkü CHP’nin Şahinbey Meclis üyesi Uğur Kalkan’ın ortaya çıkardığı son çuval olayı partide ve kamuoyunda tepki gördü.. Böylece kendisine sahip çıkanların bir kenara çekilmesine sebep oldu..

İLÇELERDE DEĞİŞİM ZOR

Peki Eyüp bey tekrar aday gösterilmezse kim olacak.. Ağırlıklı birkaç isim var ama, şimdi yazmam doğru olmaz.. Çünkü AK Parti’de her an her şey olabilir.. Haa merkez ilçeler mi ? Hasan Teke kalır.. Her ne kadar ilçede sadece dini vakıf, dernek ve kuruluşlar dışında partili partisiz vatandaşlarla fazla temas kuramasa da, ağırlığı ve Şahinbey belediyesiyle iyi ilişkileri tekrar seçilmesine yetecek gibi gözüküyor. İl olma ihtimali zayıf.. Şehitkamil’de Mehmet Yılmaz artık ustalaştı.. Dünün heyecanlı ve eleştiri getiren davranışlarından uzaklaştı.., Yanlış ilişkilerin kendisine zarar verdiğini anladı.. Şu anda bazı kesimlerin sert eleştiri menzilinden çıkmış gözüküyor.. Son bir şey; il de ilçelerde belediye başkanlarının etkisi kadar  milletvekillerinin de görüşüyle şekillenecek.. Burada Fatma Şahin ile Abdülhamit Gül’ün nihai noktadaki düşüncesi, karar vericiye iyi bir referans olacak..

HAVA KİRLİLİĞİ VE UÇAK REZALETİ

Son dönemlerde herkes özellikle hava kirliliği ve uçakların Gaziantep'e inip kalkmadığı konusunda yaşanan rezalet için beni arıyor. Hava kirliliği için birçok arkadaşım video ve resim çekip gönderiyor. Maalesef Gaziantep şu anda inanılmaz derecede hava kirliliğine teslim.. Bunun nedenlerini mutlaka bulmak zorundayız. Güya bu şehrin büyük kesimi Doğalgazlı yapıldı.Ama şehir merkezinde ve kenar semtlerde insanlar nefes alamıyor.. Bazı binalarda tıpkı termik santral bacalarındaki gibi dumanlar yükseliyor. Haliyle nefes almakta ciddi sıkıntı yaşanıyor. Birde astımı olan koah hastalarını düşündüğümüzde onların Allah yardımcısı olsun diyoruz..Maalesef bu konuda kimse kılını kıpırdatmıyor. Çözümler üretemiyor.. Buna birde uçak seferlerinin sürekli iptal olmasıyla birlikte şehrimizde uçuş seferlerinin iptali eklenince  insanların rezilliğini anlatmaya gerek kalmıyor.   HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum