1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. ÖNEMLİ HATIRLATMA -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖNEMLİ HATIRLATMA -1-

A+A-

Çocukları bir şekilde madde bağımlısı olan aileler ısrarla soruyorlar. Ne yapalım ne edelim diye. Bağımlılık tedavisi ile ilgili yazımıza geçmeden önce şu gerçeği hatırdan çıkarmamakta fayda var. Madde kullanımı ve maddeye bağlı sorunlar, ülkeler arasında küresel işbirliğine rağmen gün geçtikçe büyük ekonomik ve sosyal sıkıntılara neden olmaktadır.  Bağımlılık tedavisi oldukça pahalı ve güç olan bir hastalıktır.

Bağımlılık denilince insanların algılarında nedense sadece, internet, içki, kumar, sigara, yeme-içme, aşk ve madde bağımlılığı gelse de aslında yüzlerce bağımlılık çeşidi mevcuttur. Bu bağımlılıklar bir birinden ayrı gibi görünse de ruhsal açıdan bakıldığında aynıdırlar.

 Bağımlılık zarar verici sonuçlar doğurmasına karşın, zorlantılı bir şekilde madde arama ve kullanma ile karakterize süreğen ve tekrarlayıcı bir beyin hastalığıdır. Bu hastalığa zarar verici davranışlar da eşlik etmektedir.

Bağımlılık, hem beyni hem de davranışları etkileyen bir hastalıktır. Ancak bu hastalığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Bu hastalığın gelişmesi ve ilerlemesinde birçok biyolojik ve çevresel etmenler rol oynamaktadır. Ancak bağımlılık bir sürecin sonunda gelişen bir olgudur.

Bağımlılık gelişene kadar kişi bazı evrelerden geçer. Önce denemek amaçlı kullanım, daha sonra sosyal kullanım ve bu aşamadan sonra kötüye kullanım ve bağımlılık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle alkol ve madde kullanımının erken tanınması ile birçok olumsuz sonucun gelişmesi önlenebilir. Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından hazırlanmış olan tanı sınıflamasında (DSMIV) bağımlılık tanısı şu ölçütlere dayanarak konmaktadır: Bağımlılık 12 aylık bir dönem içinde aşağıda sıralanan belirtilerden üç veya daha fazlasının bulunması ile tanımlanır.

Bağımlılık tedavisinde davranış değişikliklerinin hedeflendiği son derecede etkin tedaviler uygulanmaktadır. Bazı vakalarda başarıya ulaşana kadar birçok tedavi sürecine gereksinim olmaktadır. Bağımlılık tedavisi çeşitli aşamalardan oluşan uzun süreli bir tedavidir.

Herkes için uygun tek bir bağımlılık tedavisi yoktur. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda bağımlılık tedavisi düzeni belirlenir. Bu kişinin aile, okul, iş yeri ve sosyal hayatta üretken olmasını hedeflemektedir.

 

Yeteri kadar süre bağımlılık tedavisine devam etmek, bağımlılık tedavisinin etkili olması için kritik bir öneme sahiptir. Uygun süre kişinin sorunları ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Birçok kişi bağımlılık tedavisini erken bıraktığı için tekrar alkol ve madde kullanmaya başlamaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.