1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği
Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği

Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Peri, iş sağlığı ve iş güvenliğinin, çalıştıran ve çalışanı ilgilendiren bir kavram olduğunu...

A+A-

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Peri, iş sağlığı ve iş güvenliğinin, çalıştıran ve çalışanı ilgilendiren bir kavram olduğunu belirtti. Peri, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği sürecine bağlı olarak 4857 sayılı İş Yasası ile birlikte ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatının da değiştiğini ancak, diğer alanlarda olduğu gibi alt yapısı hazırlanmadığı için uygulamada belirsizlikler ve olumsuzlukların yaşanmaya devam ettiğini savundu.

     İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili ulusal politikaların oluşturulmasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı ilgili meslek odaları, Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve sendikaların katılımı sağlanarak bu konuda alınacak kararların çalışma yaşamına yansıtılması gerektiğini vurgulayan Peri, açıklamasında şunlara yer verdi:

     ''İş Güvenliği Mühendisliği'' kavramı, çıkarılacak yeni bir yönetmelikle yeniden tanımlanmalı ve iş yerlerinde iş güvenliği mühendisi çalıştırma zorunluluğu getirilerek, çalışma koşulları yeniden düzenlenmelidir. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde ''Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği'' anlayışı yerleştirilmeli, tüm süreçlerde öncelik iş sağlığı ve güvenliğinde olmalıdır. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimine önem verilmeli bu konuda eğitim almamış çalışana işbaşı yaptırılmamalıdır.

     Ortak amacımız, çalışanların yaşam kalitelerinin artırılması, işletmelerin üretime devam edip ayakta kalması ve ülkemizin verimlilik düzeyinin yükseltilmesidir. İş sağlığı ve güvenliği alanındaki sorunların çözümünde, ortak amaç için taraflar olarak birlikte çalışmalı, huzurlu sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını birlikte yaratmalıyız.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.