1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Önce bataklığı kurutmalıyız
Önce bataklığı kurutmalıyız

Önce bataklığı kurutmalıyız

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, ilimizde koronavirüs vaka sayısında azalma görülürken, yoğun bakımların ise tam tersine dolduğunu söyledi.

A+A-

Vaka sayılarındaki azalmaya karşın yoğun bakımlarda doluluk gözlendiğini belirten Tarla, “Yoğun bakımlarımızda ağır hasta sayımız yüksek seyrediyor. Biz herşeyden önce bataklığı kurutmalıyız. Bunun içinde süreç şeffaf yönetilmeli, salgınla ilgili bilgiler herkesle paylaşılmalı” dedi.

KİMSE VERİLERE ULAŞAMIYOR

Pandemi ile mücadelede öncelikle yayılmayı engelleyecek sağlık bilincinin oluşturulması gerektiğini belirten Ayşegül Ateş Tarla, pandemi ile mücadelenin 1.5 2 yılı bulacak bir mevzu olduğunu belirtti. Tarla, “Pandemi iki ayda geçecek bir durum değil. Biz şu anda tek tek hastaları yaşatmaya çalışıyoruz. Esasen önce mevcudu düzenlemek gerekiyor. Bataklığı kurutmalıyız. Fakat bataklığı kurutacak eylemlerden uzak kalıyoruz. Yapılan işlemin veri paylaşımı şeffaf olmayınca, yapılan işlemin ne kadar etkili olduğunu ya da Gaziantep’te neler yapmamız gerektiği konusunda, yorum yapmakta yetersiz kalıyoruz. Buda daha çok spekülasyonlara neden oluyor. Bizim istediğimiz pandeminin şeffaf yönetilmesi, veri akışının sağlanması. Bir Tabip Odası Başkanı olarak veriye ulaşamamak bence normal bir durum değil. Ben ulaşamıyorum, halk sağlığı hocaları ulaşamıyor, kimse ulaşamıyor. Böyle olunca şehre dönük neyimiz var, en büyük riskimiz ne, yayılma nedeni düğünlerden mi daha çok çıkıyor, organize sanayiden mi, hangi noktalardan çıkıyor bunları bilmiyoruz” diye konuştu.

BELKİ GAZİANTEP’TEKİ DURUM BAŞKA

Gaziantep özelinde durumun ne olduğunun bilinmemesinin sürece katkı konulmasını da engellediğini anlatan Tarla şunları söyledi:”Gaziantep’te merkezdeki sağlık bakanlığının uygulamaları yerele uygulanıyor. Belki  Gaziantep’teki durum başka, belki Gaziantep’te başka bir noktadan çıkıyor, başka bir yayılım noktası var, belki farklı bir şey yapmamız gerekiyor. Ancak durumu bilmediğimiz için bu noktada öyle bir farklı bir uygulama yapma şansımız yok. Gaziantep’te bulaş değeri ne noktaya geldi, hangi mahallelerde daha yüksek, hangi mahallelere daha dikkat etmeliyiz, oradaki sıkıntı nedir, bunları bilmeyince yorum yapmamız imkansız oluyor. Bunu yetkili makamlar ne düzeyde biliyor bunu bilmiyorum ama, uygulamalar merkezi olduğu için yereldeki dinamiklere göre hareket edildiğini görmüyoruz. Merkezdeki uygulama neyse benzerinin aynısını şehrimizde uygulamaya çalışıyoruz, onun için bazı noktalar tutuyor bazıları da tutmuyor. Bu yüzdende neyin ne olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Yani ben dezavantajlı grupların Gaziantep’teki durumunu bilmiyorum, sağlık çalışanlarının ne noktada olduğunu bilmiyorum. Şu anda ilimizde hastanelerde yoğun bakımlarda bir rahatlığımız yok. Servislerde rahatlama var.  Ağustos’un ortasına kadar yaşanılan o yoğun hasta yoğunluğumuz daha azalmış görünüyor.  Ama yoğun bakımlarımızda ağır hasta sayımız yüksek seyrediyor” dedi.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ŞEFFAF TUTUYOR

Gizli saklı pandemi mücadelesinin yapılmayacağının altını tekrar tekrar çizen tarla konuşmasını şöyle bitirdi:”Bizler mevcut analizde eleştirel kalıyoruz. Ne yazıkki sürece dahil olamama durumu ile pandemi tarihine olumsuz not düşmüş oluyoruz. Belki 2 yıl sonra niye dahil olmadığımızı göreceğiz. Ancak şu anda pandemi bilgisini paylaşmak çok önemli. Dünya Sağlık Örgütü onun için şeffaf tutuyor. Bütün yayınlar bilimsel yayınlar açıktır, herkes gidip okusun diye açıyorlar. Pandemi bilgisi insanlığa dair bir bilgidir. Herkes okuyacak. Buna göre politikalar oluşacak,yeni uygulamalar yapılacak, pandemi ile mücadele bu şekilde olur. Gizli saklı pandemi mücadelesi yapılamaz. Verilerin bilgilerin şeffaf olması ve açıklanması gerekiyor. Bilim insanlarının açıklamalarına kulak verilmeli. Pandemideki her veri paylaşılmalı.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.