1. YAZARLAR

  2. Ömer Lök

  3. Ömer Lök ile Cuma Yazıları
Ömer Lök

Ömer Lök

Yazarın Tüm Yazıları >

Ömer Lök ile Cuma Yazıları

A+A-

 

SÜRGÜN
Sürgün hayatı yaşıyoruz belki dünyada...
İnsanoğlu cennetten çıkarıldığından beri hep bir arayış ve vuslat içinde. Geri dönüşü yaşamak ve ruhunu huzura erdirmek adına hep bir arayış halinde. Belki hiçbir şey onu tatmin etmiyor. Hep daha fazlasının peşinde. Çünkü ruhu daha önce sonsuzluğu gördü...
Bundan sonra yaşadıkları sadece uzatmalar. Bilenler için yaradılışın içinde hep bir gizem saklı. Rüyalar, hayaller ve bazen ben bu anı daha önce yaşamıştım ikilemleri...
Evet daha önce yaşadık aslında. Ruh bunu biliyor ama biz idrak edemiyoruz. Sonsuzluğun anahtarı ruhun gizeminde saklı. İç barışa ulaşanlar yani ruh beden ilişkisini çözenler huzura erenlerdir...
Yunus ‘' Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan'' derken şifreyi çözmüş anlaşılan... Dünya oyundan ibaret... Hayat uzunca bir hayretten başka ne ki?
Ölümü unutup büyük bir hırsla, sağlığını, sevdiklerini kaybetmeyi göze alarak kayıtsızca yaşayanlara derin bir mesaj vermiş Yunus...
Doyumsuzlukların temelinde hep bir hoyratlık var. Az şeyle yetinmeyenler asla çok şeyle de yetinmeyeceklerdir. Mutluluk benim çocuklukta telden yaptığım arabayı sürüp oynamaktı. Ama oğlum bilgisayarda ne kadar da oyun oynasa doymuyor mutlu olmuyor..
Herkes kendi çerçevesinden bakar dünyaya. Nasıl görmek istiyorsa öyle görür. ‘'İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişlerse, diğerine sağırdırlar''
İşte önemli olan bir başkasının gözünden görmek ve anlamak hayatı. O zaman paylaşılır her şey. Sağır kalınmaz..
Dünya mekan değil. Ne kadar bağlıysanız dünyaya o kadar aciz ve mutsuzsunuz...
Sezai Karakoç, ne güzel özetlemiş şu dizelerinde asli mekanı ve varacağımız yeri;
‘'Sevgili 
En sevgili
Ey sevgili
Uzatma dünya sürgünümü benim''
MAMEDAĞA
BARDAA KİM GIRDI
Aaşam yatıydım la yohardan bi tıhırdı geliy. Uyhuyu düzemedim bi tüllü. Bizim arvad Hayce düşde yat herif dey amma gannım almay. Sabaa zor eddim. Kagdım yazlığa çıktım. Hele nolmuş  aaşamki sesler de neymiş deyn... Abooww çatıdaki bardaklar(Kiremit) gırılmış. Hananız haraba galmıya emi. La kim edmiş bunu olaa.. Gettim süllümü aldım. Süyüğe gurdum. Yoharı çıktım. Ortalık Hanı harap olmuş.
Neyse hayada endim geri. Curundan başıma bi tas su döktüm. 
-Hayceee hele bi çay demle..
Arvaddan oturuyg nefeleniydik. La bagdım gene bi ses var yoharda. Vayy sizi kedi pisikler vayy.. Hızan olmuş eşşoleşegler.. vavv vuvv gıynaşıp duruylar. Olan bizim bardaklara oluy. Deynee çekteem kimi govaladım genderi. 
-Mart buzaası kimi ne baarıysız.. Başka yer mi yok layn. Bula bula benim yazlıı bulmuşlar çütleşecek...Gedin başka yerde çütleşin.. bak hele nası da baarıyyy... cilveleşiy la.. maaaaaavvvv vaerrrrrrrr.. sahı gonuşuylar..
-La hayce sen baa bi kere beyle demedin. 
-Amaan herif benim işim başımdan aşıg. Saa bi de pisik kimi yarvalıym mı yanı...
 -Acı navar bi seferde yarval..Pisikler bile oyun uşaa oluklar. İş tumanını geyip geziyn annacımda. Şu pisiklerin eddiğine bag. Sabah sabah bizi dinden imandan çıharıcılar..
Böön de beyle osun yerin bahıym.
BÖÖN DOĞANLAR
Oolansa Saaet Mırtaza  Gızsa Hösküt Sabiye
GÜNÜN YİMEE
Malhıtalı Küfde. Eşgili Yarpak. Alaca Şorba.
HARBİDEN
Bu Gaziantepspor'un hali ne olacak? Fatmagül'ün suçu ne? gibisinden bir şey oldu herhalde. Bu sevgisizlik, bu kayıtsızlık ve bu boş vermişlik nereye kadar gidecek. Umut yaşatır bazen adamı, bazen de öldürür. Takımları yaşatan camiadır. Taraftarıdır. Sevenidir. Bugün Adanademirspor ve Göztepe dibe vurup tekrar amatör liglerden buralara gelmişse taraftarı sayesindedir. Sevenleri çekip çıkarmıştır oralardan..
Maalesef biz de o camia ve aşk yok...
Düşersek kimse kaldırmaz. 
Tohumuna para saymadınız değil mi?

SÜRGÜN

Sürgün hayatı yaşıyoruz belki dünyada...İnsanoğlu cennetten çıkarıldığından beri hep bir arayış ve vuslat içinde. Geri dönüşü yaşamak ve ruhunu huzura erdirmek adına hep bir arayış halinde. Belki hiçbir şey onu tatmin etmiyor. Hep daha fazlasının peşinde. Çünkü ruhu daha önce sonsuzluğu gördü...Bundan sonra yaşadıkları sadece uzatmalar. Bilenler için yaradılışın içinde hep bir gizem saklı. Rüyalar, hayaller ve bazen ben bu anı daha önce yaşamıştım ikilemleri...Evet daha önce yaşadık aslında. Ruh bunu biliyor ama biz idrak edemiyoruz. Sonsuzluğun anahtarı ruhun gizeminde saklı. İç barışa ulaşanlar yani ruh beden ilişkisini çözenler huzura erenlerdir...Yunus ‘' Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan'' derken şifreyi çözmüş anlaşılan... Dünya oyundan ibaret... Hayat uzunca bir hayretten başka ne ki?Ölümü unutup büyük bir hırsla, sağlığını, sevdiklerini kaybetmeyi göze alarak kayıtsızca yaşayanlara derin bir mesaj vermiş Yunus...Doyumsuzlukların temelinde hep bir hoyratlık var. Az şeyle yetinmeyenler asla çok şeyle de yetinmeyeceklerdir. Mutluluk benim çocuklukta telden yaptığım arabayı sürüp oynamaktı. Ama oğlum bilgisayarda ne kadar da oyun oynasa doymuyor mutlu olmuyor..Herkes kendi çerçevesinden bakar dünyaya. Nasıl görmek istiyorsa öyle görür. ‘'İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişlerse, diğerine sağırdırlar''İşte önemli olan bir başkasının gözünden görmek ve anlamak hayatı. O zaman paylaşılır her şey. Sağır kalınmaz..Dünya mekan değil. Ne kadar bağlıysanız dünyaya o kadar aciz ve mutsuzsunuz...Sezai Karakoç, ne güzel özetlemiş şu dizelerinde asli mekanı ve varacağımız yeri;‘'

Sevgili En sevgili

Ey sevgili

Uzatma dünya sürgünümü benim''

MAMEDAĞA

BARDAA KİM GIRDI

Aaşam yatıydım la yohardan bi tıhırdı geliy. Uyhuyu düzemedim bi tüllü. Bizim arvad Hayce düşde yat herif dey amma gannım almay. Sabaa zor eddim. Kagdım yazlığa çıktım. Hele nolmuş  aaşamki sesler de neymiş deyn... Abooww çatıdaki bardaklar(Kiremit) gırılmış. Hananız haraba galmıya emi. La kim edmiş bunu olaa.. Gettim süllümü aldım. Süyüğe gurdum. Yoharı çıktım. Ortalık Hanı harap olmuş.Neyse hayada endim geri. Curundan başıma bi tas su döktüm. -Hayceee hele bi çay demle..Arvaddan oturuyg nefeleniydik. La bagdım gene bi ses var yoharda. Vayy sizi kedi pisikler vayy.. Hızan olmuş eşşoleşegler.. vavv vuvv gıynaşıp duruylar. Olan bizim bardaklara oluy. Deynee çekteem kimi govaladım genderi. -Mart buzaası kimi ne baarıysız.. Başka yer mi yok layn. Bula bula benim yazlıı bulmuşlar çütleşecek...Gedin başka yerde çütleşin.. bak hele nası da baarıyyy... cilveleşiy la.. maaaaaavvvv vaerrrrrrrr.. sahı gonuşuylar..-La hayce sen baa bi kere beyle demedin. -Amaan herif benim işim başımdan aşıg. Saa bi de pisik kimi yarvalıym mı yanı... -Acı navar bi seferde yarval..Pisikler bile oyun uşaa oluklar. İş tumanını geyip geziyn annacımda. Şu pisiklerin eddiğine bag. Sabah sabah bizi dinden imandan çıharıcılar..Böön de beyle osun yerin bahıym.

BÖÖN DOĞANLAR

Oolansa Saaet Mırtaza  

Gızsa Hösküt Sabiye

GÜNÜN YİMEE

Malhıtalı Küfde. Eşgili Yarpak. Alaca Şorba.

HARBİDEN

Bu Gaziantepspor'un hali ne olacak? Fatmagül'ün suçu ne? gibisinden bir şey oldu herhalde. Bu sevgisizlik, bu kayıtsızlık ve bu boş vermişlik nereye kadar gidecek. Umut yaşatır bazen adamı, bazen de öldürür. Takımları yaşatan camiadır. Taraftarıdır. Sevenidir. Bugün Adanademirspor ve Göztepe dibe vurup tekrar amatör liglerden buralara gelmişse taraftarı sayesindedir. Sevenleri çekip çıkarmıştır oralardan..Maalesef biz de o camia ve aşk yok...Düşersek kimse kaldırmaz. Tohumuna para saymadınız değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.