1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ombudsman herkesi dinledi
Ombudsman herkesi dinledi

Ombudsman herkesi dinledi

Kamu Başdenetçisi (OMBUDSMAN) Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ Programı çerçevesinde Gaziantep’te basın mensuplarıyla biraraya geldi.

A+A-

  Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun vatandaşla devlet arasında barış köprüsü, kucaklaşma köprüsü görevi gördüğünü, halka avukatlık yaparken, idareye de rehberlik yaptıklarını belirtti. Malkoç, toplantıda Diyarbakır’da çocuğu dağa kaçırılan anneler, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet, torpil iddiaları, okulların öğrenci ve velileri kaynak kitap almaya zorlaması ve özel hastanelerin devleti zarara uğrattığıyla ilgili iddialara tek tek cevap verdi. Malkoç,”Hangi idareyle sorununuz varsa önce o idareye başvurun. Olumlu cevap alamazsanız mahkemeye gitmeden önce bize gelin diyoruz” dedi.

İDAREYE YOL GÖSTERİYORUZ

Malkoç, Gaziantep'te kamu denetçileri Sadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak ve Arif Dülger ile düzenlediği basın toplantısında Kamu Denetçiliği Kurumunun, Hukukun üstünlüğünün sağlanması, iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi ve halka karşı sorumluluk anlayışı içinde ve hakkaniyet temelinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlı bir denetim mekanizması olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Malkoç, “Kurumumuz halkın avukatlığını yapmakta ve aldığı kararlar ile idareye yol göstermektedir. Kurumumuzun amacı; şeffaf, hesap verebilir, insan odaklı bir idare ve hizmet anlayışının yerleşmesine katkıda bulunmak, milletimize daha iyi hizmet etmektir. Çok önemli mesafeler aldık. Verdiğimiz tavsiye kararlarıyla idareye yol gösteriyoruz. İdareye danışmanlık yapıyoruz, rehberlik yapıyoruz. Oldukça başarılı durumdayız. Bir tarafta vatandaşa avukatlık yaparken idareye de rehberlik yapıyoruz. Vatandaşla devlet arasında barış köprüsü kucaklaşma köprüsüyüz” dedi.

GAZİANTEP’TE BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU OLDU

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun, Gaziantep’ten gelen, eğitim, sağlık, ulaşım, maliye, yerel yönetimler gibi çok çeşitli alanlarda binin üzerinde başvuruyu incelediğini ve vatandaşın idareyle olan sorunlarını çözüme kavuşturduğunu belirterek şöyle konuştu:”Özellikle hak arama kültürünün yaygınlaştırılmasına gayret ediyoruz. Çok sayıda uzmanımız var. Halkımız bizi tanıdıkça seviyor, sevdikçe müracaatlar artıyor. Vatandaşların şikayetlerini alıp onlara çözüm bulma ana görevinin yanısıra üniversitelerde genç yavrularımız arasında hakkaniyet adalet demokrasi kültürünün artırılması için ombudsmanlık toplulukları kurmaya başladılar. Avrupa’da yaşayan 10 milyona yakın insanımız var. Oralarda mağdur olan vatandaşlarımıza da hizmet sunmaya çalışıyoruz. Özellikle Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa gibi yoğun Türk nüfusun bulunduğu ülkelere giderek sivil toplum kuruluşlarını o ülkelerin ombudsmanlarıyla buluşturuyoruz ve onlara destek sunmaya çalışıyoruz.”

İNSANLARA KUCAK AÇAN ÖRNEK BİR İL

Gaziantep’in çok hareketli canlı ve bir çok alanda Türkiye’ye öncülük yapan bir il olduğunu belirten Malkoç, “Gastronomide dünyaya sesini duyuran bir il. Ekonomi anlamında sayılı illerden biri. 6-7 milyar dolar ihracatı yaklaşan bir ilk. Türkiye’nin diğer illerine göre işsizlik sorununun daha az olduğu, dinamik bir il. Göç almasına rağmen Gaziantepli insanın gönlünün genişliğiyle insanlara kucak açan, işveren ve onları toplumla bütünleştiren bir il. Bu anlamıyla örnek bir il” dedi.

KENDİ HAKKINI ARAYAN VE KORUYAN BİR ŞEHİR

Gaziantep’in bir taraftan dış göç alırken, diğer taraftan nitelikli göç vermeye başladığını ve kentin bu anlamda iyi yönetilemediğiyle ilgili bir soru üzerine Malkoç,”Gaziantep kendi hakkını talep eden ve koruyan bir il. Biz talep üzerine,yapılan başvurular üzerine çalışırız. Bu anlamda bize talep getirilirse elimizden geldiğinde Gaziantep’in hakkını almaya çalışırız.Kamu Denetçiliği Kurumu olarak ana görevimiz idareyi denetlemek, yol göstermek, yardımcı olmak. Bizim yaptığımız görev vatandaşla devlet arasındaki ilişkileri düzenlemek” dedi. 

ANNELERİN MÜRACAATLARINI İNCELİYORUZ

Malkoç, çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerinin, HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemine ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:"Annelerin çocuklarına kavuşmak için, çocuklarını terör örgütünden kurtarmak için yaptıkları eylem çok anlamlı, değerli bir eylemdir. Anne yüreği, elbette çocuğuna kavuşma arzusu, isteği en masum, en makul, en doğru istek. Türkiye'nin bu noktada tek yürek ve tek ses olması fevkalade önemli. Bu annelerinki tam bir hak arama davasıdır. Onları tebrik ediyoruz, kutluyoruz. Kamu Denetçiliği Kurumu'na pazartesi günü itibariyle ulaşan dilekçeler var. Bu dilekçelerde kurumumuzdan, HDP aracılığıyla PKK'nın eline düşürülen çocuklarının, annelerine ulaştırılması için yapılmış müracaatlar var. Bu müracaatı inceliyoruz. Bize yapılan başvuru üzerine neler yapacağımızı önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyuracağız. Diyarbakır'da HDP'nin önündeki annelerin yürek yangını, bütün Türkiye tarafından duyulmuştur. Çok anlamlı ve meşru bir eylemdir."

KAYNAK KİTAPLARIYLA İLGİLİ ŞİKAYET ALMADIK

Ücretsiz ders kitaplarına rağmen, okulların öğrencileri kaynak kitap almaya zorladığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Malkoç, ”Bize bu konuda bir şikayet almadık. Basından bu tür iddialar duyuyoruz. Sizin tarafınızdan veya tüzel kişi bu konuda bize başvurulabilir. Başvurduğu takdirde bizde konuyu inceleriz” dedi.

YANLIŞ YAPANIN YANINA KAR KALMAZ

Özel hastanelerin devleti trilyonlarca zarara uğrattığı yönündeki bir sorusu üzerine Malkoç, şunları söyledi:”Türkiye bir hukuk devleti. Türkiye’de denetim mekanizmaları çok şükür var. Ama bu denetim mekanizmalarını harekete geçirmenin değişik yolları var. Belki bizim kamu hizmetlerinin hem kalitesinin artması, hem de haksızların yanlışlıkların önüne geçmek için yapmamız gereken bir şey var. Hak arama konusunda biraz daha titiz olacağız. Şikayetiniz varsa ilgili kurumlara yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Ama şunu söyleyeyim Türkiye’de bu yanlışlığı yapan insanların hiçbirinin yanlışı yanına kar kalmaz. Yanlışla doğruyu ayırt etmek lazım. Çünkü bazıları yanlış yapıyor diye genel sunulan hizmetlerin tamamını ortadan kaldırmak gibi mutlaka birşeyin olmaması gerekiyor.”

ÖNCE İDAREYE BAŞVURUN

Herkesin hakkını araması gerektiğini, kendilerine başvurulduğunda hiç bir ücret talep edilmediğini söyleyen Malkoç, “Bize başvurular ücretsiz. Yeterki imzası T.C. numarası olsun. Bize kolay ulaşılıyor. Vatandaş bir satırlık bir paragraflıkta olsa onu alır inceleriz. Başvurular 6 ay içerisinde sonuçlandırılıyor. Başvuruların yüzde 99’u 6 ayda sonuçlandı karara bağlandı. 2018 yılında 17 bin 517 başvuru yapılmış,17 bin 515 karar çıkmış durumda. Hak arama kültürü önemli bir kültürdür, Anayasada dilekçe hakkı vardır. Bununla ilgili yasal düzenlemeler, ilgili kurumlar kuruluşlar vardır. Haber yapmanızın yanısıra dilekçeyle iletirseniz talebiniz mutlaka incelenecektir. Hangi idareyle sorununuz varsa önce o idareye başvurun. Olumlu cevap alamazsanız mahkemeye gitmeden önce bize gelin diyoruz” diye konuştu. 

YANLIŞ YAPAN MÜEYYİDESİYLE KARŞILAŞSIN

Güvenlik sertifikası almış bir gencin iş için Milli eğitime gittiğini, oradaki bir görevlinin ‘Ak partiden il başkanı veya milletvekilinden bize bir telefon açsınlar, sizi işe alalım’ dediğini iddia edince Malkoç şunları söyledi: “Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’nin bu konudaki yasal düzenlemeleri Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha üst seviyede. Ancak bu düzenlemeler insanlar eliyle işletiliyor. Bir kamu görevlisi yanlış yapmış olabilir. Böyle bir arkadaş varsa bize müracaat etsin. Değerlendirelim. Yanlış yapan kim varsa hep birlikte el birliğiyle onu düzeltelim. Ama bu mekanizmalara müracaat etmeden oturupta sitem etmek hoş olmuyor. Yanlış yapan kim varsa müeyyidesiyle karşılaşsın. Yanlışlıklar böyle düzeltilecek, hukukun üstünlüğüne böyle erişeceğiz. Hukuka uymayanlar olursa beraber onları ikaz edeceğiz”

ŞİDDET SADECE YASAYLA ÖNLENEMEZ

Kamu yatırımlarının eksik kaldığı, Gaziantep’e 1960 yılından bu yana Gaziantep’e bir çivi çakılmadığı ve sağlık çalışanlarına şiddetle ilgili bir soru üzerine Malkoç şöyle konuştu:”Dünyanın bir çok ülkesini dolaşıyoruz. Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemi dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye sağlık reformu anlamında dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Sağlık hizmetleri alanında dünyanın en iyilerinden biri olduk. Gaziantep’te şehir hastanesi yakın zamanda tamamlanacak. Maalesef sağlık çalışanlarına saldırılar çoğaldı. Şiddetle hep beraber mücadele edeceğiz. Evet doktora kolay ulaşıyor. Almanya’daki, Avrupa’daki yakınlarınıza bir sorun bakalım, doktora öyle kolay ulaşılıyor mu? Bu sadece yasayla önlenecek bir şey değil. Bunun eğitimi var, bize düşen sorumluluk bölümü var. Şiddet uygulayanın arkadaşı iyi ettin diyorsa bu önemli bir sorun. Toplumda kanunlardan daha etkili yazısız müeyyideler vardır. Biz bu geleneğimizi zayıflattık. Bu yönümüzü kuvvetlendirmemiz gerekiyor.”

Toplantıda, kamu denetçileri Kalkan, Tunçak ve Dülger de sorumlu oldukları alanlardaki çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.