1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Olimpik Havuz nihayet bitti
Olimpik Havuz nihayet bitti

Olimpik Havuz nihayet bitti

Yıllardır bir türlü bitirilemeyen Türkiye’nin en büyük olimpik yüzme havuzu sonunda açıldı.

A+A-

Açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yapılan yüzme havuzunun Avrupa’da ilk 5’te yer aldığını söyledi. Bir dizi açılış ve inceleme için Gaziantep’e gelen Kasapoğlu, Üniversiteler Koordinasyon Toplantısına katıldı, ardında da Şahinbey Spor Salonu'nda düzenlenen "Yarının Sultanları" programında bulundu. Türkiye’nin en büyük olimpik yüzme havuzunun açılışını yapan Bakan Kasapoğlu, Türkiye’ye olimpiyatlarda yüzme dalında ilk defa madalya kazandıran yüzücü Sevilay Öztürk’e doğum günü pastası sürprizi yaptı.

Şehitkamil ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan Türkiye’nin en büyük olimpik yüzme havuzunun açılışı gerçekleştirildi. Düzenlenen açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, MHP Milletvekili Sermet Atay ile AK Parti milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda sporcu ve bürokrat katıldı. Bakan Kasapoğlu ile protokol üyeleri kurdele kesiminin ardından yüzme havuzunu gezdi. Havuzda yüzen sporcularla bir araya gelen Kasapoğlu, hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURADA EMEK VE ÇABA VAR

Gaziantep’te çok verimli bir gün geçirdiklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, "Bir hemşeriniz olarak sizlere teşekkür ediyorum. Havuzumuz sadece şehrimizin ve bölgemizin ötesinde Avrupa’da ilk 5’de yer alan bir havuzdur. Burada bir çaba ve emek var. Bu güzel tesisin bugünlere gelmesinde emeği olan milletvekillerine, başkanımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu tesis ülkemiz sporuna ve uluslarasın camiaya çok büyük hizmetler sunacak. Spor birleştiren ve dönüştüren ve pek çok misyonu içinde bulunduran bir olgudur. 19 yıldan beri her alanda olduğu gibi sporda da çok büyük atılımlarını gerçekleştirdik. Devasa stadyumlarından spor salonlarına kadar her türlü branşa hizmet edecek tesisler yaptık" dedi.

EN BÜYÜK YÜZME HAVUZU

Gaziantep’e en büyük ve en donanımlı yüzme havuzunu yaptıklarını vurgulayan Kasapoğlu, "Yüzmeyi ana branşlardan biri haline getirdik. Yüzme bilmeyen kalmasın projesiyle milyonlarca vatandaşımıza yüzmeyi öğrettik. İnşallah bu çıtayı daha yukarıya taşıyacağız. Gençlerimiz bizim için büyük zenginlik. Yetenekleri keşfedip uluslararası alanda yıldızlar çıkarmak bizim en önemli amacımızdır. Ben Gaziantep’i hep örnek olarak görüyorum. Yerel yönetimiyle ve siyasetiyle burada bir kardeşlik ve beraberlik var. Rabbim bu güçlü sinerjimizi güçlü kılsın. 3 yıl önce başladığımız bu dönüşümle ve “Spor şehri Gaziantep” projesinde meyveleri alıyoruz" ifadelerini kullandı.

BAKANDAN SÜRPRİZ

Türkiye’ye olimpiyatlarda yüzme dalında ilk defa madalya kazandıran yüzücü Sevilay Öztürk de açılış törenine katıldı. Bakan Kasapoğlu, doğum günü olan Öztürk’e doğum günü pastası sürprizi yaptı.

TOPLANTIYA KATILDI

Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Üniversiteler Koordinasyon Toplantısı'na katılan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'deki spor yatırımlarının katlanarak devam edeceğini ve her zaman gençlerin yanında yer almaya devam edeceklerini açıkladı. Gaziantep’in sanayiden tarıma, tarımdan spora büyük bir devrimi gerçekleştirdiğini söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise bu toplantının Gaziantep’te düzenlenmesinin önemli bir çalışma olduğunu belirtti. Üniversitelerin en büyük paydaşlarından biri olduğunu aktaran Kasapoğlu, "Yerel yönetimler de önemli bir paydaş olarak gördüğümüz çok ciddi iş birliği gerçekleştirdiğimiz kurumlardır. İş birliği olmadıkça o sinerjiyi üretemedikçe o kurumun tek başına bir şey başarması mümkün değildir. Akademiyle yerel yönetimle sivil toplumla iş birliği oldukça bunun çıktıları her alanda güçlü bir şekilde hissettiriyor. Geleceğe doğru yapılan planlamalar hem ülkemiz hem akademi için ciddi sonuçları ortaya çıkarıyor. Bakanlık olarak öne çıkardığımız katılımcı ruh her zaman önemsediğimiz bir konudur. En son bütçe konusunda gençlerin bütçesi gençlere dedik. Üniversitelerimizin siz değerli hocalarımızın süreçlerin içinde olmasını çok önemsiyorum. Yeni projelerde sizlerin içinde yer almasını temenni ediyorum. Spor fiziksel bir unsur ama bunun ötesinde çok önemlidir. Spor her şeyden önce fiziksel sağlık demek. Spor ruhsal sağlığı beraberinde getiriyor. Ruhsal sağlıkla birlikte sosyal sağlık beraberinde geliyor" açıklamasını yaptı.

ŞAMPİYONLAR YETİŞTİRECEĞİZ

Olimpiyatlar için üniversitelerden başarılı ve güçlü sporcular yetiştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, "Olimpiyatta şunu gördüm. Üniversiteler Amerika'da ve batıda olimpiyatlara en çok sporcu hazırlayan kurumlar. Onun için üniversitelerin her biri bir branşa odaklanmalıdır. Her bölgemizin bir zenginliği var. Bu özellikleri keşfedip yarınların olimpiyatlarında Gaziantep, Çanakkale, Burdur üniversitelerinin niçin olimpiyat şampiyonu yetiştirmesin. Yeter ki bu anlamda bir vizyon ve çaba ortaya koyalım. Stanford Üniversitesi'nin 270 olimpiyat madalyası var. Neden bizim ülkemizde de olmasın. Bizler üniversitelerimizin yanındayız. Gençlerimize güveniyor ve inanıyoruz. Gençlerimiz müthiş bir potansiyeldir. Olimpiyatlara pek çok ülkeden daha fazla kadın sporcuyla katıldık. O yüzden sporu genciyle yaşlısıyla engelli engelsiz herkesin gelişimine açık bir vizyon geliştiriyoruz. El birliğiyle neleri başarabileceğimizi tüm dünyaya ispatlayabiliriz. Bu toplantının çıktıları bizler için çok önemli, bu camianın bir ferdi olarak bu toplantının çıktılarından da bizzat istifade edeceğim" değerlendirmesini yaptı.

ÖNEMLİ YATIRIMLAR VAR

Konuşmasının son kısmında Gaziantep'te önemli spor yatırımlarının yapıldığına ve bu yatırımların dünyaya örnek olacağına da değinen Bakan Kasapoğlu, "Spordaki devasa tesis altyapısından bahsettim. Bugün yine Gaziantep'te mükemmel tesisleri açacağız. Hakikaten pek çok ülkeye meydan okuyacak bir altyapıyı hazırlıyoruz. Bu tesisleri nasıl verimli kullanır ve halkın erişimine nasıl açarız. Bu konular bizlerin her daim gündeminde olması gerekiyor. Bu konuyla ilgili hocalarımızın yaklaşım ve tavsiyeleri bizler için kritik bir misyon ifade ediyor. Başarının en önemli şartlarından biri plan ve istikrardır" diye konuştu. 

YARININ SULTANLARI PROGRAMINA KATILDI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'de her branşı destekleyecek mükemmel altyapıya sahip olduklarını söyledi. Gaziantep'te Şahinbey Spor Salonu'nda düzenlenen "Yarının Sultanları" programında konuşan Bakan Kasapoğlu, amaçlarının gençlerin voleybolla tanışmasını sağlamak olduğunu belirtti. Her yaştan insanı spora teşvik etmek için önemli projeler hayata geçirdiklerini aktaran Kasapoğlu, şöyle konuştu "Türkiye'de her branşta emin adımlarla ilerlememiz ve her branşta adımızı yazdırmamız bizi daha güçlü kılıyor. Voleybolda 'Filenin Sultanları' var. İşte 'Yarının Sultanları' projesi de tüm Türkiye'de hızlı bir şekilde ilerliyor. Yeteneklerimizi keşfetmek ve yeni yetenekleri tespit etmek... Bu anlamda önümüzdeki süreçte yeni branşlarda yeni müjdelerimiz olacak. Türkiye güçlü ve potansiyeli büyük bir ülke. Bu anlamda sporun her branşında altyapımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Mükemmel, her branşı en güçlü şekilde destekleyecek bir altyapımız var. Ona rağmen altyapımızı güçlendiriyoruz. İlgisi, potansiyeli olan her genci yarınlara daha donanımlı hazırlamak bakanlık olarak amacımız."

GAZİANTEP’TE BAŞLADI 

Etkinlikte yer alan A Milli Kadın Voleybol Takımı Baş antrenörü Giovanni Guidetti de "Yarının Sultanları" projesinin Muğla'dan sonra Gaziantep'te başladığını aktardı. Çalışmaların çok iyi gittiğini ifade eden Guidetti, "Biz burada çok mutluyuz. Çok iyi çocuklar var. Hepsi çok güzel voleybol oynuyor, hepsi yetenekli. Sayın Bakan'a ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim." değerlendirmesinde bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.