Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

OKUMAK…

A+A-

Okuma özürlü bir ülke olduğumuzu hep söyler dururuz.  Ama okumakla neyi kastettiğimizi pek açıklamayız. Okumak  okumak ama neyi ,neleri okumak. Bir kere her meslek sahibinin kendi mesleğindeki yayınları okumasını okumak sayacak mıyız ?

 Doğal odur ki, her meslek sahibi mesleğini ilgilendiren konulardaki yayınları okusun. Örneklendirelim: Bir avukat değişen yasaları izlemek zorundadır. Buna okumak demek gerekmez sanıyorum. Okumak , izlemek, uygulamak zorundadır yoksa mesleğini yapamaz. Bir doktoru ele alalım: tıp fakültesi bitti, ya da ihtisas bitti kitap bitti. Böyleleri mesleklerini giderek deneyim kazanarak sürdürürler. Mesleklerinde ün de kazanabilirler… Ama özellikle ihtisas sahibi doktorların tıp dünyasında, hele hele de kendi dallarındaki gelişmeleri izlemeleri, yayınları izlemeleri kaçınılmazdır. Zaten bu özellikleriyle  de okumayanlardan ayrılırlar…

Yaşadığım bir deneyimi anlatayım.  

Hiçbir yakınmam olmamakla birlikte bir doktor arkadaşın ısrarıyla anjiyo oldum.  

Bir damarda daralma var. Sonucu o sırada gören genç bir doktor atıldı: “Seni ameliyat eder, bir ayda da ayağa kaldırırım!” Ağzını açınca beyni görülmüştü ama  tam o sırada  arkadaşım doktor bunu duydu ve bana “mimiklerlye” aldırma işareti yaptı.

Doktor arkadaşım beni bir  “kalpciye” yönlendirdi. Kalpci filmi inceledi. “ Kim sana ameliyat derse sakın olma!” Tıkanıklık kolay bir yerde, stent takarız, bunu da birlikte çalıştığım hocamla birlikte yapıyoruz. Sonra Stent söz konusu olunca, sana Yağlı falan diye ithal stentlerden söz edecekler sakın onaylama, bizim doktorlar hâlâ bu stenti niye uygularlar bilemem ,Amarika’da yasaklandı. Ve bana  ithal stentle yerli stent arasındaki ve yerlinin lehine, ithalin aleyhine nedenleri anlattı.

Doktor arkadaşıma durumu anlattı.

 O başka branş doktoruydu. Kalpçiye tlf ederek  stent hakkındaki yayınları göndermesini rica etti. Okudu tatmin oldu.

Stent için uyutulup uyanınca bir tip belirdi baş ucumda ve bana ithal yağlı stentlerin faziletleri anlatmaya b aşladı. Ben kısa kestim “ Yerli” dedim.

Yerli stent elli liraydı, Yağlı stent dört bin lira! On bir yılı devirdim. Yerli stentim aslanlar gibi kanımı geçiriyor! Stent gereksiniminde olanlar dikkatli olup satıcı tuzağına düşmesinler diye yazdım!

Filmime bakan doktor doçentti, şimdi profesör. Okuyan doktorlara saygıyla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum