1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okullarda yığılmanın önüne geçmek lazım
Okullarda yığılmanın önüne geçmek lazım

Okullarda yığılmanın önüne geçmek lazım

Derslik açığının en fazla olduğu 8 ilden biri olan Gaziantep’te özellikle Anadolu liselerinde öğrenci kapasitelerinde aşırı yoğunluk yaşanıyor.

A+A-

  Çoğu okulda sosyal alanlar, idari alanlar bile sınıflara dönüştürülüyor. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, okullardaki yığılmanın önüne geçmenin yolunun okul ve derslik probleminin çözümünden geçtiğini belirtti. Meslek liselerine yönlendirme ve rehberliğin daha sağlıklı yapılması gerektiğini belirten Avan, “Meslek liseleri istihdam garantili okullar haline gelmeli” dedi.

YIĞILMA VAR

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Gaziantep’te genel olarak sınıf mevcutlarının sürekli artığını söyledi. 3 yıl önce sistemin değiştiğini, Anadolu liselerinin ikiye ayrıldığını anlatan Avan, ”Bu okullardan biri proje okulları. Bunlar sınavla öğrenci alıyor. Proje okullarında belli bir sınıf mevcudu var, öğrenci sayısı belli, öğrenci sınavla alındığından oraya daha fazla öğrenci kaydolamıyor. Diğeri  normal anadolu liseleri. Buralarda yığılma var. İmam hatip liseleri ve normal meslek liseleri ise çok fazla tercih edilmiyor.  Öğrenciler Anadolu liselerine gitmek isteyince meslek liselerine ve imam hatip liselerine daha az öğrenci gidiyor. Haliyle anadolu liseleri daha kalabalık oluyor. Yani meslek lisesi bulabildiği kadar öğrenci alıyor, anadolu lisesi bulabildiği kadar öğrenci alıyor, imam hatip lisesi bulabildiği kadar öğrenci alıyor. Burada bir arz talep dengesi var”diye konuştu.

8 İLDEN BİRİYİZ

Gaziantep’te imam hatip ve meslek liselerindeki sınıf mevcudunun Türkiye’nin diğer illerinden çok daha fazla olduğunu söyleyen Avan, ”Türkiye genelinde imam hatiplerde ve meslek liselerinde sınıf mevcutları daha az. Gaziantep’te ise her okul türünde sınıf mevcudu ortalaması yüksek.  Meslek liselerinde sınıf mevcudu ortalaması 33. Türkiye geneline baktığımızda 30’un altında, 20’lerde. Okul ihtiyacı olan bölgelerde ilkokul, ortaokul, liseler hızlı tamamlanırsa Gaziantep’teki kalabalık sınıflar ve ikili okullar normale çekilebilirse en büyük kazanç bu olacak. Türkiye’de derslik açığının en fazla olduğu 8 ilden biri Gaziantep. Okul ve derslik problemi çözülürse sorun giderilmiş olur. Planlama önemli. Her alanda planlamaya ihtiyaç var. Ortaokul ve liselere öğrenci dağılımının daha sağlıklı hale getirilmesi gerekir. 

MESLEK LİSELERİ İSTİHDAM GARANTİLİ HALE GELMELİ

Meslek liselerine yönlendirme ve rehberliğin daha iyi yapılması gerektiğni söyleyen Avan, ”Eskiden meslek liselerinin çok cazip olduğu ve çok öğrenci aldığı yıllar vardı. Bu azaldı, bunu artırmak lazım. Meslek liselerinde birkaç bölüm daha fazla tercih ediliyor. Bu anlamda da iyi bir yönlendirme gerekiyor.  İyi bir yönlendirme ile meslek liselerinin diğer bölümleride doldurulmalı.  Özellikle 6,7 ve 8. sınıflarda öğrenciler ve mesleklerle ilgili yeterli rehberlik yapılıp yönlendirmenin daha sağlıklı yapılması gerekiyor. Sadece öğrenci boyutunda değil veli boyutundada yönlendirme daha sağlıklı yapılmalı. Yapısal ve kanunla bir şekilde meslek liselerinin daha güçlü hale getirilmesi gerekiyor. 2023 eğitim vizyon belgesinde bu var, ama kanunlar, mevzuat tam oluşturulmadı. İlimizde okul ve derslik ihtiyacı daha kısa zamanda tamamlanırsa ve meslek liseleri istihdam garantili liseler haline dönüştürülürse, belki kısa sürede değil ama orta ve uzun vadede öğrenci dağılımı ve dengesi düzelir.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.