1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Okullarda Ara Tatil Zamanı
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Okullarda Ara Tatil Zamanı

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığımız tarihimizde ilk defa yeni bir tatil uygulamasıyla bir yeniliği daha uygulamaya başlattı. Ara tatil.

Türk eğitim sisteminin yıllardır deneyip yaşayarak ortaya çıkardığı yarıyıl tatili 15 gün, yaz tatili de öğrencilere yaklaşık 90 gün süreyle sabit kalmayı başardı. Şimdi bu tatillere kasım ve nisan aylarında 1 hafta- hafta sonu tatilleriyle birlikte- 9 güne çıkan yeni bir tatil uygulamamız daha oldu.

Fakat bu ara tatiller toplum olarak alışıla geldiğimiz tatillerden oldukça farklı. Milli Eğitim Bakanlığı ara tatili eğitim öğretimden uzak bir tatil olarak görülmemesi gerektiğini defalarca vurguladı. Peki, nedir bu ara tatil? Gerçekten böyle bir tatile gerek var mıydı?

Bana kalırsa bu yeni tatil uygulaması eğitime yeni bir vizyon kazandırması açısından son derece önemli bir yenilik. Toplum olarak malumunuzdur ki tatiller hiçbir iş yapmama özgürlüğü gibi algılansa da maalesef bu algı özellikle yaz tatilleri için öğrencilerde de mevcut.

İşte tam da bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı bu yeni uygulamayla tatillerin aslında hayattan da tatil anlamına gelmeyeceğini, bu süreyi fiziksel ve ruhsal sağlık açısından öğrencilerin gelişimine uygun etkinliklerde dolu bir fırsata dönüştürmeyi amaçlıyor.

Toplamda 9 günlük bu sürede öğrenciler eğitimlerine devam etmelerini isteyen bakanlık, ara tatilde belli bir plan ve program doğrultusunda öğrencilerin sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlere yönelerek eğitimlerini devam etmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Kültürel geziler, tiyatro etkinlikleri, doğa yürüyüşleri, müze ziyaretleri gibi eğitimin sosyal yönünü ön plana koyan bu süreçte öğrenciler hem fiziksel ve ruhsal açıdan oluşan yorgunluğu üzerinden atıyor hem de yeni dünyalarla karşılaştığı için kişisel ve bilişsel yönden olumlu gelişim kazanıyor. Bu sayede yorgunluğu üzerinden atan öğrenci okulların tekrar açılmasıyla birlikte ders çalışma açısından kendini daha güçlü hissetmesi de bekleniyor.

Unutulmamalıdır ki sürekli çalışmak, ara vermemek sağlık açısından olumsuz bir durum oluşturacaktır. Eğitim ortamlarının sadece okul içinde olmadığını vurgulayan bakanlığımız bu yeni tatil uygulamasıyla birlikte eğitim ortamlarını okul dışına çıkarmış oldu.

Eğitimde gelişmiş ülkelere baktığımızda benzer uygulamaları da göreceğiz. Köy gezileri, tarihi alanlarda araştırma yapan öğrenciler, müze ve sanat gezileri, fotoğraf ve video çeken öğrenciler bu ülkelerde eğitimin bir parçası olmuş.

Yeni uygulamaya eleştiri de var. Özellikle sınıf öğretmenleri öğrencilerinin tam da okumaya başlama döneminde bu tatilin olması 1. Sınıf öğrencilerinde gerileme oluşacağı endişesi içindeler. Bir diğer eleştiri ise eğitim öğretim sürecinde motivasyonun en yüksek zamanında ara tatil verilmesi öğrencilerin tatil dönüşünde okula uyum sağlayan öğrencilerde tekrar uyum sorunu yaşayacakları yönünde olması.

Yeni uygulamanın avantajları oldukça fazla gözüküyor. İlerleyen yıllarda sistemin tamamen oturmasıyla birlikte etkin bir tatil dönemi öğrencilerimizi bekliyor. Esenlikler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar