1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okullar enerji verimliliğinde güçleniyor
Okullar enerji verimliliğinde güçleniyor

Okullar enerji verimliliğinde güçleniyor

AB ortak Projesi ile enerji verimliliği artırılmış okulları devreye alma töreni Ali Küncülü Ortaokulu'nda düzenlendi.

A+A-

 Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut, "Paris Antlaşmasının  tarafı olan Türkiye ile birlikte çalışıyoruz. Gaziantep’ i, küresel ısınma ile mücadelede öncülük eden bir kent olduğunu görmekten memnuniyet duyuyor ve Gaziantep’ e teşekkür ediyorum" dedi. 

KATILIM YOĞUN SAĞLANDI 

Törene Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut, Gaziantep Valisi Davut Gül, Alman Kalkınma Bankası (Kfw) Ankara Ofis Direktörü Kirk Mıldner, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, Şahinbey Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. 

EĞİTİME DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Törende konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut, “Türkiye’ ye 2014 yılından bu yana ev sahibi topluluklara ve mültecilere destek olmak amacıyla 10 milyar Euro’yu aşkın finansman desteği verdiklerini, bu desteğin 2 milyar Euro’su nun eğitime harcandığını ve bu çerçevede 210 milyon Euro daha destek vermeyi planladıklarını vurguladı. “Eğitim altyapısına vermekte olduğumuz desteğin yanı sıra çocukların okullara kaydedilmesi oranlarını arttırmak amacıyla projeler de yürütüyoruz" dedi. 

İKLİM DEĞİŞİKLİ ÖNEMLİ

Konuşmasında iklim değişikliğine de değinen Büyükelçi; “ İklim değişikliği günümüzde son derece önemli bir problem. Küresel ısınmanın ortaya çıkardığı sonuçlarla mücadele etmek için çok çalışmamız gerekiyor. Bu projeye de iklim değişikliğinin sonuçlarını azaltabilmek için destek veriyoruz. Paris Antlaşmasının da tarafı olan Türkiye ile birlikte çalışıyoruz. Gaziantep’ i, küresel ısınma ile mücadelede öncülük eden bir kent olduğunu görmekten memnuniyet duyuyor ve Gaziantep’ e teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

GÜL: EKSİK BİTMİYOR

Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut olmak üzere Alman Kalkınma Bankasının yöneticilerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Davut Gül, konuşmasının devamında Gaziantep’ in genç bir şehir olduğunu ve dolayısıyla eğitim ile ilgili ihtiyaçlarının fazla olduğunu vurguladı. Vali Gül, “Eğitim için ne kadar yatırım yapılsa da ihtiyacın azalmadığı görülüyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesi ile yaklaşık 80 yılda yapılan derslik sayısı kadar derslik son 4 yılda yapılmış olsa da eksikliklerimiz bitmiyor. Bu anlamda Alman Kalkınma Bankasının şehrimizin eğitimine yaptığı yatırımlar bizim için çok değerli. Yatırımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

HEDEFLERE UYUMLU

Alman Kalkınma Bankası Ankara Ofis Direktörü Kirk Mıldner; “Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi Avrupa Birliği mali desteği ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürütülmektedir. Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti Suriyeli Mülteci krizinin çözümünde birlikte çalışmaktadırlar. Farklı projeler kapsamında KFW Avrupa Birliği adına Milli Eğitim Bakanlığına destek sağlamıştır. Özellikle 94 yeni okulun inşa edilmesi ve açılması ile 55 okuldaki 1200 atölyenin yenilenmesi çalışmalarına destek vermiştir. Bizim temiz enerji projemiz Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ve iklim değişikliği hedefleri ile de uyumludur. Bu hedeflere doğrudan katkıda bulunmaktadır. Bu projenin iklimi koruma ve eğitimi bir araya getirmesinden de çok memnunum. Eğitim, iklim değişikliği ile mücadele de çok önemli.” sözlerini kaydetti. 

OKULLAR GÜÇLENİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Genel Müdürü Umut Gür ise, eğitim faaliyetleri içerisinde sürdürülebilirlik ve enerji verimliliğinin daha yoğun bir şekilde yerini aldığını vurguladı. Yeni inşa edilen binaların enerji performans sınıfının B seviyesinde gerçekleştirildiğini, bunun yanında son 3 yılda güçlendirmesi gerçekleştirilen 1500 okul binasının tamamında enerji performansının ortalama yüzde 25 artırıldığını ve enerji performans sınıfının da B seviyesine yükseltildiğini ifade eden Gür, 2023 senesine güçlendirme ve enerji performansının dönüşümü hazırlıkları süren bin okulları daha olduğunu ve her sene mevcut okulların 500- 1000 arasında tadilat ile birlikte enerji dönüşüm çalışmalarının devam edeceğine dikkati çekti.  HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.