1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Okullar Açılıyor Veliler ne yapmalı?
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar Açılıyor Veliler ne yapmalı?

A+A-

Tatil bitti. Artık okullara dönüş vakti. Uzun soluklu bir 3 ay tatil geçiren öğrencilerimiz pazartesi günü itibariyle 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zilini duyar duymaz sınıflarına koşacaklar.

18 milyon civarında öğrencilerimiz ve 1 milyon civarında öğretmenlerimizle beraber toplamda 19 milyonun üzerinde olan eğitim ve öğretim camiamızın onlarca ülkenin nüfusundan fazla olması işin ne kadar ciddi olduğunun açık bir göstergesidir.

Özellikle birinci sınıfa başlayacak çocukların ailelerinde hem sevinç hem de tereddüt görebilirsiniz. Birinci sınıfa başlayacak çocukların büyük ve kalabalık okullar içinde kendilerini ailelerinden bir süre de olsa yalnız kalmaları zor bir durum olabilir. Velilerin bu endişelerden uzak durmaları ve en önemlisi öğretmenlerle diyalog ve dayanışma halinde olmalar bilhassa önemlidir.

Okullar sadece bir öğretim yuvası değildir. Ülkemize sağlıklı bireylerin yetişmesi için çocuklara sorumluluk, özveri, paylaşma, sevgi, saygı duygularının da öğretildiği kutsal bir mekândır.

Tüm bu duyguların çocuklarda kalıcı bir davranışa dönüşmesi için ise velilere büyük bir görev düşmektedir. Okullarla işbirliği halinde olan velilerin çocukları her zaman başarıya daha yakındır.

Buradan velilere üzülerek belirtmek durumundayım. Eğer çocuklarınız ve okul arasında bir köprü olamıyorsanız bir ayağı kırık bir masa gibi nerden tutarsanız tutun dengeyi asla sağlayamayacaksınız. Eğitimin dört temel ayağı olan öğrenci, öğretmen, veli ve okul sistemin dinamik öğeleridir. Bu öğelerden birinde oluşacak aksaklık öğrenciye her bakımdan olumsuz yansıyacaktır.

Velilerin yıl içinde sabırlı ve sistemli davranması gerekmektedir.

Küçük adımlardan başlamak suretiyle öğrencilerin omuzlarına taşıyamayacağı yükü bir anda vermemek gerekiyor. Öğrencilerin performansını adım adım arttırmak en doğru yöntem olacaktır. Artan her performansın yanında öğrenciye de verilecek sorumluluk orantılı olarak arttırılmalıdır. Katı disiplin yerine işbirliğine ve güvene dayalı bir disiplin anlayışı her alanda uygulanmalıdır.

Yıl içinde hata payı her öğrencinin hakkıdır.

Hata yapmak aynı zamanda eksikliklerin ve yanlışlıkların giderilmesi için ise büyük bir fırsattır. Velilerin çocuklarının hata yapabileceklerini unutmamaları gerekmektedir.

Öğretmenlere güvenmeden bu iş olmaz. Büyük bir fedakârlıkla çalışan öğretmenlerimizin çocuklara bıraktığı her bir tebessüm ve hoşgörü gönüllere sevgiyi kazandıracaktır.

Okulun ilk günü sabırlı ve sakin olunmalıdır. Bunun tam tersi bir tutum çocuklar üzerinde kalıcı korkulara sebep olabilir. Eminim hiçbir veli çocuklarının okul fobisi yaşamasını istemez!

Çocuğa sert davranılmamalı, ilk günden katı kurallar koyulmamalıdır çünkü ilk gün nasıl başlarsa öyle devam edecektir. Yeni eğitim öğretim yılının tüm velilerimize, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını arzu ederim. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar